VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Drobní akcionáři Tatry mají stále šanci

Kopřivnice, Brno - Nejvyšší soud vrátil spor, vyvolaný navýšením základního jmění automobilky před osmi lety, Vrchnímu soudu.

21.7.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: ARCHIV/Tatra Kopřivnice

Předmětem žaloby je rozhodnutí mimořádné valné hromady z roku 2000. Tehdy akcionáři kopřivnické firmy zvýšili základní jmění firmy z miliardy korun na 5,170 miliard. Tímto krokem do struktury akcionářů vstoupila dceřiná společnost Fondu národního majetku, firma Kras Brno, která na základě vládního rozhodnutí odkoupila čtyřmiliardové dluhy Tatry od Konsolidační banky. Drobní akcionáři ale namítli, že navýšením základního jmění byli poškozeni a začali se bránit žalobou.

Případ se vleče roky. Poslední rozhodnutí ale dává drobným akcionářům šanci. Nejvyšší soud totiž zrušil rozhodnutí Vrchního soudu v Olomouci, který potvrdil rozhodnutí Krajského soudu v Ostravě o zamítnutí návrhu na vyslovení neplatnosti usnesení valné hromady společnosti.

„Věc se tedy vrací Vrchnímu soudu v Olomouci k dalšímu řízení. Toto další řízení před vrchním soudem musí být zcela v souladu s názorem Nejvyššího soudu,“ uvedl mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig.

Vladimír Bystrov, který Tatru mediálně zastupuje ale upozornil, že Nejvyšší soud nijak nenaznačil, že by pochyboval o platnosti usnesení valné hromady. „Pouze polemizoval s částí právní argumentace Vrchního soudu. V odůvodnění rozhodnutí nicméně výslovně připustil, že k zamítnutí návrhu na neplatnost usnesení valné hromady by mohlo dojít z jiných důvodů,“ řekl.

Automobilka je však přesvědčena, že usnesení valné hromady nebude zpochybněno ani v dalším soudním řízení. „Rozhodnutí soudu o mimořádném opravném prostředku nemá žádný vliv na výrobu či stabilitu společnosti,“ dodal Bystrov.

Minoritní akcionáři stále věří, že pravdu mají oni. A rozhodnutí Nejvyššího soudu je tom jen více utvrdilo. „Pro nás to znamená, že jsme byli poškozeni a teď to musíme řešit,“ poukázal zřejmě největší drobný akcionář Tatry Alexandr Seidl. Upřesnil, že řešit to budou akcionáři s viníkem. „Za viníka považujeme Konsolidační banku, následně Konsolidační agenturu a jejich právního nástupce ministerstvo financí.“

Seidl nepopřel, že v jeho případě může situace dojít až tak daleko, že spor bude řešit arbitráží proti ministerstvu. „Eventuelně ano. Všechno ale budu teprve řešit s právníky,“ naznačil a s nadsázkou dodal, že však neví, zda se konce sporu dožije.

Autor: Pavel Karban

21.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

JEDNA Z NADĚJÍ novojičínského plaveckého klubu Marie Skopalová (uprostřed) ukázala hned na úvod sezony výtečnou formu.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

ZÁVIŠICKÝ TALENT Radek Rýpar (vpravo) získal na Českém poháru v Brně v nabité konkurenci bronz. Na snímku s rovněž bronzovým Danem Šimkem. Snímky. TJ Závišice

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení