VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Věřím, že na loňský úspěšný rok znovu navážeme i letos

Říká v rozhovoru pro Deník trenér juda TJ Závišice Libor Kahánek. Oddíl se může pyšnit početnou mládežnickou základnou a dvěma individuálními medailemi z republikových šampionátů z roku 2013.   

17.2.2014
SDÍLEJ:

Snímek z tréninku závišických judistů.Foto: Deník/Dalibor Tobola

Posbírali řadu cenných úspěchů, přesahující rámec Moravskoslezského kraje. Mezi elitní judistické oddíly je třeba rozhodně zařadit právě ten ze Závišic. Z tatami si závišičtí borci dovezli v loňském roce celkem 122 cenných kovů.

Vznik závišického juda se datuje do roku 2001 a od té doby posbírali judisté z malé obce na Novojičínsku řadu úspěchů. Loňský rok byl pro Závišice obzvláště úspěšný. „Dovezli jsme tři medaile z republikových mistrovství, posbírali jsme tři vítězství v českém poháru a trojice Radek Rýpar, David Hyvnar a Adam Kahánek se stala rovněž přeborníky kraje. Dokázali jsme se prosadit a o Závišicích bylo slyšet," těšilo trenéra závišického juda Libora Kahánka.

V loňském roce jste získali řadu medailí a každá měla jistě svoji cenu. Které jsou však pro závišické judo nejcennější?

Rozhodně ty z mistrovství republiky. David Hyvnar vybojoval v dorostencích bronzovou medaili, Radek Rýpar na přeboru republiky starších žáků stříbro a ještě měl navíc stříbro v družstvech. Žáci mají republiku pod názvem přebor, jinak je to stejné jako mistrovství ČR u dorostenců. Prostě se tam potkávají ti nejlepší. Kluci dovezli také medaile a poháry ze zahraničních závodů. Byli v Polsku nebo na Slovensku a i odtamtud vozili medaile, což se cení, protože zahraniční konkurence je někde jinde. Judo se tam totiž ubírá trošinku jiným směrem než u nás. Mají jiné praktiky a povolené odlišné chvaty, než jsou u nás. Je náročnější se jim vyrovnat, ale snažíme se.

Kde jsou hlavní rozdíly v porovnání se zahraničím?

V mužské kategorii už to není tak výrazné. Ale třeba žáci u nás mají zakázané chvaty z kolen, chytání kolem krku a podobně. Je zakázán i určitý druh držení. Všechno pak jde ve starších kategoriích poznat. Na trénincích se učíme i, nechci říct zakázané, ale třeba nepovolené techniky, které rozhodčí, když je uvidí, nepenalizují, ale přeruší zápas. Rozhodčí, stejně jako v ostatních sportech, ne vždy vidí úplně přesně. A stane se, že i na tu zakázanou techniku dostane judista body, a pak dochází k jiskření mezi trenéry. Asi jako všude (usměje se).

Na co ještě z loňského roku vzpomínáte?

Vzpomněl bych seriál závodů českého poháru. Jedná se vlastně o kvalifikační turnaje na přebory nebo mistrovství České republiky a body z těchto turnajů se zapisují do tabulky. Na konci sezony ranking list ukáže, kteří nejlepší borci se kvalifikují. Můžeme se pochlubit tím, že jak v kategorii starších žáků, tak dorostenců i mužů jsme měli vloni vždy jednoho vítěze závodu českého poháru. V kategorii žáků to byl Radek Rýpar, mezi dorostenci David Hyvnar a v kategorii mužů Adam Kahánek. Všichni měli stoprocentní body z jednoho závodu, kde vyhráli. To je opravdu velký úspěch. Na tak malý oddíl jsou to úspěchy na vysoké úrovni a hlavně je cenné, že to bylo ve více kategoriích. Někdy je to náročné, když jsou závody třeba v České Lípě, Jablonci nad Nisou, Liberci nebo v Teplicích. Asi deset let jsme to jezdili vždy na noc, ale díky lepším autům, cestám a lepšímu využití času jedeme třeba ve tři, čtyři hodiny ráno. Závodník se ještě může dospat v autě, anebo si alespoň odpočine. Už jsme si na to nyní zvykli a je to jednodušší.

