TÉMA OKRESU

Dobrou zprávou pro kupující je jednoznačně to, že krize s sebou přinesla snížení cen nemovitostí. Například byt 3+1 v Kopřivnici, který stál loni 1,1 milionu korun, přijde letos na zhruba šest set tisíc korun. Za rodinný dům v téže lokalitě zaplatili lidé ještě loni 2,2 milionu, teď by přišel na asi 1,8 milionu. „Kopřivnice prodělala asi největší propad cen, kdy ceny bytů klesly až o čtyřicet procent,“ zhodnotil jednatel Realitní kanceláře Claris Alan Holiš. Radmila Bečanová z kanceláře Obrys upozornila, že ačkoli jsou ceny pro kupující příznivé, samotnou koupi může zkomplikovat více faktorů. Třeba takové banky. „I když tvrdí, že půjčují levněji, není to pravda. Zpřísnili poskytování, skórují i vlastníky zástav, kteří je poskytují například dětem jako ručení, i když se ještě k tomu ručí kupovanou nemovitostí. Žadatelé platí dva odhady, dva poplatky, musejí sjednat dražší pojistku a tak dále. Lidé mající několikrát po sobě pracovní poměr na dobu určitou nejsou pro banky solventní, neboť ty chtějí pracovní poměr na dobu neučitou.“ Obecně se dá říci, že i kdyby se české ekonomice dařilo lépe, ceny na trhu s nemovitostmi se budou zvedat jen zvolna a potrvá to roky.

Podle Alana Holiše existují dvě skupiny lidí s opačným postojem k prodeji. „Na jedné straně určitě roste skupina lidí, kteří mají finanční problémy a své stávající bydlení už neutáhnou, takže je prodávají a jdou do menších bytů nebo do nájmů. Na druhé straně ale existují lidé, kteří díky nízkým cenám nechtějí prodávat, a pokud jim to situace dovoluje, prodej odkládají a byty či domy pronajímají,“ vysvětlil Holiš s tím, že obě skupiny situaci navzájem vyrovnávají. Také novojičínští klienti Realitní kanceláře Sting se ve větší míře nemovitostí zbavují, není to však nějaký závratný nárůst. „Do budoucna ovšem nevylučuji, že se procenta nebudou zvyšovat. Lidé pořád prodávají z důvodu rozvodů, svateb, stěhují se, něco zdědili anebo nestačí splácet úvěry, které na nemovitostech mají,“ zamyslela se regionální manažerka RK Sting Jana Hornungová. Podle zkušeností další novojičínské kanceláře, Signum Reality, klienti řeší finanční situaci spíše zvýšením své hypotéky. „Občas se vyskytnou případy, kdy se v důsledku zadlužení stěhují z většího do menšího a levnějšího nebo z domu do bytu,“ uvedl za kancelář Signum Reality Daniel Chrustawczuk.

Nejčastěji lze na letácích realitních kanceláří objevit domy ve špatném stavu, starší domy v horších lokalitách a dokonce i chaty. „Existuje zřejmý trend přesunu určité skupiny lidí z větších bytů do menších kvůli nižším nákladům, případně z vlastních bytů do nájemních bytů. Dále se zvětšuje nabídka na trhu v segmentu starších domů, zejména větších, dvougeneračních v horších lokalitách nebo ve vyšších cenových pásmech, tedy nad jeden a půl až dva miliony korun. Dále se méně kupují chaty, s výjimkou atraktivních lokalit a výhodných nabídek,“ vypočetl Alan Holiš z kanceláře Claris. Daniel Chrustawczuk situaci zhodnotil, v souladu s míněním ostatních, několika slovy: „Momentálně na trhu obecně převládá nabídka nad poptávkou.“

A po čem je v současné době na Novojičínsku největší poptávka? Logicky každý vybírá podle svých finančních možností. Trend je ale všude podobný. Buďto klienti šáhnou po menším, ale kvalitním bytě nebo po zrekonstruovaném rodinném domku v příjemné lokalitě. „Pořád je poptávka po dobrých pozemcích, tam měla krize nejmenší vliv. Dále je zájem o menší, zachovalé rodinné domy v dobrých lokalitách. V segmentu bytů je zájem o rekonstruované byty dva plus jedna, ale i ostatní. Rozhoduje zajímavost nabídky, kvalita bytu versus cena,“ zdůraznil Holiš.