VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zaměstnanci Autopalu si kladou otázku: V jaké době vlastně žijeme?

NOVÝ JIČÍN - Mimořádně pro velký zájem čtenářů Deníku uveřejňujeme článek ze dne 25. října, který byl vydán na straně 7 Čtenář - reportér.

27.10.2007 13
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Ivan Pavelek

Čtenáři - sobě

Kde jsou ty časy, kdy se lidé hrnuli do této firmy, byl to sen každého nejen zdejšího, ale i okolního obyvatele, být zaměstnancem Autopalu. V té době už na tom byla lépe asi jen „tabačka“ Philip Moris. Ovšem to už je dávno pryč a dnes jsou platy stále stejně vysoké, lidé odchází za lepším a dokonce už ani nikdo z nadřízených neříká: „Co tě tady drží, však běž, za branou je lidí dost!“ Jsem v tomto podniku zaměstnán již mnoho let, a pozorujíc vývoj firmy, konstatuji, že se vlastně nic nezměnilo.

Maturita byla podmínkou

Bylo období, kdy svařovat mohli pouze lidé se svářečským průkazem, dokonce chtěl podnik nabírat nové lidi pouze s maturitou. Dnes je to tak, že svařuje kdejaká „Lopata“ a po maturantech na dílnách není vidu ani slechu. Dokonce v kancelářích pracují horníci, cukrářky a JZĎáci! Výběrová řízení probíhají asi jen podle, jak se říká „baj oko“, nevím, zda-li se řídí vzhledem, poprsím či barvou porostu na hlavě.

Rozhodně vzdělání nehraje zcela žádnou roli, ale spíš tak pavučinou propletené rodinné vztahy na všech možných postech. Každý vedoucí pracovník v případě postupu si volí svého zástupce či nástupce, který je vždy o něco hloupější nežli on sám, a to z důvodů zabránění ohrožení své osoby. Nechce přece, aby jej vytlačil někdo z postu, kde se tak pracně škrábal! Tím pomalu dochází k degradaci celého podniku a jeho postupnému zániku. Postupně schopní lidé odcházejí za lepším ke konkurenci, a není jich málo.

Kvalitních lidí je nedostatek

Podnik se sice nyní snaží, ovšem trochu pozdě a rozhodně ne zcela tyto zaměstnance udržet a motivovat – zvyšovat plat. K čemu to vše ale je, když lidé, takzvaní „mekači“ (fa poskytující brigádníky - agentura práce) nejsou na skladě a kmenových zaměstnanců je také nedostatek.

Do Autopalu se lid nehrne. Ke všemu když vidím, jak noví, alespoň trochu schopní, na konci zkušební doby nedostanou prodlouženou smlouvu, zatímco nemehla, nešiky s tím nemají problém: Proč? Je to snad tím, že tito lidé se nebudou domáhat vyšších platů? Budou rádi, že mají práci, a proto nebudou „prudit“? V tom to jistě není.

Často se setkávám s případy, kdy nastoupí někdo nový a je nepřizpůsobivý, problémový, neschopný, pomalý, a tak bych mohl pokračovat ještě dlouho. Jenže zrovna takový se zde udrží nejsnáze. Pro změnu pravý opak těchto takových, který porozumí základním příkazům, a to nejen „sedni“ či „lehni“, ale třebas uchop a zmáčkni, odsud často nedobrovolně odkráčí, a to bez jemu známé příčiny. Kde je tedy zakopaný pes? No prostě nádhera, když Autopal hlídá teď už Securitas, a přitom není problém přenést přes vrátnici cokoliv (naposled se ztratil nějakému řediteli nootebook z kanceláře)!

Přitom při průchodu branou, pokud se mi rozsvítí červené světlo po přiložení čipové karty ke snímači, musím nahlásit své osobní číslo a někdy dokonce i předložit obsah tašky, ovšem to jen výjimečně. Vrátní stejně nekontrolují pravost nahlášeného čísla a já jim mužů říci cokoliv, a pokud řeknu jakékoli čtyřmístné číslo, tak jsou spokojeni.

S čísly se dá operovat i v podnikové jídelně, jelikož Meko nemá nárok na oběd v Autopalu, a v případě, že někdo z Meka půjde na oběd a řekne, že si zapomněl objednat oběd na dnešní den, pak jen kuchařkám nahlásí nějaké vymyšlené či zapamatované osobní číslo a oběd dostane.

Horší to má pak ten, koho to číslo opravdu je. A při výplatě se diví, jaktože má srážku za obědy, když na ně vůbec nechodí, v opačném případě, pokud na oběd chodí, tak si toho nejspíš ani nevšimne.

Čipové karty lze zneužít

Jedno velké fuj Autopalu patří za to, že čipové karty, předané zaměstnancům, mají nejspíš doživotní platnost, a lépe řečeno, jsou věčné! Dostal jsem svou kartu možná pře šesti lety a vlastně ji mám od počátku jejich existence. V případě ztráty nebo zničení musím zaplatit (dřív asi 200 a nyní 300 Kč). Nejsem sám, kdo ji má již v nehezky vypadajícím stavu, a to přesto, že ji převážně nosím na jednom místě v peněžence.

