Ty po několika letech příprav otevřely Odborný léčebný ústav pro děti a nabízí nejmodernější metody včetně špičkové robotické rehabilitace. Cvičebně, hernám, zázemí a také ubytování vyhradily lázně celé páté patro bloku A rehabilitačního sanatoria v Karviné-Hranicích.

„Náš odborný ústav je určený klientům s nemocemi nervového a pohybového ústrojí, se stavy po úrazech, neurochirurgických či ortopedických výkonech, stavy po dětské mozkové obrně i s dalšími diagnózami,“ řekla při slavnostním představení prostor generální ředitelka Lázní Darkov Pavlína Filipi.

Nové molo na Karvinském moři dosud nemá kolaudaci. Lidé jej už přesto využívají.  Září 2023.
Nové molo u Karvinského moře nemá kolaudaci. Lidé ale strhli zábrany

Prozradila, že nápad vybudovat odbornou rehabilitaci pro děti, se zrodil, když její neteři Anastázii diagnostikovali lékaři v roce života vrozenou vývojovou vadu mozku. Později se přidaly další komplikace. Podle první prognózy neměla dívenka chodit, mluvit a být soběstačná. V karvinských lázních však děvčátko rozchodili, jezdí na odrážedle a každým dnem se zlepšuje.

Robotická rehabilitace

Pro vybavení prostor k rehabilitaci lázně nakoupily nové vybavení uzpůsobené dětem. Unikum tohoto oddělení je v tom, že kombinuje zavedené terapie, které dosud poskytovaly nedaleké lázně Klimkovice, s typy, které se zavedly u dospělých. Unikátní je také TheraSuit metoda, kterou Lázně Darkov úspěšně využívají a nyní bude k dispozici i dětem.

V Havířově začali odtahovat auta překážející v ulicích. Srpen 2023.
Řidiči, pozor při parkování v Havířově. Auto mohou odtáhnout, město platí službu

„Jde o neurorehabilitační cvičení ve speciálním oblečku, který vytváří novou paměťovou stopu, informaci o tom, jak provést daný pohyb. Vedle toho se při rehabilitaci využívá také trénink se závažím ve speciální kleci,“ vysvětlila generální ředitelka Lázní Darkov.

Rehabilitace, bydlení i škola

Pavlína Filipi připomněla, že se v Karviné mohou léčit nejen dětští pacienti přes zdravotní pojišťovnu, ale i samoplátci. Najednou zde mohou ubytovat až 34 dětí ve věku od 2 do 18 let s jednočlenným doprovodem. Na novém dětském oddělení je kromě speciálního rehabilitačního pracoviště Lokofit a robotické rehabilitace i herna pro děti nebo kuchyňka pro maminky. Probíhá zde i školní výuka nebo volnočasové aktivity.

Zámek v Chotěbuzi a přilehlá hláska - září 2023.
Půlka střechy není, z okna roste strom... Zachrání Chotěbuz zámek? Je to ruina

Aby mohly otevřít rehabilitační ústav, musely lázně oslovit a přijmout fyzioterapeuty, kteří mají certifikáty a také zkušenosti se speciálními metodami rehabilitace. Ostrý provoz rehabilitačního ústavu startuje koncem září. Zájem prý je už nyní velký, a to od klientů z celé republiky.

Co v Darkově?

Generální ředitelka Lázní Darkov také prozradila, proč se rozhodla léčebný dětský ústav vybudovat objektu v rehabilitačního sanatoria. Jednak proto, že potřebné rehabilitačí zařízení je právě v Karviné-Hranicích. Dodala, že uvést původní dětskou léčebnu do provozuschopného stavu by nebylo vůbec jednoduché. S využitím této budovy se prý v budoucnu počítá, byť ne přímo pro účely lázeňství.