Za rok 2023 navštívilo areály Dolních Vítkovic (DOV) zhruba 1,48 milionu lidí. Bylo to přibližně o deset tisíc víc lidí než o rok dříve, kdy se do DOV a Landek Parku podívalo 1,466 milionu návštěvníků.

„Ve srovnání s předkovidovými lety, kdy návštěvnost vzrostla až nad 1,6 milionu lidí ročně, je počet příchozích stále o něco nižší. Dá se ale říci, že se postupně vracíme a stabilizujeme na hodnotě okolo půldruhého milionu návštěvníků,“ uvedl ředitel DOV Tomáš Šiřina, který – jak už Deník informoval – v pozici šéfa DOV k poslednímu dni v měsíci končí.

Na klíčových pozicích v managementu známých ostravských značek se chystají změny.
Česká televize hledá ředitele pro ostravské studio. Změna čeká i Dolní Vítkovice

Nejvíc k tomu podle něj přispěl návrat školáků a studentů, vzdělávací a popularizační programy napříč generacemi, odborné projekty typu vodíkových seminářů, inovace expozic v U6 a návrat kulturních akcí – od Colours of Ostrava přes oslavu 70 let Janáčkovy konzervatoře v Ostravě až po unikátní výstavy v Galerii Gong, před koncem roku například ke 195 letům společnosti Vítkovice.

„DOV hostil také prestižní sportovní události, jako je beach volejbal nejvyšší úrovně s účastí nejlepších ženských a mužských párů světa podle světového žebříčku,” připomněl Šiřina.

Jaké jsou další plány?

Kromě toho se v DOV loni otevřela nová naučná prohlídková trasa KOX a areál je atraktivní součástí přeshraniční Stezky uhlí a oceli. Díky nové městské lávce, která vznikla podle projektu architekta Josefa Pleskota, se navíc dál zpřístupňuje ve směru od řeky Ostravice a širšího centra Ostravy.

V Ludgeřovicích vzniká Centrum služeb.
Na rozhraní Ostravska a Opavska vzniká obchodní centrum. Víme, co zde bude

Letos DOV čeká především rozvoj služeb, jakými jsou nové restaurace, kavárny i ubytovací kapacity. Rekonstrukcí už prošel Hotel VP1, u kterého navíc vzniklo nové zázemí „VP1 ART“ pro příjemné trávení volného času ve společnosti výtvarného umění a kvalitní gastro nabídky. Přibude také prestižní stylová italská restaurace L’Osteria. Ta se v unikátním industriálním prostředí připravuje na ploše větší než 500 metrů čtverečních v přízemí U6. Ruku v ruce s tím budou pokračovat nejrůznější vzdělávací programy, včetně těch o vodíkových technologiích.

Jak už Deník informoval, koordinace nových aktivit už se zhostí nový šéf. Přesněji nová ředitelka. Vedením zapsaného spolku Dolní oblast Vítkovice bude od začátku března pověřena dosavadní členka představenstva Renata Červená.