Z Nového Jičína odešla společnost Miltra, která kryla přibližně dvě třetiny ze sedmnáctimilionového rozpočtu, a klub spadl do existenčních potíží.

Vedení basketbalistů shání nové zdroje financí, ale už do 6. června musí rozhodnout, zda podá přihlášku do nového soutěžního ročníku. „Přihlášku pravděpodobně podáme, ale do konce června chceme mít definitivně jasno v tom, jestli soutěž budeme hrát. Kdybychom neměli patřičné garance, budeme nuceni se odhlásit,“ připustil i krizovou možnost mluvčí basketbalového klubu Milan Dvořák.

S hrozbou zániku novojičínského basketbalu na nejvyšší úrovni se nehodlají smířit fanoušci. Sepsali petici, pomocí níž se k větší podpoře klubu snaží přimět město, které basketbalistům ročně přispívá odpuštěním nájmu haly ve výši 900 tisíc korun. Za vzornou reprezentaci města navíc klub v minulých letech dostal třikrát po 1,5 milionu korun.

„Určitě to nebudou záležitosti ve statisících, řekl bych, že to budou finanční prostředky, kterými už město v minulosti v roce 2007, 2008 a 2009 přispělo za vzornou reprezentaci basketbalovému klubu. To znamená, bylo by to od jednoho milionu až do výše někde 4,5 milionu korun. Ale záleží na vůli zastupitelů a jejich míře podpory,“ řekl starosta města Ivan Týle internetovému serveru infoportaly.cz.

Právě starosta Ivan Týle věří, že i město basketbalový klub už kvůli jeho tradici i úspěchům podpoří. „Na území Moravskoslezského kraje jsou pouze čtyři kluby, které jsou schopny hrát v populárních kolektivních sportech o mistra ligy. Je to fotbalový Baník Ostrava, hokejové Vítkovice, házenkáři Karviné a právě basketbalový Nový Jičín. A odvážím si říct, že ve všech zmiňovaných městech kromě Nového Jičína se ke klubům chovají s větší vzácností i úctou,“ uvedl Týle.

Velká podpora fanoušků zahřála u srdce i trenéra týmu Zbyňka Cholevu. „Je vidět, že město basketem žije. Fanoušci jsou navíc ochotni pro záchranu klubu i něco udělat. Myslím, že by byla obrovská škoda, kdyby basketbal v Novém Jičíně už díky tradičně vysokým návštěvám skončil. Dlouhé roky se tady klub budoval, je tu skvělé zázemí, byla by to velká ztráta pro celé Novojičínsko,“ řekl Choleva.

Podle Dvořáka nelze předvídat, jak se situace nakonec vyvine. „Teď už ale víme, že nebudeme mít generálního sponzora. Snažíme se rozpočet naplnit po menších obnosech, milionových a statisícových sumách od menších sponzorů,“ podotkl Dvořák. Nový Jičín, který hraje NBL nepřetržitě od roku 1992, patří dlouhodobě k předním českým klubům. V sezoně 1998/99 získal titul, pětkrát vyhrál Český pohár. V posledních dvou sezonách skončil stříbrný, letos vypadl v semifinále s Prostějovem a obsadil třetí místo. (čtk, au)