Mezi společnosti, které poskytují zaměstnancům výhody, patří například Tatra Kopřivnice. „Všem zaměstnancům poskytujeme každoroční reálný mzdový růst, týden dovolené navíc, závodní stravování, penzijní připojištění, závodní preventivní péči, rehabilitační pobyty pro zaměstnance na rizikových pracovištích či očkování proti chřipce,“ vyjmenoval Jiří Polman, marketingový ředitel automobilky s tím, že vybraní zaměstnanci mají nárok na mobilní telefon, případně firemní automobily k soukromým účelům. „Mobilní telefony i automobily nám zajišťují zvýšenou dostupnost a mobilitu těchto zaměstnanců v případě potřeby,“ dodal. Důvodů, proč Tatra vychází lidem vstříc, je prý více. „Stabilizovat stávající zaměstnance, poskytnout jim v mnoha případech běžné výhody, ale i něco navíc, než poskytuje konkurence. Chceme být vyhledávaným zaměstnavatelem a přitáhnout tak zájem nových kvalifikovaných zaměstnanců,“ poodhalil Polman.

Řadu výhod poskytuje pro své zaměstnance firma Siemens Elektromotory ve Frenštátě pod Radhoštěm. „Patří mezi ně jeden týden dovolené navíc. Dále pak příspěvky na penzijní připojištění, příspěvek na stravování, příspěvky na různé sportovní a kulturní aktivity, odměny při významných životních a pracovních jubileích či slevy u partnerských subjektů. Existují slevové kartičky, které mohou uplatnit u různých obchodníků,“ nastínil Jan Kopecký z oddělení personální komunikace firmy Siemens a dodal, že pro některé pracovníky platí také pružná pracovní doba. „Neplatí pro dělníky na dílnách, kteří pracují na tři směny, ale pro ty, u kterých je to možné. Ti musejí být v zaměstnání od osmi do třinácti hodin, a je na nich, zda si zbytek pracovní doby odpracují před touto dobou, nebo po ní,“ dodal Kopecký.

Zkrátka nepřijdou ani zaměstnanci České pošty. „Jednotlivé benefity se odvíjejí od typových pozic. Ale v globále jsou samozřejmostí stravenky, jeden týden dovolené navíc, různé příspěvky na penzijní, důchodové a podobná připojištění. Kromě toho máme širokou síť vlastních rekreačních zařízení, takže zaměstnanci spolu s rodinnými příslušníky tam mohou pobývat za velmi výhodných cenových podmínek,“ uvedla tisková mluvčí České pošty Dita Václavíková s tím, že další výhody pak záleží na jednotlivých pracovních pozicích. (iva, plk)