Během letošního roku získal 2. místo na mistrovství republiky, 5. místo na mistrovství světa v kanadském Montrealu a 4. místo na světovém poháru v italském Seregnu. Zde byl kvalifikován na závod Universe, pořádaný federací INBA, v Los Angeles v USA. „Mým snem bylo probojovat se do finále,“ prozradil před odjezdem čtyřiapadesátiletý Václav Štorek. Konečné 6. místo ve finále bylo zadostiučiněním za náročnou sezonu.

Účastí ve finále jste si splnil sen. Jaké jsou první pocity?

Spokojenost. Nehledě na to, že jsem stál po boku sportovců, kteří cvičí celý život. Bylo to úplně něco jiného než mistrovství světa. Šlo o jinou federaci. V USA závodila ta nejsilnější, která vůbec v naturální kulturistice je. Byl to velký závod a taky velký zážitek.

Sezonu jste vyplnil soutěžemi. Jak moc byla náročná?

Náročná určitě byla. Navíc jsem byl čtrnáct dní před závodem v Los Angeles v Bánské Bystrici na mezinárodním Grand Prix, kde jsem skončil třetí. Připravoval jsem se již od ledna. Můj trenér mi připravil podmínky, které byly náročné, ale výsledky jsou, myslím, dobré. Určitě jsem spokojený.

Kdo vám pomáhal s přípravou?

Mám osobního trenéra v Praze. Marek Omáčka je profesionální trenér, ke kterému jezdím na konzultace. Je to sice na dálku, ale připravil mě na letošní sezonu úplně maximálně. V každém případě bych rád touto cestou poděkoval také svým sponzorům. Hlavním byla Jablonecká teplárenská JTR a MVV Energie CZ. Dále nesmím zapomenout na Broker Company, Maškovo Pekařství, město Frenštát pod Radhoštěm, sportovně-relaxační centrum Fit AURA, Gril Bar Frenštát pod Radhoštěm, firmu Měch a Relax Fitnes Kopřivnice. Jinak jsem celkově za přípravu shodil asi dvanáct kilo. Musel jsem jít hodně dolů, abych docílil co nejefektivnějšího vyrýsování. Příprava mi dala zabrat. Poslední dva týdny jsem trénoval skoro každý den a dvoufázově.

Jak jste vnímal konkurenci?

Ta byla obrovská. Čtrnáct dní předtím byla Olympie v australské Sydney, a ti nejlepší byli právě i v Los Angeles. Navíc, co se týká amerického kontinentu, tak tam je kulturistika hodně populárním sportem. Hlavně ta přírodní cestou. U naturální kulturistiky jde ale spíš o životní filozofii. Sportovci se snaží udržet fit i ve vyšším věku a i když zrovna nezávodí. Je to dlouhodobý proces, zaměřený na zdraví. Nebylo výjimkou vidět sportovce kolem sedmdesátky.

Krom základních póz byly na programu i volné sestavy. Připravoval jste se na ně nějak speciálně?

Volné sestavy záleží na každém osobně. Jde o pózování při hudbě, kdy dochází ke střídání rychlosti pohybů. Samotnou podstatou cviků pak je, aby byl závodník v celkové symetrii. Já jsem se na to ale moc nepřipravoval, protože jsem to měl v sobě vžité, takže sestava zůstala prakticky stejná.

Říkáte pózování při hudbě. Je třeba i její volba důležitá?

Na takové úrovni se hodnotí prakticky vše. Důležité je sladění, protože vše musí navazovat.

Jak jste byl spokojen s organizací?

Vynikající. Myslím, že třeba i na Slovensku je organizace na lepší úrovni než u nás. V Los Angeles to bylo úplně neskutečné. Člověk mnohdy ani nechápe, jak dokážou všechno tak perfektně připravit. Ta jejich organizace, to je opravdový zážitek. Prezident federace INBA na závěr uspořádal party ve své vile. To přijetí bylo neskutečné. Zúčastnili se jí všichni závodníci, byla tam živá hudba a vše bylo ve velice přátelském duchu.

Jaký bude váš další plán?

Příští rok určitě neabsolvuji tolik závodů, protože je to opravdu náročné. Budu se připravovat spíše na tyto větší soutěže. Určitě bych nerad vynechal Olympii v USA a mistrovství republiky. Celkově tak tři závody. Šest je opravdu moc.

A cíle?

Každý chce dosáhnout nějakých pódiových míst. Hlavně se chci stále vylepšovat.

Máte vůbec nějaké koníčky?

Koníčků mám hodně. Co stojí za zmínku, je snad to, že dělám do lyžování. Jsem bývalý skokan na lyžích. Rok a půl jsem ale vypustil veteránské závody. Právě příští rok bych si rád zaskákal na veteránech.

Co na to vše říká vaše rodina?

Určitě bych rád poděkoval své přítelkyni, která mě v tom podporuje. Můj životní styl se jí líbí, jezdí se mnou po závodech. Jsem opravdu rád, že pro to má pochopení. Každý sportovec je totiž závislý na tom, aby to rodina chápala. Je to důležité.