Každá banka je tak trochu legální zloděj, ale dnes již snad veškeré banky poskytují své platební karty zdarma. Autopal chce v případě ztráty po zaměstnanci úhradu za něco, co zaměstnanec užívá denně k objednání oběda, ke vstupu do kolárny a hlavně k průchodu přes bránu. Nenamítal bych, kdyby se ztráta opakovala dvakrát do roka, a to i přesto, že pokud dobře vím, tyto bezdotykové čipy se pohybují v položkách od 50 korun až do 1000 a více, ale to už jsou s kontrolou otisku prstu a mnoho jiných.

Proč setrvávat v podniku nebo jej jen podporovat kvalitní, poctivě odvedenou prací za peníze, které lze vydělat i bez toho, aniž bych se snažil? Práci mohu vlastně klidně flákat a přitom bude vedení spokojeno. Ohodnocen budu stejně, o prémie nepřijdu a doma nemusím pak myslet na to, jaké že to mám levé spolupracovníky.

Tyhle řádky se týkají spíše konkrétních osob, nežli podniku jako celku. Záleží na pracovištích. Jsou zde lidé pracující za mzdu neodpovídající jejich znalostem ani pozici, a naopak. Tohle je z mého pohledu dosti smutná záležitost! Však co, dokud podnik bude prosperovat, proč přemýšlet nad radikálními změnami ve vedení, struktuře výroby.

Prošel jsem za svou kariéru zde několik různých prací a mohu říci, že je zde mnoho míst, kde na začátku směny začnu a skončím až na „fajront“, ale je zde stále dost míst, na kterých je téměř polovina zaměstnanců nadbytečná (hlavně v kancelářích).

Jsou to jednoduché počty

Každá dílna má na nejvyšší pozici, nazveme jej „hlavní mistr“, pod něj přísluší tři, na čtyřsměnném čtyři, mistři směnoví a s každým mistrem sedí v kanceláři nebo někde poblíž ještě spousta technologů, kteří mají za úkol řešit problémy spojené s výrobou. Nesmím zapomenout na sekretářku, bez které by se podnik zhroutil.

Na každé směně je několik groupenleaderů, kteří mají na starosti vždy nějakou část výroby. Na jednoho je to cca 20 dělníků. Tito groupenleadeři jsou vlastně nadřízení, ale přitom obyčejní dělníci s pověřením vedení dohlížet na dělnictvo. Jsou to takové holky pro všechno neboli sekretářky dělníků, protože by měli vypisovat dělníkům nemocenskou, odchod a příchod do práce, propustky na přesčas či k doktorovi.

Ale když je potřebujete ohledně výroby, alespoň toho svého musím hledat obvykle v kanceláři u počítače, jak surfuje na internetu přesto, že na něj nemá přístup, ten dostane od nějakého známého kolegy. Nejen ten můj, ale i jiní, buď v kanceláři nebo u svého pracovního počítače, klidně brouzdají po internetu, ovšem obyčejný dělník nemůže ani o přestávce! Na závěr bych si tedy položil pár otázek.

Výběrová řízení bývala domluvená

V Autopalu je nový ředitel personálního oddělení a zajímalo by mě, jestli se budou konat nějaké změny. Zdali se bude více zaměřovat, kdo kam postoupí nebo nastoupí. Jestli výběrová řízení budou opravdu výběrová a ne jak dosud převážně předem vybraná řízení.

Nebylo by rozumnější nabrat kvalifikované pracovníky a zaslouženě je zaplatit místo nabíraní lidí z Meka, kteří nemají se strojírenským průmyslem obvykle nic společného? Těmto lidem ani na práci nezáleží, hlavně protože jsou jen druhořadí brigádníci. Jistě mezi nimi jsou i dříči, ale to jsou převážně starší ročníky, nebo jen do doby přestupu pod Autopal.

Nastává problém, kam s těmi, kteří již v Autopalu jsou? Nejspíš je jen přebrat, jako Popelka přebírala hrách a popel, pak už jen správně nabírat nové zaměstnance. Tím jsem vyčerpal většinu toho, co jsem chtěl sdělit, a teď již zbývá jen čekat.

Přestože nečekám žádné radikální změny, tak aspoň mužů pozorovat lidi kolem sebe, jelikož „potrefená husa kejhá první a nejvíc“.

