DENÍK SLEDUJE

Doprava v Moravskoslezském kraji nezažívá v poslední době zrovna nejrůžovější období. Poté, co zde ministr dopravy Vít Bárta zastavil důležité dopravní stavby a chystá se i zrušení některých vlakových spojů, zasáhly škrty také leteckou dopravu.

Původní informace, které Deník zveřejnil zhruba před měsícem, mluvily o tom, že České aerolinie (ČSA) chtějí provozovat už jen jeden letecký spoj na trase Ostrava – Praha denně. Zprávy, které v těchto dnech z ČSA dorazily o zimním letovém řádu, jsou sice nakonec o něco příznivější, i tak si ale zdejší obyvatelé pohorší.

„Počet denních frekvencí na lince z Ostravy do Prahy jsme snížili z původních čtyř na tři. Důvodem je snaha zvýšit rentabilitu a zlepšit hospodářské výsledky celé linky,“ sdělila Hana Hejsková, tisková mluvčí ČSA.

Mluvčí ostravského Letiště Leoše Janáčka Michaela Kubešová se odmítla k celé věci vyjádřit. „Dohodli jsme se, že situaci nebudeme komentovat,“ řekla pouze.

S omezením spojů zásadně nesouhlasí Miroslav Novák, náměstek moravskoslezského hejtmana pro oblast dopravy. „Škrty ve spojích vnímáme negativně. Chystáme se o celé věci jednat s ČSA i s ministerstvem dopravy. Budeme se snažit, aby společnost rozhodnutí přehodnotila a změnila,“ uvedl Novák.

Dodal, že leteckou linku Praha – Ostrava nevyužívají jen turisté a podnikatelé, kteří míří do hlavního města, ale také lidé, kteří cestují do vzdálenějších zahraničních destinací.

Ještě hůř než Ostrava na tom bude od 31. října, kdy začne zimní letový řád platit, brněnské letiště v Tuřanech. ČSA z něj zrušilo všechny lety, které odtud směřovaly do Prahy a zpět.

„Tohle rozhodnutí se nám vůbec nelíbí. Budeme požadovat, aby pan ministr Bárta zdůvodnil, proč ke zrušení spojů došlo, a prověřil, jestli bylo oprávněně. Doufám, že poslanci z Brna i Ostravy budou za obnovení spojů bojovat,“ řekl včera Deníku Jiří Filip, předseda představenstva Letiště Brno.