VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Kopřivnici se rozrůstá mládežnická základna

Kopřivnice - Atletický klub Emila Zátopka se může díky projektu Atletika pro děti pochlubit širokou líhní nejmladších atletů, kteří začínají sbírat úspěchy.

23.6.2013
SDÍLEJ:

Kopřivnický klub pořádá tradiční Běh dětí Národním sadem ve Štramberku.Foto: Archiv klubu

V minulém týdnu jsme vám představili Atletický klub Emila Zátopka Kopřivnice, jehož předsedou je Jiří Harašta, včetně jeho úspěchů poslední doby i letošní sezony. V Kopřivnici začínala s atletikou i nynější reprezentantka ČR Lenka Masná, a to v tehdejším AK Kopřivnice, který fungoval pod ASK Tatra Kopřivnice. Dnes se můžete dozvědět více o výchově mladých talentů, jež si kopřivnický klub vychovává.

S dětmi začali v Kopřivnici pracovat na podzim roku 2010, s cílem obnovit tradici atletiky ve městě, ve kterém v minulosti vyrostla řada úspěšných atletů. „Začátek nebyl jednoduchý. Udělali jsme otevření Atletiky pro děti pod tehdy ještě Lašským běžeckým klubem, velkou reklamu ve školkách, školách i v novinách a na prvním zářijovém tréninku se sešlo kolem 25 dětí, což bylo nad očekávání," vrátila se k začátkům šéftrenérka Atletiky pro děti při Atletickém klubu Emila Zátopka Jana Feilhauerová. V průběhu školního roku pak jejich počet narostl na padesát, ve školním roce 2011/12 na osmdesát a v právě končícím školním roce 2012/13 už kopřivnický klub evidoval kolem 120 dětí. „Vsadili jsme na to, že nabídka aktivit pro děti od čtyř let věku je velice omezená, a tak jsme, v souladu s projektem Českého atletického svazu Atletika pro děti, začali pracovat s už takto malými prcky. Horní hranice je prakticky neomezená. Zpočátku bylo starších dětí málo, ale postupně přicházely a dnes už je jich máme v žákovském věku 12 15 let kolem dvaceti," prozradila držitelka trenérské licence II. třídy.

Atletika pro děti je na vzestupu

Atletické naděje kopřivnického klubu mají zázemí na ZŠ Dr. Milady Horákové, kde využívají jak její tělocvičny, tak nové Atletický klub Kopřivnice.víceúčelové hřiště s umělou trávou, které je pro trénink malých dětí ideální. „Trochu se ale v tomto směru obáváme budoucnosti, protože děti nám postupně rostou a travnaté hřiště, s tartanovým lemováním, rovinkou a doskočišti, začne být malé. Pomalu je naštěstí dokončováno hřiště na ZŠ Alšova, kde bude 200metrový ovál, a tak je možné, že od nového školního roku přesuneme část aktivit větších dětí právě tam. Samozřejmě bude záležet na tom, jak se dohodneme s vedením školy," informovala Jana Feilhauerová, která v minulosti běhala extraligu za Spartu Praha.

A jak často se začínající sportovci atletice věnují? „Děti od 4 do 5 let trénují jedenkrát týdně, děti od 6 do 11 let dvakrát týdně a starší děti třikrát týdně. Stará se o ně pět hlavních a šest pomocných trenérů s licencí. I tak je to ale někdy málo, protože každý má spoustu dalších povinností a bez alespoň jednoho člověka, který dělá práci v klubu profesionálně, je to hodně náročné," přiznala několikanásobná mistryně ČR v kategorii dorostu i juniorů v běhu na 1500 a 3000 m, která dále prozradila, jak je to s nynější organizací závodů. „Právě proto, že Atletika pro děti zažívá jakýsi boom, začalo přibývat také závodů pro kategorie těch nejmenších. V minulosti bylo na závodech běžné, že nejnižší vypisovanou kategorií bylo mladší žactvo, a to jak u závodů na silnici, tak na dráze. V současnosti je to jinak. Na silnici jsou s řadou závodů pro dospělé pořádány i závody pro děti, a to už od tří let věku. To samé platí pro dráhu, s tím, že je organizována spousta samostatných závodů pro přípravku," dodala Jana Feilhauerová.

Mladí atleti začínají sbírat úspěchy

S přípravkou objíždí kopřivnický atletický klub, nesoucí jméno po Emilu Zátopkovi, závody krajského přeboru Zlínského kraje, kde soutěží atletická škola (7 let a mladší), mladší přípravka (8 9 let) a starší přípravka (10 11 let). „Je to čtyři až pět závodů za sezonu, s tím, že ne každý pořadatel volí stejný program. Velmi oblíbené jsou víceboje, ale někteří pořadatelé volí i závody v jednotlivých disciplínách. Na pořadu, ať už jako součást víceboje nebo samostatně, bývá běh na 50 m, běh přes malé překážky, skok do dálky z místa nebo s rozběhem, hod míčkem nebo raketkou, autové vhazování medicinbalem a také běh na 200, 300 nebo 500 m," objasnila akademická mistryně ČR a medailistka z MČR dospělých.

