O ligového krále se utkají s dlouhodobě nejlepším celkem naší historie, týmem ČEZ Basketball Nymburk. Má vůbec v současné době někdo na to, porazit mnoholetého mistra? Možná právě Nový Jičín. „Nejsme favorité, ale můžeme Nymburk porazit,“ řekl rozhodně hráč Nového Jičína, sedmadvacetiletý Zbyněk Pospíšil.

Přes čtvrtfinále i semifinále jste prošli v nejkratším možném počtu zápasů. To je jistě pro tým a další motivaci dobře…

Určitě. Byl to náš cíl, vyhrát co možná nejdříve a postoupit do finále, abychom měli týden na přípravu. Doufám, že se nám to podaří co nejlépe a zahrajeme s Nymburkem dobře.

Je náhoda, že v semifinále hrály čtyři nejlepší celky po základní části a ve finále nastoupí první dva celky Mattoni NBL?

O něčem to jistě svědčí. Celou sezonu jsme hráli dobře, přesto máme na kontě deset porážek po základní části a Nymburk pouze jednu. Favorité jsou určitě oni a my do série vstupujeme poprvé jako outsideři.

Sledovali jste výkony Nymburku? Má v současnosti některý tým na to, Nymburk porazit?

Jedna věc je Nymburk porazit a druhá Nymburk porážet. Porazit Nymburk čtyřikrát je nesmírně těžké. Přesto si myslím, že Nymburk porazit můžeme. Letos to dokázal Děčín, tak proč ne my. Zbraně před finále rozhodně neskládáme.

Ale zpět k semifinále s Děčínem. Které utkání se vám zdálo nejobtížnější? Předpokládám, že to, které jste o jediný bod vyhráli v Děčíně?

Myslím si, že to bylo paradoxně to první, které nakonec skončilo největším bodovým rozdílem. První utkání v sérii bývají vždy více nervózní. To bylo vidět třeba i v prvním zápase s Opavou, kdy jsme taky nezahráli nijak dobře. První zápasy jsou ty nejdůležitější.

Nyní vás čeká Nymburk, jak na něj?

(smích) To je dobrá otázka… Určitě bychom se měli vyvarovat toho, co se nám nyní stávalo v každém utkání play off. Mluvím o určitém slabším úseku, kdy jsme dostali šňůru bodů. A zvláště Nymburk je v tomto silný, protože z tohoto dokáže hodně vytěžit, a většinou tak utkání rozhoduje. Takže musíme eliminovat tyto hluché série a prosadit se proti jejich obraně, která je jistě nejlepší v lize.

Program finále:

1. kolo: ČEZ Basketball Nymburk – Geofin Nový Jičín (22. května, 19.00)
2. kolo: ČEZ Basketball Nymburk – Geofin Nový Jičín (23. května, 18.00)
3. kolo: Geofin Nový Jičín – ČEZ Basketball Nymburk (29. května, 20.20)
4. kolo: Geofin Nový Jičín – ČEZ Basketball Nymburk (30. května, 20.20)
5. kolo: ČEZ Basketball Nymburk – Geofin Nový Jičín (3. června, 20.20)
6. kolo: Geofin Nový Jičín – ČEZ Basketball Nymburk (6. června, 18.00)
7. kolo: ČEZ Basketball Nymburk – Geofin Nový Jičín (10. června, 20.20)

Kdo je Zbyněk Pospíšil

Věk: 27 let
Výška: 205 cm
Váha: 99 kg
Post: pivot/křídlo
Předchozí působiště: 1999–2008 NH Ostrava
Úspěchy: reprezentant ČR, bývalý reprezentant ČR do 20 let, stříbro z českého poháru (Ostrava), stříbro z Česko-Slovenského poháru (Ostrava), účastník All Star Game české ligy

Přečtěte si také: Nový Jičín postoupil do finále