Co byste rád připomněl z nedávného vyhlášení sezony, které v Závišicích tradičně probíhá v závěru ledna?

Třeba David Hyvnar byl zrovna tou dobou na reprezentačním soustředění, což je další úspěch. Strašně rád vyzdvihuji mladé borce, které tam máme a kteří se sami snaží dělat něco navíc. Když někdo opravdu maká, třeba i doma běhá, dělá kliky, sedy lehy a dělá to poctivě třeba půl roku, tak už se odtrhává od toho soupeře, který nedělá nic navíc, a výsledky jsou jinde a jeho pozice v rankingu mezi ostatními závodníky je jiná. Někdo chce sám, někomu pomáhají rodiče, je to jako v ostatních sportech, jako je třeba hokej nebo fotbal. Má třeba nějaký příklad ze svých vrstevníků nebo někoho z klubu. Když skončí trénink, tak tři, čtyři zůstanou ještě další půlhodinu a pilují chvaty. To se potom projeví.

Jak to nyní vypadá s vaší základnou mladých judistů?

Je tam talentovaný mladší žák Filip Hanzelka, který se však musí bít s obrovskou konkurencí, nebo šikovná Anička Lošáková. Loni o tom čase byla základna bohatší, bylo to asi 55 členů. Na tak malou obec, jako jsou Závišice, je to opravdu hodně. Problémy s mládeží jsou ale ve všech sportovních odvětvích. Navíc v bojových sportech, kam se judo řadí, se mladí tříští mezi kickbox, karate, takewondo, aikido a další. Každý trenér může být rád, že má někoho navíc. Říká se, že judo je nejzákladnější sport všech bojových umění. Třeba v Ostravě mají problém, že se přechází k jiným bojovým sportům. Je to o tom, že judo je opravdu náročné na fyzičku a techniku. Asi tři roky zpátky jsme v Závišicích dělali kurz sebeobrany pro ženy. Člověk se pak cítí sebevědomější, když alespoň trošku ví, jak se útočníkovi bránit.

Členové vašeho oddílu ale nejsou jen ze Závišic…

Kromě Závišic máme členy i z okolí, z Kopřivnice, Rybí, Příbora, Sedlnice, ale i z Mošnova, Lubiny nebo Ženklavy. Ještě můžu říct, že z Jindřichova Hradce, ale tím myslím Pepíka Babiáře, který tam má základnu jako voják z povolání (usměje se). Taky je problém, když mají kluci patnáct let a jdou na střední školu. Například Adam Kotouček hrál hokej za Kopřivnici, ale nyní hraje v Ostravě a chodí tam i do školy, takže když má chvíli, tak přijde. Kluci se mu smějí, že tu chodí stejně jenom kvůli tomu, ať se může na hokeji dobře poprat (směje se).

Jak to nyní v Závišicích vypadá se seniorskou kategorií?

Momentálně máme Adama Kahánka a pak tady chodí Honza Svoboda z Příbora. Velice se mu to líbí, a pokud mu čas dovolí, tak chodí na tréninky intenzivně. Snaží se chodit i na závody, kde skončil sedmý na krajském přeboru v Ostravě. Ale už alespoň ví, co od toho může očekávat. Dále pak Ondra Číp, který byl vloni v českém poháru v Ostravě druhý nebo třetí, ale v posledním zápase se mu stalo, že spadl škaredě na koleno a přetrhal si křížové vazy a od té doby laboruje. Čeká ho operace, takže je nyní úplně mimo judo. Pak tady byl ještě můj druhý syn Ondra, ale ten přešel na vrcholový hasičský sport. David Hyvnar je nyní posledním rokem v dorostencích, a čeká ho kategorie juniorů, kde už se bude prát i za muže. I na konci loňského roku už se David Hyvnar pral za muže v lize, za Hranice.

Kdo ještě stojí za vašimi úspěchy?

S činností nám výrazně pomáhá obec a tělovýchovná jednota, stejně jako s vybavením tělocvičny. Snaží se nám všemožně pomoct. Nyní máme zažádáno o panduláka, který váží asi 35 kg. Je to taková figurína sloužící k trénování. Jestliže je totiž s nějakým sparingpartnerem na tréninku hozeno třeba padesátkrát, tak je už z toho omlácený a má toho plné kecky. A některé techniky se dají nacvičit na figuríně.