27.10.2007 VSTUP DO DISKUSE 13
SDÍLEJ:

SERVIS

Řemeslné práce - Řemeslné práce Lakýrník 29 000 Kč

Lakýrníci a natěrači (kromě stavebních) Lakýrníci. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 29000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Z:31.5.2018.A:21.6.2018. Místo výkonu práce Velké Albrechtice. Pracovní náplň: Kontrola a předúprava materiálu před lakováním, tmelení, příprava lakovacího zařízení a míchaní barvy, lakování (aplikace nátěrové hmoty na daná dílec), očista lakovacího zařízení, vedení předepsané evidence, úklid pracoviště. Požadujeme: Vyučení v oboru lakýrník nebo prokazatelná praxe, samostatnost, pečlivost, schopnost přesné práce, fyzická zdatnost. V případě dobré pracovní morálky a kvalitně odváděné práci možnost prodloužení smlouvy na dobu neurčitou. Zaměstnanecké výhody: Stravenky, příspěvek na kulturu, zdraví, sport a vzdělávání ve formě poukázek, finanční odměna při pracovním jubileu, zvýhodněné hlasové a datové tarify pro mobilní telefony. Telefonický kontakt od 6:00 do 14:30 hodin. Osobní kontakt na výše uvedené adrese od 6:00 - 8:00 hodin a od 13:00 do 14:30 hodin.. Pracoviště: Lucco a.s., 742 91 Velké Albrechtice. Informace: Marta Jedličková, +420 556 455 140,556 455 131.

Výroba - Výroba Seřizovači 25 000 Kč

Seřizovači a obsluha číslicově řízených strojů Obsluha CNC strojů. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Z:10.5.2018.A:18.6.2018. Místo výkonu práce Mankovice. Znalost čtení výkresové dokumentace, prostorová představivost, pečlivost, kontrola vykonané práce. Práce na těchto strojích - ohraňovací lis, CNC nůžky, vysekávací lis. Zaměstnanecké výhody: Příspěvek na životní nebo penzijní spoření, stravenky. Vhodné i pro absolventy. Osobní kontakt v pracovní dny na adrese Požárnická 140, Klimkovice.. Pracoviště: Hofi engineering, s.r.o. - pracoviště mankovice, 742 35 Odry. Informace: Ilona Fialová, +420 724 245 699.

Obchod - Obchod Vedoucí prodejny, provozu 22 000 Kč

Vedoucí pracovních týmů v prodejnách zástupce vedoucího prodejny. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Z:6.6.2018.A:20.6.2018. Místo výkonu práce Studénka. Zaměstnanecké výhody: Stravenky - 80,- Kč, 5 týdnů dovolené, příspěvek na penzijní připojištění, vánoční poukázky, benefitní cafeterie.. Pracoviště: Penny market s.r.o. - prodejna studénka, Sjednocení, č.p. 846, 742 13 Studénka 3. Informace: Dagmar Sládková, +420 727 876 058.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 18 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladníci. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: z: 18.6.2018 Požadujeme: Práce ve dvousměnném provozu. Spolehlivost, samostatnost, zodpovědnost a fyzickou zdatnost. Schopnost týmové práce. Základní znalost práce na PC., Oprávnění na VZV, řid. průkaz skupiny B - výhodou, Náplň práce: Nakládka a vykládka nákladních vozů. Zaskladňování a vyskladňování zboží, Plynulé zásobování a odvoz materiálu od výrobních linek. Udržování pořádku a čistoty na pracovišti, Nabízíme: Práci na HPP. Motivující mzdové ohodnocení. Zaměstnanecké benefity, Nástup možný IHNED, Výkon práce v Novém Jičíně, Kontakt: Mgr. Nina Kratochvílová, písemně na e-mail: jobs@ejr.cz. Pracoviště: Erich jaeger, s.r.o. pracoviště ct park nový jičín, Hřbitovní, č.p. 2263, 741 01 Nový Jičín 1. Informace: Kontakt:, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Miminka.

Deník přináší pravidelnou přílohu s fotografiemi miminek

Od císaře pána k bolševikovi, tak se jmenuje výstava, která začala ve čtvrtek 21. června v podvečer v Žerotínském zámku v Novém Jičíně.
15

Muzeum doprovází návštěvníka od císaře k bolševikovi

Nemocnice v Bílovci čelí další těžké zkoušce

V Bílovci vyvolalo rozhodnutí krajského zastupitelstva velké rozhořčení. Chystané změny v několika nemocnicích, které Moravskoslezský kraj zřizuje, se totiž mají nejvíce dotknout právě Bílovecké nemocnice.

Kráska z Peru, Austrálie nebo Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny C

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Ostrava zažila závišický uragán

Oddíl závišického juda vyslal na nedávné krajské přebory v Ostravě pět zástupců, kteří zažili, po parádních výkonech, medailové žně. Jako první začal na ostravských tatami bojovat v seniorské kategorii do 73 kilogramů Adam Kahánek, jenž obhajoval loňský titul.

Nově vlakem z Bohumína až k polskému Baltu

Už dnes večer vyjede z Bohumína nový přímý vlak Českých drah, který spojí Karvinsko, potažmo celý Moravskoslezský kraj s polskými přímořskými letovisky na Baltu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT