„Nové ordinační prostory mají k dispozici čtyři křesla a umožní nám nadále rozšiřovat naše služby a zajistit péči o pacienty na Ostravsku. Do této ambulance registrujeme klienty tzv. na pojišťovnu. Již nyní nás oslovují pacienti, kteří se k nám chtějí přehlásit nebo kteří svého stomatologa vůbec neměli,“ uvedl majitel kliniky AJNA Dental clinic Lubomír Beran.

Dodal, že během doby, než se vybudovala nová ambulance, klinika registrovala nové pacienty, kterých má jen na této nové klinice už deset tisíc. Na dalších svých pracovištích se stará celkem o 25 tisíc registrovaných pacientů.

Individuální dotace

Moravskoslezský kraji (MSK) klinice poskytl dvoumilionovou individuální dotaci na pořízení dvou stomatologických křesel. "MSK každoročně podporuje nově vznikající i stávající zubní ordinace na svém území, nedostatek zubařů pomáhá řešit také individuálními dotacem," uvedla mluvčí krajského úřadu Nikola Birklenová s tím, že MSK za poslední dva roky financoval rozvoj zubní péče na svém území 50 miliony korun a stomatologové přibudou také v jiných částech regionu. 

 „Problém s nedostatkem zubařů trápí nejen náš region, je to celorepublikové téma. Spousta lidí nemá vlastního zubaře a své potíže řeší na zubní pohotovosti. Aktuálně u nás chybí 150 stomatologů. Kraj pomáhá tento problém řešit, tato situace je dlouhodobě neudržitelná. Mimo jiné nedávno jsme s městem Ostravou přispěli Ostravské univerzitě přes 14 milionů korun na podporu nového oboru zubní lékařství na lékařské fakultě,“ dodal hejtman MSK Ivo Vondrák s tím, že vloni kraj na zřízení zubních ambulancí uvolnil 12,3 milionu korun.

Zubní pohotovost Ajna, 5. září 2020.
K zubaři do Ostravy. Šmuclerova kritika projekt nezastavila, kazů je mnoho

„Letos už to bylo přes 21 milionů. Peníze šly na nákup zubařských křesel, rentgenů a dalšího stomatologického zařízení v krajských nemocnicích a zubních pohotovostech v okresech. O rozdělení dalších prostředků do stomatologie rozhodne červnové zastupitelstvo,“ upozornil hejtman Ivo Vondrák.

Zubní pohotovost

Kraj ze zákona odpovídá také za zajištění a organizaci zubní pohotovosti v regionu. „Nikde však není určeno, v jakém rozsahu a jakou formou. Zubní pohotovost v jednotlivých okresech tedy zajišťujeme v našich krajských nemocnicích, a protože v Ostravě krajskou nemocnici nemáme, přispíváme na provoz skoro 3,5 milionu ročně AJNA Dental Clinic, aby tuto službu lidem s bolavými zuby poskytovala. Krajským nemocnicích přispíváme na provoz zubní LPS okolo 7,5 milionu ročně. Staráme se také o to, aby zubní pohotovostní ambulance byly kvalitně vybaveny,“ upřesnil náměstek moravskoslezského hejtmana pro zdravotnictví Martin Gebauer.

Podle čerstvě zveřejněných dat České stomatologické komory (ČSK) připadá na jednoho zubaře průměrně 1222 obyvatel. To je výrazné zlepšení oproti situaci před dvaceti lety. Nicméně v posledních třech letech začal počet stomatologů snižovat.
Dostupnost zubařů: Některé kraje na tom nejsou dobře. Podívejte, jak je to u vás

Dodal, že na letošní rok kraj vyhlásil nový dotační program na podporu primární péče, tedy na zajištění vybavení nově vzniklých ordinací praktických lékařů a zubařů nebo ordinací, v nichž došlo ke generační obměně. O rozdělní jednoho milionu korun rozhodnou krajští zastupitelé v červnu.

Školáci k zubaři

Majitel AJNA dental clinic Lubomír Beran je coby stomatolog znám nejen jako implantolog, ale také lékař, který otevřel veřejnou diskusi o přístupu pacientů ke stomatologické péči, a především o chybějícím systému pro dětské pacienty.

Společně s karvinským senátorem Ondřejem Febrem uvedli do života projekt Školáci k zubaři – organizované preventivní prohlídky v rámci školy, které jsou trnem v oku prezidentovi České stomatologické komory, jež prosazuje, aby dětem kontrolovaly zuby učitelky ve škole pomoci speciálního přístroje.

Prozatím ostravská klinika AJNA bezplatně, v rámci veřejného zdravotního pojištění, vyšetřila a následně ošetřila žáky základních škol v Doubravě, Stonavě a Dětmarovicích. Navíc děti zaregistrovala a nadále o ně bude pečovat. O projekt začaly obratem projevovat zájem také další města.

Lubomír Beran zubní lékař.
Ostravský zubař kritizuje svého šéfa: Pan Šmucler vytvořil bariéru

„Oslovila mě starostka Orlové Lenka Brzyszkowská, která společně s řediteli škol operativně vytipovala 350 zájemců o organizovanou preventivní prohlídku. Samozřejmě mám z toho radost, ale byl bych rád, kdyby se projektu ujalo ministerstvo. Náš projekt – kromě toho, že pomáhá – ukazuje, jak tristní je u dětí stav mléčných, ale někdy už i stálých zubů,“ uvedl Ondřej Feber.

Doktor Beran dodal, že nové prostory jim dovolí zvládnout tolik dětí najednou a školáci z Orlové již mají naplánované prohlídky koncem června a do Ostravy je odvezou za doprovodu učitelek autobusy vypravené městem.