Vítěz po svém úspěchu neskrýval nadšení. „Konečně se to podařilo. Jsem moc šťastný. Do posledního skoku jsem tomu nevěřil, že mě Jiří Hruška neporazí. Sice jsem po celou dobu parkuru myslel také na čas, ale ztratil jsem pár cenných desetin při nájezdu na poslední skok.

Tak moc jsem chtěl přijít ke skoku dobře, až jsem přejel ideální linii. Ale vyšlo to," vracel se ke svému vystoupení pod Radhoštěm šťastný Marek Klus.

Po své první výhře v pohárové Velké ceně, která navíc nesla sponzorské přízvisko Eurobit, stejně jako u vítězného koně, si pořádně oddychl. „Bál jsem se, že to dopadne jako o den dříve a zase skončím druhý," doplnil nedělní vítěz.

Právě den před svým vítězstvím ho totiž poslední startující Jiří Hruška a Carethago Z připravili o vítězství v nejvyšší sobotní soutěži stupně ST* (135 cm). Podobný průběh měla i Velká cena. Jako první dokončil bezchybně základní kolo i finále pro deset nejlepších Jiří Malý a Carigo Z.

Následně se totéž podařilo i Marku Klusovi, a to v lepším čase. Poslední startující byl opět Jiří Hruška a Carethago Z. Nejen, že to vypadalo na vítěznou jízdu, ale také by tím prolomil smůlu sobotních vítězů.

Téměř vždy se jim totiž nedaří dosáhnout na nejvyšší příčku i v neděli. Po rychlejší jízdě plné několika zkrácení, především do dvojskoku, si Jiří Hruška nesl do poslední překážky náskok několika vteřin. Na lepší čas sice dosáhli, ale chyba je připravila o vítězství a zařadila na čtvrté místo. Rychlejší s jednou chybou byl Marek Hentšel a Sauron Fitmin.

Diváci se bavili

Zprvu se zdálo, že stavitel Robert Smékal podcenil jezdce a připravil jim příliš lehký parkur. První čtveřice startujících totiž nechybovala. Autora parkuru to však nechalo v klidu. „Ti nejlepší mají v soutěži dva koně, toho lepšího jako první. Aby brali body. To ještě nic neznamená," řekl Smékal a měl pravdu.

Nikdo jiný již do cíle bez trestných bodů základní kolo nedokončil. „Parkur mi přišel postavený velmi dobře, odpovídal úrovni jezdců, která se sem sjela," sdělil po soutěži samotný vítěz.

Jako jedna z mála cen měla ta frenštátská před vrcholem závodů ještě vloženou soutěž nazvanou „Kůň a motokára". V areálu panovala po celou dobu příjemná atmosféra již před Velkou cenou. S nedělí jsou však tradičně spjatá ještě další dvě dílčí finále.

V Czech Junior Cupu se stejně jako ve Velké ceně radoval první jezdec na startu. V tomto případě to byla juniorka v mladší kategorii do 15 let Vanda Tmějová s Žane Mag Centrum. V rozeskakování nastavila laťku tak vysoko, že nikdo nedokázal zajet rychleji a přitom nechybovat.

Vítěz vzešel z rozeskakování i v Equiservis Amateur Tour (parkur ZL). Dana Pinkasová s Lassy 2 si výhrou zajistila opět vedení v žebříčku celoročního seriálu. „Skákalo se mi zde dobře a výhra mě moc těší. Šla jsem pouze dva parkury a oba čistě. Za týden jedu s Lassy do Zduchovic," prozradila vítězná Dana Pinkavová.

Právě ve středočeských Zduchovicích se totiž již nyní koná další Velká cena. Jezdci tam změří síly v rámci šestého kola Českého skokového poháru.

Záznam Velké ceny Frenštátu můžete nalézt v programu Česká televize na stanici ČT Sport v pondělí 4. srpna od 17.00 hodin a poté ještě v úterý od 8.50 hodin.