Osteoporóza představuje jednu z nejčastějších metabolických chorob, jejíž výskyt v české populaci navíc stále stoupá. Každá druhá žena a každý pátý muž starší 50 let utrpí osteoporotickou zlomeninu, zejména u vyšších ročníků přitom tyto zlomeniny doprovází řada velmi závažných komplikací, včetně vysoké mortality.

Osteoporóza často probíhá bez příznaků, nebolí a projeví se až vznikem komplikací, tedy zlomeninou obratle, krčku kosti stehenní nebo zápěstí. Zlomenin krčku kosti stehenní je v České republice ročně více než 17 tisíc a jejich počet neustále stoupá. I v zemích s vyspělým zdravotnictvím, jako je české, je udávána úmrtnost do 1 roku po zlomenině 15 až 20 % a zhruba 30 procent pacientů zůstává nesoběstačných. Prevence osteoporózy je proto naprosto zásadní pro prodloužení života naší populace, a především života ve zdraví.

Nové denzitometrické pracoviště v Nemocnici Bílovec je ve 2.patře na oddělení gynekologie, otevřeno bude v pracovních dnech od 7:00 do 15:30 hodin a pro ro objednání termínu vyšetření je k dispozici telefonní číslo 607 137 216.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: VIDEO: Ledové sochy lákají. Na Pustevny v Beskydech vyrážejí davy lidí

První den výstavy ledových soch na Pustevnách, 13. ledna 2024 | Video: Dominik Pohludka