Před aktuální sezonou zažil pořádný posun v kariéře. Talentovaný rozehrávač BC Nový Jičín Zdeněk Jakubu totiž od nového ročníku nastupuje také za NH Ostrava v Kooperativa NBL. V dresu mateřského Nového Jičína, se kterým v uplynulé sezoně postoupil do 1. ligy, vyzval ve sváteční čtvrtek účastníka české nejvyšší soutěže ze Svitav. Hostující Tuři nakonec na novojičínské palubovce zvítězili 95:67.

V neděli pak celek trenéra Zdražila nestačil v domácím prostředí na lídra 1. ligy, sk. B, ze Zlína, který v Novém Jičíně zvítězil 95:82 a vyhrál tak i osmé utkání v sezoně. Novojičínskému nováčkovi, který nyní hraje již v pátek v 19. hodin na palubovce Basketbalu Olomouc, patří s bilancí tří výher a pěti porážek průběžná 7. pozice. Ke skalpu vedoucího celku tabulky nepomohlo ani 19 bodů, které devatenáctiletý Jakubu nasázel. Bodově mu pak ještě sekundovali zkušený kapitán Pelikán (15) a Křídlo (13).

„Studuji v Novém Jičíně na Mendelově střední škole. Hodně jsme rozebírali přestup a věci kolem, ale nakonec jsem se rozhodl, že se budu snažit dostupovat a pak se naplno věnovat basketu," má jasno mladík, jenž v mládežnické kategorii strávil jednu sezonu i v Prostějově, a který patří také do širšího výběru reprezentační dvacítky.

Zdeněk Jakubu očima novojičínského trenéra Martina Zdražila:
„Je to mladý, komplexní hráč, který je velmi dynamický. Také má velmi dobrou střelu i vnik. Určitě má v českém basketbale dobrou budoucnost."

S jakou taktikou jste šli na Svitavy?
Chtěli jsme uhrát co nejlepší výsledek a hlavně si neudělat ostudu. Minulý rok jsme dostali Opavu, se kterou jsme hráli v Příboře a prohráli jsme vysokým rozdílem. Nyní můžeme být spokojeni. Za začátku jsme dobře bránili, i když jsme ale dostávali nějaké jednoduché koše. První čtvrtka nám vyšla, vydrželi jsme i fyzicky, ale pak už nám upadalo tempo a Svitavy nás začaly přehrávat. Ale myslím si, že se nemáme za co stydět.

V čem je největší síla Svitav?
Určitě mají větší možnost rotace hráčů a hlavně zkušenosti. My máme v kádru hodně mladých kluků a teprve se poznáváme s první ligou.

Jak jste zatím spokojení s probíhající prvoligovou sezonou?
Myslím si, že je to zatím docela dobré, akorát už bychom potřebovali zvítězit venku, kde se nám nedaří. Nevím čím to je. Máme i smůlu. Hrajeme celý zápas slušně, ale nedaří se nám koncovka.

Při posledním venkovním utkání proti rezervě Opavy si trenér Zdražil stěžoval také na špatný doskok. Co tedy stálo za čtvrtou venkovní porážkou?
Na doskoku jsme opravdu hodně hořeli. Navíc našemu nejlepšímu hráči Rosťovi Pelikánovi se moc nedařilo, ale musí se zapojit i ostatní hráči. Soupeř byl vyšší, pohyblivější a taky za něj nastoupilo hodně kluků, kteří hrají i Kooperativu, takže rozhodly i zkušenosti.

Před letošní sezonou hostujete také v NH Ostrava. Jak zatím své působení v české nejvyšší soutěži hodnotíte?
Je to velký skok a jsem rád, že jsem dostal tu šanci a možnost ukázat se v Ostravě. Je tam dobrý kolektiv a spoluhráči se mi snaží co nejvíce pomáhat a trenéři mi věří, takže jsem spokojený. Oproti první lize je to tvrdší a určitě taky rychlejší. Snažíme se to vždycky udělat tak, abych stíhal obojí, ale naštěstí se zápasy Nového Jičína a Ostravy moc často nekryjí. Všechno je to o domluvě.

Souboj proti Svitavám si můžete zopakovat 3. prosince, kdy tým trenér Růžičky hraje Ostravě…
No to jo a ještě si je taky pamatuju, když jsme tam hráli s Ostravou na úvod sezony, takže už jsem některé jejich kluky okoukal a viděl jsem je.

Jak jste se dostal k basketbalu?
Před basketem jsem hrál ještě tady v Novém Jičíně pět let fotbal. Pak jsem se ve škole musel rozhodnout, kterou třídu si vyberu, jestli sportovní nebo ajťáckou a podobně. Fotbal tam nebyl, ale byl tam basket, takže jsem si ho vybral, protože taťka hrával basket. Trenérovi jsem se zalíbil a zeptal se mě, jestli nechci chodit trénovat, vyzkoušet si to, takže jsem šel. Nejdříve jsem hrával obojí, jak fotbal, tak i basketbal, ale nakonec se to nedalo stíhat. Chodil jsem z tréninku na trénink a nakonec jsem se rozhodl pro basket, takže nelituju. Hodně děkuju Pavlu Kelarovi, který mě trénoval celou mládež.

Sledoval jste zápasy Nového Jičína v nejvyšší soutěži?
Na Matonku jsem se chodil dívat. Hodně se mi líbil Dušan Pandula. Byl to takový agresivní, rychlý a chytrý hráč. Bylo vidět, že u toho hodně přemýšlel.

Nový Jičín je v první lize nováčkem. S jakými ambicemi jste do sezony vstupovali?
Chtěli bychom hrát ve středu tabulky, ale když to půjde, tak co nejlépe. Hlavně tak, bychom nemuseli hrát nějakou baráž. Bylo by hezké uhrát play-off klidně a především nezklamat místní diváky. Teď na Svitavy jich přišlo hodně. Fanoušci jsou tady skvělí, chodí ve velkém počtu, podporují nás a věří nám, za což jsme rádi a budeme se jim za to chtít odvděčit.