Předmětem žaloby je rozhodnutí mimořádné valné hromady z roku 2000. Tehdy akcionáři kopřivnické firmy zvýšili základní jmění firmy z miliardy korun na 5,170 miliard. Tímto krokem do struktury akcionářů vstoupila dceřiná společnost Fondu národního majetku, firma Kras Brno, která na základě vládního rozhodnutí odkoupila čtyřmiliardové dluhy Tatry od Konsolidační banky. Drobní akcionáři ale namítli, že navýšením základního jmění byli poškozeni a začali se bránit žalobou.

Případ se vleče roky. Poslední rozhodnutí ale dává drobným akcionářům šanci. Nejvyšší soud totiž zrušil rozhodnutí Vrchního soudu v Olomouci, který potvrdil rozhodnutí Krajského soudu v Ostravě o zamítnutí návrhu na vyslovení neplatnosti usnesení valné hromady společnosti.

„Věc se tedy vrací Vrchnímu soudu v Olomouci k dalšímu řízení. Toto další řízení před vrchním soudem musí být zcela v souladu s názorem Nejvyššího soudu,“ uvedl mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig.

Vladimír Bystrov, který Tatru mediálně zastupuje ale upozornil, že Nejvyšší soud nijak nenaznačil, že by pochyboval o platnosti usnesení valné hromady. „Pouze polemizoval s částí právní argumentace Vrchního soudu. V odůvodnění rozhodnutí nicméně výslovně připustil, že k zamítnutí návrhu na neplatnost usnesení valné hromady by mohlo dojít z jiných důvodů,“ řekl.

Automobilka je však přesvědčena, že usnesení valné hromady nebude zpochybněno ani v dalším soudním řízení. „Rozhodnutí soudu o mimořádném opravném prostředku nemá žádný vliv na výrobu či stabilitu společnosti,“ dodal Bystrov.

Minoritní akcionáři stále věří, že pravdu mají oni. A rozhodnutí Nejvyššího soudu je tom jen více utvrdilo. „Pro nás to znamená, že jsme byli poškozeni a teď to musíme řešit,“ poukázal zřejmě největší drobný akcionář Tatry Alexandr Seidl. Upřesnil, že řešit to budou akcionáři s viníkem. „Za viníka považujeme Konsolidační banku, následně Konsolidační agenturu a jejich právního nástupce ministerstvo financí.“

Seidl nepopřel, že v jeho případě může situace dojít až tak daleko, že spor bude řešit arbitráží proti ministerstvu. „Eventuelně ano. Všechno ale budu teprve řešit s právníky,“ naznačil a s nadsázkou dodal, že však neví, zda se konce sporu dožije.