V kopřivnickém arálu firem, které se zabývají převážně automobilovým průmyslem, by již v příštím roce měla vyrůst hala, v níž se bude vyrábět něco zcela jiného. Společnost Hacvia se v Kopřivnici chystá spustit výrobu léčiv pro humánní i veterinární medicínu.

Potvrzení rozšíření průmyslové zóny padlo definitivně 20. října, kdy nový investor podepsal kupní smlouvu s představiteli města. „Jejím předmětem byl prodej půlhektarového pozemku za zhruba 1,6 milionu korun," sdělila tisková mluvčí města Lucie Petříčková.

Výroba léčiv

Tuzemská společnost, která podle informací radnice navazuje na bývalou opavskou Galenu, má v plánu ve městě automobilů rozjet výrobu léčiv. Zaměstnávat chce přitom vysokoškolsky vzdělané odborníky.

„Podle prvních informací by mělo zaměstnání najít šest až osm vysokoškolsky vzdělaných pracovníků, kteří budou vyvíjet nějaké léky či chemické plotovary, sám tomu zatím moc nerozumím," přiznal kopřivnický starosta Josef Jalůvka a pokračoval: „Nicméně my jsem za její příchod rádi, jelikož kromě té přidané hodnoty přibude v zóně společnost zaměřená na jiný než automobilový průmysl."

Nová hala by měla začít růst ihned po vydání územního rozhodnutí, které bude mimo jiné řešit napojení budoucího objektu na inženýrské sítě. Jak město, tak investor chtějí, aby v příštím roce hala již stála a fungovala: „Smlouvu jsme podepsali, nyní společnost tedy čeká jednání s architekty a projektanty. Pak musí sehnat technologii a umístit ji do projektu. Následovat bude územní a stavební řízení, které by mělo být v příštím roce, a pak se začne stavět. Ostatně chtějí začít co nejdříve, protože tvrdí, že už nyní mají zajištěný odbyt," sdělil Josef Jalůvka.

Proč Kopřivnice?

Vzápětí dodal, proč si Hacvia vybrala právě Kopřivnici: „Co víme, tak zástupci společnosti objížděli celý kraj a nikde nemohli najít vhodný pozemek. Na ten narazili až u nás, v průmyslovém parku za halou Cirexu, vlastně na rozhraní tamní zeleně."

Do výstavby a vybavení kopřivnického podniku hodlá firma Hacvia v první fázi investovat přes deset milionů korun.

Dalšího zaměstnavatele ve městě vítají. „I když nás těch pár míst nevytrhne, je dobře, že se zóna drží a je o ni zájem," zhodnotil rozšíření pan Petr. Vedení města jeho názor podporuje.

„Jsme rádi, že průmyslová zóna plní svou úlohu. Nicméně, i když v ní zatím jsou volné pozemky, nespěcháme s jejím rozšiřováním. Nechceme začít vytvářet nějakou umělou konkurenci, protože dneska máme jednu z nejmenších nezaměstnaností a již teď si firmy zaměstnance přetahují," dodal na závěr kopřivnický starosta.

Průmyslový park Kopřivnice začal vznikat v roce 1999 a náklady na jeho vybudování dosáhly 2,8 milionu eur. V roce 2003 se stal akreditovanou průmyslovou zónou a o rok později byl vyhlášen Průmyslovou zónou roku 2004 v ČR s největším společenským přínosem.