Když Lubomír Bajer a Pavlína Škrabalová, vedoucí volejbalového dívčího družstva novojičínského gymnázia koncem minulého týdne odjížděli do Žďáru nad Sázavou k celorepublikovému finále středních škol, netušili, že dosáhnou historického úspěchu. Proti novojičínským hráčkám stálo dalších pět silných celků – Gymnázium Karlovy Vary, Gymnázium Plzeň, Obchodní akademie Náchod, Gymnázium Havlíčkův Brod a domácí Gymnázium Žďár nad Sázavou.
Novojičíňačky ve skupině porazily Havlíčkův Brod 2:0 (20, 13) a s přehledem si poradily také s domácím družstvem, které rovněž porazily 2:0 (7, 13). V semifinále na ně čekala Plzeň. Vyrovnaný první set dívky z Nového Jičína urvaly pro sebe, v dalším ale byly šťastnější soupeřky. Ve třetím setu ale svěřenkyně Lubomíra Bajera a Pavlíny Škrabalové nenechaly nic náhodě a zamířily do finále – 2:1 (22, -19, 11).
Finálový soupeř z Karlových Varů zvládl „prodlouženou“ lépe, další dva sety ale už kralovala děvčata z Nového Jičína, která zvítězila 2:1 (-24, 15, 8). „To je neskutečný úspěch. Mám z toho obrovskou radost,“ neskrýval emoce nedlouho po skončení turnaje Lubomír Bajer.
Úspěch Gymnázia a SOŠ Nový Jičín umocnila skutečnost, že Kateřina Kohoutová byla vyhlášena nejlepší smečařkou a Markéta Uhrová byla zvolena nejlepší nahrávačkou turnaje. O velký úspěch se ale zasloužily i další hráčky: Monika Vindišová, Kateřina Kopečná, Kristýna Fusíková, Eva Riesová, Lenka Kohoutová, Hanka Charvátová, Pavla Vaněčková, Martina Czyžová, Petra Kostková a Nikola Furmánková.
Po obrovské vlně radosti ale Lubomír Bajer musel okamžitě řešit velký problém. Družstvo se totiž probojovalo na celosvětové finále středních škol, které se uskuteční za účasti 26 družstev v době od 26. června do 4. července v Číně, v městě Baotou. „Pobyt nám zaplatí asociace, ale potřebujeme asi sto padesát tisíc korun na cestu,“ uvedl Bajer, který již jednal se starostou Nového Jičína Ivanem Týlem a dalšími subjekty, které by pomohly zmíněné náklady financovat. „Město nám slíbilo určitou sumu a vypadá to, že i někteří další oslovení pomohou. Byla by to skvělá možnost konfrontace naší volejbalové školy s ostatními,“ uzavřel Bajer.