Ázerbájdžánská závodnice týmu BTC City Ljubljana překvapila asi úplně všechny, kteří se o ženskou silniční cyklistiku zajímají. „Hlavně v té druhé královské etapě. Nadělit soupeřkám skoro dvě třicet, to tedy klobouk dolů," uznal ředitel Gracie Petr Koláček, jinak spokojený s průběhem závodů.

„Letos neodstoupila kvůli zranění z pádu žádná závodnice, potíže se nám vyhnuly. Pořád jsem do poslední chvíle čekal, jestli se něco problematického vyvrbí, ale nestalo se nic. Tak hladký průběh snad nepamatuji," pochvaloval si.

Ono je to částečně dáno i nabytými zkušenostmi pořadatelského týmu. „To je pravda. Za ta léta už jsme i my získali spoustu zkušeností, ale to samé se dá říci i o dalších složkách, které nám v Gracii pomáhají, tedy záchranné službě, hasičích nebo třeba policistech, kteří letos odvedli stoprocentní práci. Všem musím jen a jen poděkovat, protože to zvládli opravdu znamenitě," byl Koláček rád za to, že v jubilejním roce vše běželo jako na drátkách.

Celkově třetí Alena Amjaljusik z Běloruska byla vyhlášená sólo, neboť tým Canyonu spěchal na letiště.

A vyšperkovat třicátý ročník startem úspěšné české olympioničky, rychlobruslařky Martiny Sáblíkové, byť mimo soutěž, to je rovněž znamenitá vizitka práce organizačního výboru. „Ať chceme nebo ne, Martina je pojem a velké jméno českého sportu. Nevybavuji si, že by v našem kraji v nějakém závodě startovala," poznamenal Koláček.

O to víc udivuje, že tak prestižní podnik, jakým Gracia je, se rok od roku potýká s úbytkem financí a nezájmem některých čelních představitelů města Orlové o pořádání takové události na území města. „Musím na rovinu říct, že Gracii hrozí zánik a byla by obrovská škoda přijít o takový mezinárodní závod. Pořád věřím, že zvítězí zdravý rozum a na Gracii se budeme moct těšit i v dalších letech," konstatoval Koláček.

Blýskla se Machačová

V závěrečné páté etapě orlovskými okruhy byla kousek od skvělého úspěchu česká veteránka Jarmila Machačová v barvách Dukly, která jako jediná držela povadlý prapor české ženské cyklistiky.

„My jsme letos udělali poslední etapu techničtější, což myslím Jarmile sedlo. Ona sílu má a techniku taky, zkušeností nepočítaně, takže zatáčky mezi domy jí nedělaly problém. Nakonec šla do spurtu a dojela na krásném druhém místě," popsal Petr Koláček vynikající úspěch Jarmily Machačové, která byla po hodně dlouhé době, prakticky od dob Lady Kozlíkové a Martiny Růžičkové zase nějakou Češkou na stupních vítězů. K vítězství ji scházela jediná sekunda na Italku Tagliaferrovou.

Napínavý závod

Pořadatelům letos odřekly účast dvě přední cyklistky světového žebříčku. Nebylo to však z důvodu toho, že by do Orlové nechtěly přijet. Lisa Brennauer a Trixi Worrack se potloukly v předchozím závodě seriálu Světového poháru – dámském Valonském šípu (La Flèche Wallonne Féminine) a na poslední chvíli musely účast odříct.

I tak se Gracia těšila ze zajímavých jmen jako jsou Alena Amjaljusik, Elena Cecchini, Taťjana Antošina, Paulina Brzeźna-Bentkowska, Olga Zabelinskaja či Nicole Brändli. „Už poslední roky evidujeme generační výměnu cyklistek. Tím, že jsme tady letos neměli tolik předních jmen z žebříčku, byl závod zase po letech napínavý až do konce a nebylo rozhodnuto hned po druhé páteční etapě. Diváci sledovali drama až do konce, a to je koneckonců dobře," míní Koláček.

Nejlepší závodnice páté etapy. Zleva druhá Jarmila Machačová, vítězka Marta Tagliaferro a třetí další Italka K. Ragusa.

Bojovat tak bylo o co i v poslední páté etapě Orlovou a Dolní Lutyní. V závěrečném spurtu měla nejvíce sil Italka Marta Tagliaferro, která o sekundu předčila Machačovou a svou krajanku Ragusaovou. Ta měla shodný čas se Švýcarkou Hanselmannovou a další Italkou Cecchiniovou, šestadvacátou ženou světového pořadí.

Celkové prvenství nakonec uhájila až 74. závodnice žebříčku UCI Olena Pavluchina, která si s přehledem hlídala, aby jí největší soupeřky nikam neodjely.

Překvapením je vítězství skromného týmu BTC City Ljubljana v soutěži týmů. Plně profesionální Canyon SRAM Racing, který z našeho kraje dokonce odlétal(!) skončil v tomto hodnocení až čtvrtý. Přeskočily jej i belgický a dánský národní tým, které sice přijely bez „hvězd", ale kvalitu rozložily rovnoměrně na všechny členky družstva.

Gracia v číslechLetošní ročník Gracie Orlová udělal tečku za třicetiletou existencí tohoto závodu. Za tu dobu se dá spočítat i několik zajímavých statistických údajů.
2780 – tolik závodnic se od vzniku Gracie zapojilo do závodů
1976 – takový počet cyklistek dokončil všechny etapy, čili dojel úspěšně do cíle
10 086 – tolik kilometrů najezdily cyklistky během třiceti let v etapách závodu

S jménem Gracie byla dlouhá léta spojena legendární Němka Hanka Kupfernagel, ale i ta už pomalu končí a na její pozice a další místa podobných matadorek pomalu nastupuje nová čerstvá a neokoukaná krev. „Já myslím, že to tak je správně. Tyto závody by měly jezdit především mladé cyklistky, aby se vyjezdily a převzaly štafetu po těch v uvozovkách veteránkách," poznamenal ředitel Gracie.

A orlovský podnik a jemu podobné by měl být pro tyto mladé talentované závodnice vstupní branou do světa velké cyklistiky.

Výsledky V. etapy: 1. M. Tagliaferro (It.) 2:42:54 hod., 2. J Machačová (Čes.) +00:01 min., 3. K. Ragusa (It.) +00:03, 4. N. Hanselmann (Švýc.) +00:03, 5. E. Cecchini (It.) +00:03, 6. O. Zabelinskaja (Rus.) +00:05, 7. A. Vekemans (Bel.) +00:05, 8. S. Gillow (Aus.) +00:05, …51. N. Nosková +00:40, …84. E. Pláničková +17:01, …90. N. Bajgerová (všechny Čes.) +20:17.

Konečné pořadí: 1. O. Pavluchina (Ázer.) 10:27:45 hod., 2. S. Gillow (Aus.), +01:45 min., 3. A. Amjaljusik (Běl.) +01:50, 4. O. Zabelinskaja (Rus.) +02:03, 5. T. Antošina (Rus.) +02:18, 6. M. Vilmann (Dán.) +02:18, …37. J. Machačová +12:32, …44. N. Nosková +14:18, …91. N. Bajgerová +49:42, …99. E. Pláničková (všechny Česko) +59:26.