V loňském roce jste se museli vypořádat i se zraněními…

Bylo to na vánočním turnaji v Prachaticích. Pepík Babiář absolvoval první zápas po nepříjemném zranění, kdy byl z armády na nějakém kurzu, a první den po rehabilitacích nešikovně spadl na rameno a hned v prvním zápase v Prachaticích si zlomil klíční kost. Dalším byl David Hyvnar, který se tam velice šikovně pral mezi muži. První zápas vyhrál, ale pak si narazil loket. No, a Adam tam, díky spornému výroku rozhodčího, skončil taky neslavně. Takže to byla taková nešťastná tečka za jinak povedeným rokem 2013.

Jak je to s váhovými kategoriemi?

Váhové kategorie jsou už pak podobné u dorostenců a juniorů a potom v mužích. Jsou kategorie 60, 66, 73, 81, 90 a nad 100. S držením váhy bývají někdy problémy. Trend v závodech je takový, že špičkoví judisté mají třeba čtyři, někteří, jenž to umí, mají i deset kilo přes váhu, a za pár dní to shodí dolů a startují v nižší kategorii, protože je to pro ně výhodnější z důvodu konkurence, z důvodu fyzické vyspělosti. Je to někdy složité. Zrovna Adam má nyní dilema, když má 70 kilo a neví, jestli má tři kila přibrat nebo čtyři shodit.

Kdo se ještě, kromě vás, ve vašem oddíle věnuje trénování mladých judistů?

Adam Kahánek má trenérské zkoušky, stejně jako Pepík Babiář nebo Ondra Kahánek. Jsou to šikovní kluci se zkušenostmi, i tím, že prošli spoustou tréninkových kempů jak u nás, tak v cizině. Znají tréninkové metody, fígle, umí poradit začínajícím judistům, kam dát ruku, jak se prát na zemi, v postoji, jak si pomoct držením, jak se ubránit, zdržovat čas a další věci, které potom na tatami rozhodují. Když jsme tady začínali, tak taková trenérská základna nebyla a nevěděli jsme o tom tolik. Všechno jsme se museli učit, jak se říká, za pochodu.

Autor: Dalibor Tobola

17.2.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotografie, která se stane symbolem letošních voleb.
DOTYK.CZ
6

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

FILIP WALICA, Příbor, nar. 16. 10. 2017, 50 cm, 3,20 kg. Nemocnice Nový Jičín.
12

Vaše miminka - noví občánci našeho okresu

Skokan Janda doskočil až do sněmovny, s Plocem se v lavici nepotká

/FOTOGALERIE/ Devětatřicetiletý Jakub Janda z Frenštátu pod Radhoštěm byl doposud známý hlavně jako vynikající skokan na lyžích, mimo jiné vítěz světového poháru.

Králem voleb v kraji je Ivo Vondrák. Nemám ambici být ministrem, řekl Deníku

/ROZHOVOR/ „Nemám ambici být ministrem. Ale v politice nikdy neříkej nikdy,“ konstatoval v povolebním rozhovoru pro Deník hejtman a nově i poslanec Ivo Vondrák (ANO).

To jsou oni! Podívejte se, kdo bude nově hájit zájmy Moravskoslezského kraje

/FOTOGALERIE/ Kteří poslanci budou po volbách v dolní komoře parlamentu zastupovat a hájit zájmy Moravskoslezského kraje? Nejvíce mandátů získalo hnutí ANO. Podívejte se, kdo patří mezi nově zvolené poslance.

ANO dosáhlo výsledku, na který u nás bývala zvyklá ČSSD

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, FOTOGALERIE Z VOLEBNÍCH ŠTÁBŮ/ Spočteno, podtrženo, hotovo. Volby v Moravskoslezském kraji jasně vyhrálo hnutí ANO s hejtmanem Ivo Vondrákem v čele, drtivou porážku naopak utržila ČSSD, kterou v regionu vedl celostátní lídr Lubomír Zaorálek. K urnám přišlo 551 446 lidí, čímž účast dosáhla 55,86 procent.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení