VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Elektrotechnickou soutěž Tipy ovládl Miroslav Šnajdárek

V uplynulých týdnech mohla veřejnost hlasovat, kdo vyhraje soutěž s názvem S TIPOU za tajemstvím elektronu, jejímž mediálním partnerem byl i Deník. V konkurenci studentů z celého Moravskoslezského kraje nebylo jednoduché obstát

14.12.2015
SDÍLEJ:

Skupinová fotografie nejlepších účastníků soutěže a jejích organizátorů.Foto: Deník/Petr Dušek

MIROSLAV ŠNAJDÁREK z Oder (na snímku vlevo) se stal absolutním vítězem soutěže S TIPOU za tajemstvím elektronu. Nedávného vyhlášení v opavském Obchodním centru Breda se zúčastnili ti nejlepší. Absolutním vítězem se stal osmnáctiletý student Střední školy technické a dopravní Ostrava-Vítkovice Miroslav Šnajdárek (na snímku vpravo). Úspěch slavila jeho LED kostka 5x5x5.

„Jsou to vlastně pětimilimetrové diody, které jsou sestaveny do matice 3D. Objevují se na ní různé 3D efekty, písmena, myslím si, že je to pěkná dekorace. Na výrobě jsem pracoval přibližně měsíc," vysvětloval talentovaný student z Oder a ještě dodal, že šlo o jeho první vítězství na takové úrovni.

„Zapojil jsem se do různých školních soutěží, ale jednalo se o něco jiného než takovéto výrobky. Programovali jsme například zabezpečovací ústředny. Tam jsem skončil pátý z celé republiky. Naše škola obsadila druhé místo," doplnil.

Radostí hýřil také druhý v pořadí, jímž byl Jaroslav Šindel z Havířova, který pracoval na sestavení Teslova transformátoru.

„Vyrábí vysoké napětí o vysoké frekvenci. K němu se na výstupu vytvoří elektrický oblouk, protože se tam indukuje napětí okolo pětadvaceti tisíc voltů. Kolem to vytvoří silnou vrstvu potenciálu a díky tomu v okolí svítí zářivky, ,ledky' a podobně," uvedl druhý nejlepší v soutěži a ještě zkusil vysvětlit, jaké využití může mít Teslův transformátor v praxi: „Nikola Tesla se pokoušel o bezdrátový přenos elektrické energie, ale má to obrovské ztráty, špatné směrování a rušení, proto se to neuplatnilo. Maximálně při speciálních efektech."

Soutěž je přínosem pro studenty

Veřejnost určila celkového vítěze, ale její pořadatel v podobě opavské společnosti TIPA vyhlásil svého vlastního v rámci speciální kategorie. Za detektor kovů byl takto oceněn Šimon Giemza ze Střední průmyslové školy elektrotechniky. Toho, mimochodem, potěšily hodnotné věcné ceny, které obdržel. Společně s Miroslavem Šnajdárkem absolvoval exkurzi a živý vstup s jedním z partnerů celé soutěže rádiem Helax.

„Nečekal jsem, že bude tablet. Hodně mě to překvapilo a jsem za to moc rád., nikdy předtím jsem nic podobného nevyhrál. S výrobou detektoru mi trochu pomáhal bratranec. Práce mi celkově zabrala dva až tři měsíce," komentoval právě Šimon Giemza. U vyhlášení nemohl chybět ani vedoucí Oddělení informačních a znalostních systémů a vedoucí robotických laboratoří Ústavu informatiky Slezské univerzity Petr Čermák.

„Soutěž je velice přínosná pro žáky a studenty. Chceme, aby jich bylo čím dál více, protože jde o relativně malý počet, když vezmeme v potaz, kolik účastníků bylo z Opavy nebo Ostravy. Jde o to, ať elektrotechnické fakulty informatiky mají kvalitní studenty," mínil Petr Čermák.

Líheň mladých talentů

Soutěž S TIPOU za tajemstvím elektronu by logicky nemohla vzniknout bez svého pořadatele společnosti TIPA. Její majitel Jiří Pavlík tvrdí, že je to zároveň způsob, jak najít nové talenty a potažmo budoucí zaměstnance.

„Myslím si, že tady hlavně měli být lovci firemních mozků a personalisté, jelikož ze zkušenosti vím, že všichni kluci, kteří elektrotechniku mají jako koníček, jsou potom hodně tvární a použitelní," poznamenal Jiří Pavlík a na závěr dodal: „U nás ve firmě funguje kroužek nebo spolek kluků, kteří vyvíjejí stavebnice, ty pak prodáváme na webu. Nejeden z nich se potom stal zaměstnancem a vždycky to jsou špičky v tom, co firmy dělají. Je to pro nás taková líheň nových talentů. Nelituji prostředků a času, které do toho investuji, protože mladá generace v tomto oboru je důležitá."

Autor: Redakce

14.12.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

JEDNA Z NADĚJÍ novojičínského plaveckého klubu Marie Skopalová (uprostřed) ukázala hned na úvod sezony výtečnou formu.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

ZÁVIŠICKÝ TALENT Radek Rýpar (vpravo) získal na Českém poháru v Brně v nabité konkurenci bronz. Na snímku s rovněž bronzovým Danem Šimkem. Snímky. TJ Závišice

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení