Fasáda má hnědý odstín, který odpovídá vzhledu budovy v začátku minulého století. „Konečný vzhled budovy mohli ovlivnit i rodiče žáků a pedagogové školy. V anketě rozhodovali o nové barvě, kterou fasáda bude mít,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro školství a sport Stanislav Folwarczny.

„S přihlédnutím k názoru odborníků z Národního památkového ústavu byl nakonec vybrán konzervativnější hnědý odstín. Budova gymnázia sice není památkově chráněna, ale je určitě na místě, aby byla co nejvěrnější své podobě před více než sto lety,“ vysvětlil.

Náklady na rekonstrukci ve výši 9,8 milionu korun pokryl ze svého rozpočtu Moravskoslezský kraj, který gymnázium zřizuje. Práce začaly v září minulého roku, trvaly sedm měsíců.

„Fasáda už obnovu nutně potřebovala, naposledy se na ní pracovalo před čtyřmi desítkami let. Rekonstrukce byla projektována tak, aby se zachoval historický neorenesanční charakter budovy. Šlo tedy o poměrně náročnou stavební akci, která se ve velké míře realizovala za plného provozu školy,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro finance, investice a majetek Jaroslav Kania.

Dokončením fasády se uzavřelo dvanáctileté období rekonstrukce exteriéru všech budov školy. Bylo zaměřeno zejména na energetizaci provozu. Byla vyměněna všechna okna, dveře, zateplena fasáda i střechy.

Škola chce také v blízké budoucnosti realizovat rekuperaci tepla a vystavět solární elektrárnu, která by měla částečně sanovat provoz školy.

„Po vnějších opravách se zaměříme na další rekonstrukce vnitřních prostor. Máme už připravenu projektovou dokumentaci na rekonstrukci zbývajících sociálních zařízení. První etapa v hodnotě zhruba jeden a půl milionu korun by mohla být realizována v průběhu července a srpna z finančních prostředků školy,“ podotkl ředitel gymnázia Pavel Mrva.

Budova školy Gymnázia Mikuláše Koperníka v Bílovci byla postavena v roce 1902 za 230 tisíc rakouských korun jako německá obecní a měšťanská chlapecká škola. Ta zde sídlila až do roku 1945. Po válce čeští občané usilovali o českou školu, proto zde bylo v roce 1946 otevřeno Spolkové reálné gymnasium Matice opavské s pozdější změnou názvu na Gymnasium v Bílovci.

Od roku 1953 zde pak byla jedenáctiletá střední škola a poté Střední všeobecně vzdělávací škola. Od roku 1978 nese škola název Gymnázium Mikuláše Koperníka.