Zároveň se oddíl zapojil do Beskydského poháru přípravek, který organizují kluby v Moravskoslezském kraji. Ten je určen přípravce ve věku 9 11 let a jednotlivé kluby pořádají buď silniční závod, kros, víceboj nebo jednotlivé disciplíny. „Medaile se nám daří vozit v obou případech, a někdy v opravdu velkém množství. Například z Otrokovic, kde jsme závodili v jednotlivých disciplínách uplynulý měsíc, jsme jich dovezli devatenáct," těšilo šéftrenérku kopřivnické Atletiky pro děti. Mladší a starší žactvo soutěží v závodech krajské úrovně, v jednotlivcích jsou to různé mítinky nebo přebory jednotlivců, v družstvech pak oblastní přebor. Kopřivnický atletický klub zatím nedá dohromady dostatečně početné družstvo, takže mladší i starší žactvo hostuje ve Frýdku-Místku, kde navázali spolupráci s tamním klubem.

K největším závodům patří listopadová Hornická desítka ve Frýdku-Místku, které se každoročně účastní na 700 dětí. I kopřivnický klub pořádá silniční závody a krosy pro děti. V květnu je to Běh dětí Národním sadem ve Štramberku, který byl letos součástí Beskydského poháru přípravek a i přes deštivé počasí si jej nenechalo ujít 160 dětí, v září se velkou měrou podílí na Běhu dětí Kopřivnicí a v prosinci pak organizuje v Kopřivnici Mikulášský běh parkem. Další dvě akce, na které se klub Emila Zátopka zaměřuje, jsou víceboje. „Za sebou už letos máme květnový Minivíceboj mateřských škol a také červnový Atletický víceboj pro I. IV. třídy ZŠ, který se konal včera. Na obě akce zveme mateřské školy, respektive základní školy z města a blízkého okolí. Minivíceboj byl letos poprvé venku. Náramně nám vyšlo počasí a podle ohlasů se hodně líbil. Na organizaci vícebojů klub výrazně spolupracuje se ZŠ Emila Zátopka, bez jejíž pomoci si obě akce nedovedeme představit," ocenila závěrem Jana Feilhauerová, v minulosti členka juniorské reprezentace.

Co je to Atletika pro děti?

Atletika pro děti je určena malým atletům ve věku od 4 do 11 let. Hravou formou se v ní seznamují s širokou škálou všeobecných pohybových dovedností a zároveň si postupně osvojují speciální pohybové dovednosti související s jednotlivými atletickými disciplínami. Speciálních věcí s věkem přibývá a v žákovském věku už jich je relativně hodně, ale nedá se hovořit o drilu. Ten by měl přijít až později.

Pohled šéftrenérky kopřivnické Atletiky pro děti Jany Feilhauerové:

Šéftrenérka kopřivnické Atletiky pro děti Jana Feilhauerová (uprostřed).

„Hodně se snažíme investovat do tréninkových pomůcek. Máme to štěstí, že svaz věnuje relativně novému projektu Atletika pro děti hodně pozornosti. I z toho důvodu vznikly, a stále vznikají, speciální tréninkové pomůcky určené malým dětem. Jde například o překážky ve tvaru zvířátek, speciální míčky se stuhou, lehké překážky pro větší děti, raketky na házení, pěnové oštěpy, lehké koule nebo disky a podobně. Velkou část prostředků, které se nám podaří získat z příspěvků nebo jiných zdrojů, investujeme právě do tréninkových pomůcek a po třech letech práce můžeme říci, že už jsme slušně vybaveni. Svůj podíl na tom má i město Kopřivnice, které hradí všem klubům nájem a zároveň jim přispívá na činnost."

Všichni začínající zájemci o atletiku z Kopřivnice a okolí mohou kontaktovat předsedu AK Emila Zátopka Kopřivnice Jiřího Haraštu na emailu jiri.harasta@ktknet.cz. Více informací naleznete také na www.atletikakoprivnice.cz.

ATLETICKÝ KLUB EMILA ZÁTOPKA KOPŘIVNICE vznikl 12. září 2012 přejmenováním Lašského běžeckého klubu. Nový název ve středu 12. září 2012 osobně posvětila Dana Zátopková, a to při slavnostním večeru uspořádaném na počest jejích 90 narozenin a 10. ročníku Běhu rodným krajem Emila Zátopka.

Autor: Dalibor Tobola

23.6.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sledování výsledků parlamentních voleb ve štábu ANO, 21. října v Praze. Ivo Vondrák
83

ANO dosáhlo výsledku, na který u nás bývala zvyklá ČSSD

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš po jasném vítězství ve volbách.
AKTUALIZOVÁNO
66

VOLBY 2017 V KRAJI: Oranžovou v Moravskoslezském kraji vystřídala modrá

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

První příležitost, jak si otestovat svou výkonnost na začátku nové sezony, měli při nedávné Velké ceně Znojma členové Plaveckého klubu Nový Jičín, kteří se v přípravě musejí potýkat s problémy vinou uzavření novojičínského bazénu.  

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

Česká judistická špička se před časem sešla na mezinárodním turnaji Českého poháru - Brno Cup Open 2017. Úspěšný oddíl ze Závišic reprezentovali zkušení borci Adam Kahánek a Radek Rýpar. Nadějnému dorostenci Filipu Hanzelkovi pak vystavila stopku chřipka.

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení