První výstavby skleníků pro pěstování rajčat ve Farmě Bezdínek v Dolní Lutyni na Karvinsku začaly v roce 2018. Nejnovější skleník zvýšil produkci o čtvrtinu a na necelých 15 hektarech plochy nyní ročně vyprodukuje 6000 tun rajčat ročně.

„Jsme hrdí na to, že můžeme představit nový skleník spolu s energocentrem, které bude zajišťovat energetickou soběstačnost firmy. Tato inovace zvyšuje efektivitu našeho hospodaření, ale také přispívá k ochraně životního prostředí a podpoře lokální komunity nabídkou pracovních míst,“ uvedl Jiří Stodůlka, jednatel Farmy Bezdínek, která v současnosti zaměstnává necelých 300 zaměstnanců, z toho 150 je místních.

Celková výše investic do nového skleníku a do energocentra činí kolem 400 milionů korun. „Díky novému skleníku jsme přibírali i další zaměstnance. Když už pěstujeme česká rajčata pro české zákazníky, tak vnímáme jako naši společenskou povinnost, že bychom měli nabídnout práci především místním lidem,“ řekl dále Stodůlka.

Energická nezávislost

Nové energocentrum farmy bude vyrábět elektřinu a teplo v kogeneračních jednotkách zemního plynu s účinností téměř 100 procent.

„Získali jsme energetickou nezávislost, což je důležité, protože elektrárna Dětmarovice ukončuje provoz. Vytvoření energetického centra ale neznamená odpojení od teplárny. S tou máme smlouvu na dodávky, takže malé procento tepla stále odebíráme. Pevně věřím, že se s teplárnou domluvíme a naopak v době, kdy budeme mít přebytek tepla, tak že bychom měli mít možnost jim ho dodávat do sítě,“ dodal jednatel farmy.

Farma Bezdínek dodává zeleninu na trh 12 měsíců v roce. Rajčata jsou pěstovaná v organickém kokosovém substrátu, který se po ukončení pěstební sezóny kompostuje. K zavlažování je využívána dešťová voda a přebytečná zálivka se recykluje. O opylení květů se ve farmě starají čmeláci z biofarmy, kteří mají speciální čmelíny umístěné v řadách jednotlivých skleníků. Vzhledem k pěstování zeleniny bez pesticidů, funguje ve sklenících i tým biologů, kteří se soustředí na nejrůznější škůdce, které by mohly rostliny napadnou.

Rajčata z farmy mohou lidé zakoupit jak v běžných řetězcích, tak i přímo ve Farmě Bezdínek, kde je vytvořená i malá prodejna.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jezero na Lodičkách v Karviné je zanesené, lidé se ptají proč

Rekreační areál Lodičky Dokořán v parku Boženy Němcové v Karviné | Video: Pryček Vladimír