Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zdenek Rigo: Capoeira je velmi atraktivní sport

Nový Jičín - Učitel Zdenek Rigo se svými studenty – Petrou Písteckou a Vladimírem Rösnerem, reprezentovali nejenom Abadá capoeira Nový Jičín, ale také Českou republiku.

12.4.2008
SDÍLEJ:

Petra Pístecká, Zdenek Rigo, zakladatel Abadá capoeira Mestre Camiza a Vladimír Rösner.Foto: Archiv/Abadá capoeira Nový Jičín

„Většina lidí si představuje pod pojmem capoeira tanec nebo zábavu. Odborníci ale vědí, že se jedná o specifické bojové umění, ba co víc, může být, v nepovolaných rukou, taky pěkně nebezpečné,“ přiznal zakladatel novojičínské Abadá capoeira Zdenek Rigo, známý jako graduado (mistrovský stupeň) Indio.

„Organizací a dělení capoeiry je více. My jsme Abadá capoeira, což je její nejčistší forma.Když se řekne Abadá, znamená to boj. Nejde tedy jen o nějaké náznaky, ale třeba kopy se jedou přímo na tělo,“ upřesnil.

Novojičínská capoeira se navíc zúčastnila mistrovství Evropy v belgickém Bruselu za účasti 17 zemí evropského kontinentu. „Pro nás to byla obrovská zkušenost. Měli jsme ideální možnost porovnat, jak na tom jsme v porovnání se zbytkem Evropy,“ prozradil Rigo a dodal: „Je škoda, že se nemůžeme takových akcí zúčastňovat častěji. Protože i když to bylo „jen“ evropské mistrovství, potkali jsme se tam s celou řadou špičkových učitelů z celého světa, v čele s naším učitelem, profesorem Pacoçou, a se zakladatelem Abadá Capoeira, mestre Camizou.“

Čím si vysvětlujete, že capoeira je jedním z nejrychleji rostoucích sportů?
Je velmi atraktivní. Nejsou zde striktně předepsané pohyby, jako například v karate. Důležitým faktorem je, že capoeira má takříkajíc děj. Navíc je hodně obohacená muzikou a akrobacií. Každý si v ní zkrátka najde to svoje.

V okrese jste ale jediní…
Vzhledem k tomu, že z blízkého okolí jsem jediným držitelem modrého pásu, nemá zatím kdo zakládat nové skupiny, protože to je výhradně věcí graduada (učitele). Právě proto se pořádají různé semináře a školení, které májí za úkol připravit budoucí učitele.

Pro koho je určena?
Capoeira je pro všechny věkové kategorie a vůbec nezáleží, zda se jedná o holku či kluka. Dokonce to nebude ani velká překážka pro ty, kteří se rozhodnou pro tento sport i v pozdějším věku. Jde tu hlavně o chuť a pevnou vůli. Určitě bych to každému doporučoval.

Jaký je rozdíl od ostatních bojových sportů?
Ostatní kontaktní sporty se liší zejména historií a filozofií. Většina jich totiž pochází z asijských zemí a jsou jinak vedené než capoeira. Ta pochází původně z Afriky, odkud se díky otrokům dostala do Brazílie. Zde, protože otroci nesměli vlastnit zbraně, boje pouze „simulovali“ pod rouškou zpěvu a tance. Navíc měli svázané ruce, takže většina technik je uzpůsobená k použití nohou. Jejich pánové si je pak zvali na společenské akce, kde se měli starat o jejich zábavu. Pro ně to bylo zpestření, ale pro otroky výraz soudržnosti a ideální možnost, jak se zdokonalovat.

A filozofie?
Posvátným nástrojem v capoeiře je Berimbau. Jde o strunný nástroj, který udává rytmus. Jednoduše řečeno, není Berimbau, není muzika a tudíž není capoeira, protože základem capoeiry je muzika. Filozofii v tomto sportu nemůžeme tedy chápat podobně jako třeba ve vu-šu nebo karate.

Existují nějaké zákeřné nebo nepovolené techniky?
To zde není. V capoeiře se boduje čistota techniky, kontra a porazové techniky. Boduje se také celkový pohybový výraz. Něco podobného, jako například žlutá karta ve fotbale, není. Pokud ale někdo něco udělá špatně, zastaví se většinou Berimbau. Tím se zastaví i ostatní nástroje a hra (roda – kruh lidí, kteří tleskají, zpívají a hrají na hudební nástroje) je ukončena. Učitel, který drží Berimbau, pak upozorní, co se udělalo špatně a čemu se mají více věnovat.

Přesto, může se stát, že se to někomu vymkne z rukou
Je to bojové umění, jako každé jiné. Pokud jeden z účastníků pouze vyčkává na to, aby dostal soupeře, tak už se nejedná o hru, ale o boj (Pohada). Pokud jede učitel-žák, nebo vyšší-nižší pásek, tak ten zkušenější udává rytmus a kontroluje celou hru. Jak už jsem říkal, od modrého pásku to už není jen hra, ale spíš boj.

CO JE CAPOEIRA?

Capoeira představuje unikátní kombinaci tance, akrobacie a netradičního boje. Je to umění s osobitou filozofií. Souboj dvou soupeřů je možné nejlépe definovat jako předstíraný boj – hru založenou na improvizaci. Důraz je kladen zejména na plynulost souhry pohybů obou hráčů. To, v kombinaci s hudbou a zpěvem, činí Capoeiru bojovým uměním, které je atraktivní nejen pro zúčastněné, ale i pro diváky.

Autor: Jan Kešelák

12.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ivo Vondrák.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Vizualizace.
4

Nový Jičín se konečně dočká nových bytů

Vedoucí Studénka v derby přejela mladé Ďábly

Kdo se mu prozatím postavil do cesty, toho nemilosrdně smetl z cesty. Studénecký vagón nadále kráčí novou sezonou krajské ligy bez jediného zaváhání, když naposledy uspěl v derby v Novém Jičíně, kde tamní B tým porazil 7:1.  

Chystáte se ve středu ke svému lékaři? Nechoďte, bude zavřeno

Celkem 160 praktických lékařů pro dospělé ordinuje v okrese Ostrava. Pokud se ke svému praktikovi vydáte zítra (ve středu 18. října), budete mít smůlu. Bude mít zavřeno. Praktičtí lékaři totiž budou stávkovat.

Tatra brala s Bobry bod. Teď ji čeká v derby Nový Jičín

Druholigoví hokejisté Kopřivnice padli ve Valašském Meziříčí v prodloužení a už ve středu v 18 hodin hostí rozjetý Nový Jičín.  

Obránce kopřivnické Tatry Stříž: Na Švédsko i Francii budu rád vzpomínat

/ROZHOVOR/ Patnáct let. Tak dlouhou část kariéry strávil v zahraničí odchovanec Frýdku-Místku David Stříž, který před sezonou vyztužil defenzivu druholigové Kopřivnice. Zkušený zadák, kterému bude 8. listopadu 36 let, strávil sedm sezon ve druhé švédské lize, což následně trumfl osmiletým angažmá ve francouzském Štrasburku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení