„Společnost ČEZ letos plánuje investice nejméně 1,2 miliardy korun do staveb vyvolaných zákazníky a přes čtyřiaosmdesát milionů korun do připojení nových odběrů. Ve srovnání s loňským rokem tak dojde jen na Moravě k navýšení prostředků v této oblasti o téměř 300 milionů korun. Vzhledem k rostoucím požadavkům se v průběhu roku předpokládá další navýšení těchto investic,“ uvedla mluvčí ČEZ pro severní a střední Moravu Alice Lutišanová.

Jan Csóka, vedoucí odboru Obnova sítí společnosti ČEZ, uvedl, že energetici se snaží reagovat zejména na příliv investorů do našeho regionu a s tím související potřebu zajištění dostatečné kapacity energie. „Zatímco například v roce 2006 činily investice do staveb vyvolaných zákazníky a jejich připojení 355 milionů korun, v tomto roce dosáhnou téměř čtyřnásobku,“ upřesnil Csóka. Díky stavebnímu boomu připojil ČEZ na severovýchodě ČR loni o čtvrtinu více nových odběratelů než v roce 2007.

V Moravskoslezském a Olomouckém kraji eviduje v roce 2008 více než 5,6 tisíce nových připojení. V loňském roce registroval ČEZ na Moravě největší požadavky na připojení ve městě Frýdku-Místku a podbeskydských obcích Čeladná a Ostravice. V samotném Frýdku to bylo zhruba půl tisícovky odběrných míst, stejný počet je v Místku. V Čeladné, která se díky golfovému areálu stává rezidenční lokalitou, bylo loni připojeno více než sedm desítek apartmá. Stavební boom se loni přenesl také do nedaleké Ostravice, kde dochází k výstavbě tisícovky nových bytů. Tyto požadavky na bytovou zástavbu byly vyvolány zejména vznikem průmyslové zóny Nošovice, kde automobilka Hyundai a následně vzniklé subdodavatelské subjekty vytvořily stovky nových pracovních míst. Dalších 70 milionů korun si vyžádá rozšíření rozvodny Příbor. „Realizace těchto staveb zajistí napájení průmyslové zóny v Mošnově. V průběhu roku dojde také k dokončení výstavby rozvodny na křižovatce ulic Rudné a Plzeňské. Tato stavba umožní uspokojit stále rostoucí požadavky na odběry elektřiny v okolí stávajícího Avion Shopping parku. S touto stavbou souvisí rovněž výstavba nových kabelových vedení s investicí 42 milionů korun. Cílem je uspokojit zvýšené požadavky významných odběratelů jako je hotel Atom, ČEZ Aréna a blízkého okolí,“ doplnila Lutišanová.