Jednu takovou metodu nabízí aplikace Gspace, skrz kterou do zařízení Huawei lze opět dostat například Gmail, Youtube, Google Maps a další aplikace, které jsou jinak v Huawei AppGallery nedostupné.
Aplikace Gspace funguje jako emulátor prostředí operačního systému Android. Veškeré procesy, jako otevírání stažených aplikací a podobně jdou tedy skrz ní. Nečekejte tak, že se zcela změní samotné prostředí operačního systému u Huaweie, jedná s pouze o kličku, jak do zařízení dostat aplikace nedostupné v AppGallery. Momentálně má aplikace něco přes 30 miliónů stažení a Huawei v samotném stahování svým uživatelům nijak nebrání.
Zároveň společnost aplikaci ani nijak přímo nepodporuje, přestože je očividné, že si její existence velice cení. Samotný výrobce aplikace ovšem není oficiálně známý a ani dohledatelný. Podle některých zdrojů ji ovšem vyvíjeli samotní zákazníci. My jsme si pro vás připravili jednoduchý návod, jak aplikaci nainstalovat a používat. Celý proces jsme testovali na nejnovějším operačním systému EMUI 12 na smartphonu Huawei P50 Pro.
1. Gspace najdete a nainstalujete jednoduše
Jak už bylo řečeno, Huawei nijak stahování Gspacu nebrání a naleznete jí tak hned po zadání jejího nazvu ve vyhledávání AppGallery. Poté, co aplikaci nainstalujete a otevřete, je třeba povolit Gspacu všechny možná oprávnění, která bude požadovat, jinak nebude fungovat tak jak má. Následně vás aplikace také požádá o povolení stahovat z jiných zdrojů. To je třeba také potvrdit, jinak nepůjde přes Gspace nic stáhnout a nainstalovat. V levém horním rohu klikněte na ikonu menu a přihlaste se přes svůj Google účet.
2. Poté už lze postupovat jako v Google play
Na hlavní stránce aplikace můžete vidět různé ikony aplikací spojenými se službami Google. Pokud například budete chtít nainstalovat Gmail, stačí jenom kliknout na jeho ikonu. Po chvíli na vás vyskočí opětovná žádost o přihlášení a proces tak bude potřeba ještě jednou opakovat. Po zadání účtu a hesla se následně objevíte ve starém známém Google Play.
Stačí pak pouze kliknout na „instalovat“ a Gmail se stáhne do vašeho zařízení. Gspace bohužel nenabízí možnost přímého vstupu na hlavní stránku Google Play, proto zprvu budete muset využívat vyhledávání prokliknutím se přes ikonu aplikace nabízenou na hlavní stránce.
3. Vytvořte si ikonu Google Play na ploše
Samotná aplikace Gspace nenabízí možnost vytvořit ikonu stažené aplikace na hlavní ploše zařízení. To hlavně proto, že všechny procesy nejdříve procházejí skrz emulátor a až následně se spustí v simulovaném prostředí Androidu. I toto ovšem lze jednoduchým trikem obejít. Je třeba si ovšem stáhnout další aplikaci s názvem Shortcut Maker. Najdete ji přes lupu v pravém horním rohu simulovaného Google Play prostředí po prokliknutí se přes jakoukoliv ikonu.
Po nainstalování Shorcut Makeru klikněte na první zelený obrázek s názvem „Apps“ a vyberte možnost „Obchod Play.“ Vyskočí na vás editační okénko, ve kterém si budete moci vybrat, jak chcete aby ikona vypadala, včetně velikosti či úplného změnění grafiky. Následně už jenom stačí kliknout na „Create shortcut“ a ikona se objeví na ploše.
4. Google Play na Huaweii jak za starých časů
A je to. Po rozkliknutí ikony na ploše se vám ukáže hlavní stránka Google Play tak jak ho znáte. Je jenom třeba upozornit na to, že jak samotný Google Play, tak i další skrz něj stažené informace poběží pouze díky Gspace.
Nesmíte tuto aplikaci tedy samozřejmě následně odinstalovat. Zároveň samostatný start všech těchto aplikací bude o trošku pomalejší, než jste zvyklí, jelikož zařízení nejdříve musí dát příkaz na spuštění aplikace skrz Gspace a samotná odezva se tak o chvilku prodlouží. Poté už ale můžete vyhledávat přes Google Play jak jenom chcete a stahovat všechny možné aplikace, které byste jinak na AppGallery nenašli.