Z více než tří stovek školních družstev se do finále celorepublikového turnaje v Praze probojovalo deset nejúspěšnějších. Putovní pohár zvedli nad hlavu hráči ZŠ E. Zátopka z Kopřivnice, kteří tak obhájili loňský triumf.

„Pro mě je letošní titul lepší, protože jsem ho získal s týmem, se kterým hraju v klubu,“ radoval se nejlepší hráč turnaje, kopřivnický David Zima. V Novinářském kalamáři startují celky složené ze žáků šestých a sedmých tříd, a tak je sedmáků logicky převaha. „Ale z loňské sestavy ještě letos hrálo pět hochů,“ upozornil na silný ročník svých svěřenců trenér vítězů Miroslav Bartoň.

Kopřivnice našla v duelu o zlato v tropickém vedru obdivuhodnou sílu a přehrála soupeře z Karviné rozdílem třídy 25:13. „A to jsme s nimi v krajském kole prohráli,“ připomněl Bartoň.

„Vítězství v Novinářském kalamáři pro mě znamená hodně, srovnal bych ho s druhým místem na Praga Cupu,“ uvažoval Zima. Stříbrné medaile v klubovém poháru v Praze přitom kopřivničtí vybojovali v silné mezinárodní konkurenci.

Po slavnostním ceremoniálu čekala kopřivnické hráče dlouhá, asi pětihodinová cesta domů. Po ní ale následovalo milé přivítání. „Před školou nás budou vítat holky,“ věděl David Zima. „Určitě nás pochválí.“ Mladí házenkáři Kopřivnice uspořádají i oslavy svého triumfu. „Zajdeme společně na bowling,“ prozradil nejlepší hráč Kalamáře. „A trenéři? Ti si asi sednou na pivko.“

Punc tradice a důstojnosti dodal této velkolepé sportovní události také bývalý házenkář Jiří Vícha. Dvojnásobný vicemistr světa a medailista z evropských šampionátů se podílel na předávání cen žákovským družstvům. „Vítězové jsou tady všichni,“ vyjádřil Vícha základní myšlenku Novinářského kalamáře. „Cílem je přilákat co nejvyšší počet neregistrovaných hráčů.“ (klt, plk)