Jestliže zvažujete před návštěvou hřbitova jet do Polska na nákupy z důvodu, abyste ušetřili, nabíráte dobrý směr. Stále ale platí, že ne všechno je v Polsku levnější než u nás. Potvrzuje to ostatně i úterní ranní redakční inspekce Deníku na trzích v polském Zabelkówě.

Velkým tahákem a oblíbeným sortimentem zůstávají umělé kytice. Ať už kupujete malou, střední či velkou, s největší pravděpodobností ušetříte.

„V Česku jsou kytice až o padesát procent dražší. Češi k nám do Zabelkówa jezdí už řadu let a kupují v těchto časech úplně všechno. Pro mě to jsou nejlepší zákazníci, na Čechy nedám celkově dopustit,“ řekl dlouholetý polský trhovec Lucian Kuś, jenž zde prodává už od roku 1995. Specializuje se přitom na umělé květiny, svíčky anebo také zahradní nábytek. Ve dnech předcházejících tomuto víkendu, kdy se na českých hřbitovech očekává největší nápor lidí, se zabelkówští zákazníci soustřeďují především na chryzantémy.

Vyhledávaný květináč střední velikosti seženete od 50 do 80 korun.

„Musím říct, že je zde opravdu levnější zboží než u nás. A co je důležitější, také daleko větší výběr. Na Dušičky jezdíme do Zabelkówa pro výzdobu na hrob. Preferujeme živé květy, konkrétně chryzantémy,“ vysvětlila důvody cesty do Polska Jarka Kremserová z Darkovic na Hlučínsku.

Ceny dušičkového zboží. Zdroj: Deník

Už od minulého víkendu lidé hojně vyrážejí přes hraniční řeku také do polských Chalupek. Podle zdejších trhovců zde každoročně před Dušičkami zavítají stovky nakupujících, kteří hledají nejen věnce či svíčky, ale třeba i slaměné květiny nebo netypické smuteční lucerny a ozdoby.

„Za posledních pár let se počet nakupujících příliš nemění. V době před Dušičkami obsloužíme denně desítky zákazníků, pořád ale mezi nimi převažují starší nakupující. Ti mladší ,mobilnější' totiž často vyrážejí na větší tržiště do nedalekého Zabelkówa,“ říká trhovkyně z Chalupek Agata Studzińska.

„Na nedostatek zájmu si ale nemůžeme stěžovat. Největší boom bývá kolem devíti hodin to je parkoviště u tržiště kompletně nacpané,“ doplnila Studzińska.

Její slova potvrzuje i prodejce Marcin Witaszak, podle kterého do Polska lidé stále častěji vyrážejí i pro živé květiny a věnce. Například cena chryzantém se totiž oproti českým trhům liší v řádech několika desítek korun. „Vedle místních zákazníků tvoří klasicky pětadevadesát procent nakupujících Češi, nejčastěji z okolí Bohumína a Ostravy. Podle toho, co říkají, u nás totiž při nákupu ‚dušičkového‘ zboží ušetří i stovky korun, a vyplatí se jim tak dojet i ze vzdálených obcí,“ vysvětlil Witaszak s tím, že největší nápor čekají trhovci teprve na konci týdne a o víkendu.

„Počítáme s tím, že i v pondělí a úterý dorazí pro svíčky a věnce ještě nějací opozdilci, každým rokem jich pár je, ale největší nával bude určitě v sobotu dopoledne, kdy lidé nakoupí spolu se smutečními předměty i potraviny a další zboží,“ dodal polský prodejce.

Deník sondoval rovněž situaci v Česku, kde se dají věnce a svíčky koupit v těchto dnech také přímo u hřbitovů.

I když výběr zboží není tak rozmanitý, u některých produktů je cena podobná jako v Polsku. Například u opavského městského hřbitova se květináče s chryzantémami prodávají za zhruba stejnou cenu.

„Zaměřuji se na prodej přírodních věnců a živých kytic ze chvojí. Nemám nic proti lidem, kteří jezdí nakupovat do Polska, ale prostě si myslím, že zákazníci o přírodní materiály zkrátka více stojí. Tady v Opavě prodávám už pět let a vše se nám vždy povede rozprodat,“ zakončila Alena Hašková z rodinné firmy Květiny Michaela.

Polská trhovkyně Teresa Rymer v rozhovoru pro Deník: Češi milují macešky a chryzantémy

Před blížícími se Dušičkami má napilno. Teresa Rymer v Polsku objíždí hned několik trhů, kde se momentálně snaží udat květiny, které zákazníci hojně nakupují na hroby svých blízkých. Během úterního rána zastavila na tržišti v Zabelkówě, jenž se nachází u českých hranic, pouze několik kilometrů za Šilheřovicemi.

Nabízíte převážně macešky. Je to rostlina, která aktuálně jde nejvíce na odbyt?

Prodávají se opravdu hodně. Tentokrát mám hlavně macešky, ale lidé ve velkém berou také chryzantémy, a to v různých velikostech. Samozřejmě letí i další dušičkové zboží, například svíčky, věnce a podobně.

Prodáváte společně s trhovkyní, která má na pultech zeleninu. Spojují i v tomto čase zákazníci nákup dušičkového zboží s tím normálním?

Rozhodně. Když už jsou tady, nakoupí zeleninu i jiné věci. Ne všichni sem přijedou jenom pro květiny a jedou zpět. Stále se ve velkém prodává zelí, brambory a jablka. Proto se sem jezdí nejčastěji. Dále se lidé zaměřují třeba na mrkev, řepu nebo cibuli.

Vyplatí se Čechům jezdit na trhy do Polska?

Podle mě stoprocentně. Myslím si, že ceny u vás jsou podstatně vyšší. A to se nebavím jenom o svých maceškách. Když Čech přijede nakoupit do Polska, významně ušetří.

V Zabelkówě mají Češi jako zákazníci drtivou převahu. Mohly by bez nich místní trhy vůbec existovat?

To je zajímavá otázka. Bez nich by se to mohlo asi zavřít. Jde o to, že Poláci zde kupují za stejné ceny jako kdekoliv jinde. Proto zde najdete pouze místní, z větších dálek sem polští zákazníci jezdit nebudou. Nemají k tomu důvod, když to ve své obci nebo městě koupí za stejné peníze. Tady trhy probíhají v úterky, ve čtvrtky a soboty. Největší nával je v sobotu. To tady potkáte i zájezdní autobusy. Teď před Dušičkami nás čeká největší shon.

Prodáváte jenom na zabelkówském tržišti?

Objíždím toho více. Kromě Zabelkówa to jsou Wodzislaw, Rybnik nebo Rydultowy. Jako trhovkyně prodávám už třicet let a zabývám se především prodejem květin.