Průkaz osoby se zdravotním postižením. Proces udělení průkazů ZTP/P se vrací do období kolem roku 2011, tedy než začal fungovat nepovedený systém sKaret, které 
v dubnu skončí. „Nárok na průkaz osoby se zdravotním postižením už nebude navázán na uznaný stupeň závislosti. 
V rámci samostatného správního řízení bude rozhodující zdravotní stav žadatele a to, zda podstatně omezuje jeho schopnost se pohybovat a orientovat," vysvětluje mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.

Příspěvek na mobilitu. „Ti, co příspěvek už pobírají, ho budou při splnění podmínek pobírat i nadále. U nových žadatelů je vznik nároku na příspěvek na mobilitu podmíněn vlastněním průkazu ZTP nebo ZTP/P přiznaného po 1. lednu 2014," říká mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Petr Sulek. Výše příspěvku se nemění, i nadále činí 400 korun měsíčně. Od 1. ledna 2014 ale bude možné na základě žádosti příjemce příspěvku vyplatit příspěvek jednou splátkou za tři kalendářní měsíce, za které náležel.

Příspěvek na auto. Rozšiřuje se nově také okruh osob, které mohou získat příspěvek na pořízení motorového vozidla. Od ledna 2014 na něj dosáhnou i lidé s amputovanou nohou nad kolenem.

Dávky na bydlení. Nový civilní kodex od ledna způsobí 
i revoluční změny v oblasti nájemního bydlení. Smlouvu budou muset obě strany uzavřít vždy písemně a nájemce bude moci v bytě například i podnikat. V určitých případech mohou jak nájemce, tak i pronajímatel vypovědět smlouvu bez udání důvodů, a to i dříve než se původně dohodli. Nový občanský zákoník zvyšuje kauci – z dnešního trojnásobku na šestinásobek měsíčního nájemného. „Veškeré tyto změny mohou u některých klientů úřadu práce, kteří v současné době pobírají dávky na bydlení, a uzavřou nájemní smlouvu za nových podmínek, ovlivnit výši vyplácených příspěvků," upozorňuje Kateřina Beránková.

Nemocenské a důchody. Starobní, invalidní a vdovské penze se od ledna automaticky mírně navýší. V průměru půjde jen o 45 korun. U nemocenského pojištění se od ledna uleví firmám. Budou totiž znovu platit jen prvních 14 dnů nemocenské namísto dosavadních 21 dnů.

Konec sKarty. Klíčové datum je 30. 4. 2014, kdy skončí platnost všech sKaret. V případě, že si člověk přeposílá 
v současné době dávky z účtu sKarty na svůj vlastní bankovní účet, změny se ho nedotknou. Změny se nedotknou ani lidí, kteří sice sKartu vlastní, ale jejím prostřednictvím žádné dávky nepobírají. Jestliže ale klient ÚP ČR čerpá dávky prostřednictvím sKarty, tedy vybírá hotovost v bankomatu nebo platí kartou v obchodech, bude nutné, aby nejpozději do 31. 1. 2014 osobně nebo písemně oznámil příslušnému úřadu práce, jakým způsobem chce v budoucnu dávky dostávat – jestli na účet, nebo poštovní poukázkou.

Kdo má nově nárok na průkazy

Držitel průkazu TP má středně těžké funkční postižení pohyblivosti, orientace či poruchu autistického spektra. Při pohybu v exteriéru má méně výrazné problémy s orientací a pohybem.

Držitel průkazu ZTP se v exteriéru pohybuje s většími obtížemi, nicméně v interiéru je schopen se orientovat a fungovat bez větších komplikací.

Držitel průkazu ZTP/P má zvlášť těžké nebo úplné funkční postižení pohyblivosti či orientace.

Od příštího roku si už lidé nebudou muset hlídat, kdy jim skončí platnost průkazu mimořádných výhod (MV). Zatímco dosud si musel každý klient pečlivě hlídat, kdy skončí platnost jeho průkazu OZP, od nového roku to za držitele starých průkazů MV udělá úřad práce.

Na základě vydání průkazu osoby se zdravotním postižením vzniká jeho majiteli mimo jiné nárok na vyhrazené místo k sezení ve veřejných dopravních prostředcích pro pravidelnou hromadnou dopravu osob, přednost při osobním projednávání jeho záležitosti na úřadech, bezplatnou dopravu pravidelnými spoji místní veřejné hromadné dopravy osob (tramvajemi, trolejbusy, autobusy, metrem), slevu 75 % jízdného ve druhé vozové třídě osobního vlaku a rychlíku ve vnitrostátní přepravě a slevu 75 % v pravidelných vnitrostátních spojích autobusové dopravy, parkovací průkaz nebo bezplatnou dopravu vodicího psa.

Zdroj: Úřad práce ČR, Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR