„Každý rok po vánocích si říkám, že teď konečně zhubnu. Letos jsme se rozhodli, že začneme chodit do posilovny spolu s manželem. Aby to konečně vyšlo, koupili jsme si tříměsíční permanentku. Samozřejmě to nebylo zadarmo, ale snad se nám to podaří,“ říká Romana Petrová z Poruby.

Podle Evy Bezchlebové z ostravského Aerobic Studia je nárůst zájemců o sportování pod střechou proti létu značný. „Zájemci chodí hlavně na aerobiky, power jógu, body styling,“ uvedla s tím, že tyto druhy obvykle vyhledávají především ženy, které tvoří 99 procent klientely. Nejvíce je v módě nyní spinning – jízda na „kole“ v místnosti. „Výhodou je, že může přijít jak úplný začátečník, tak i pokročilý. Nezáleží na věku ani pohlaví,“ tvrdí. Velký zájem je podle také o pilates nebo o tae-bo. „Zájemkyně si u nás mohou vybrat ze dvou desítek druhů cvičení, nebo si třeba vyzkoušet orientální tance,“ dodala.

Fitano club v Ostravě-Porubě využívají spíše stálí zákazníci. „Ženy dnes mají zájem spíše o klidnější aktivity, jako je pilates, cvičení s balony, power jógu či kalanetiku. Když se u nás objeví nějaký muž, obvykle dlouho nevydrží,“ tvrdí Markéta Stoklasová, která se této práci věnuje již patnáct let.

Moderně vybavené Top Fitness v ostravském Futuru nabízí špičkové stroje a kario zónu pro zdravý životní styl a udržení hezké postavy. „Jsme zaměřeni na normální lidi, kteří preferují zdravý životní styl a údržení hezké postavy. Žádná činkárna pro závodníky,“ tvrdí jeho majitel Eduard Rojíček. Mezi klientelu nepatří nejen ženy, ale i muži, pro které začíná být vizáž a dobrá kondice stále důležitější.

Větší zájem o návštěvu fitcenter v zimních měsících registrují i další fitcentra, kterých je dnes v Ostravě několik desítek, takže si zájemci mohou vybrat. Permanentky do fitcenteer jsou také stále častěji součástí vánočních dárků, jimž firmy obdarovávají své zaměstnance.

Nejvíce lidí přichází podle cvičitelů po novém roce a pak před letní dovolenou, když chtějí zhubnout do plavek. „Ženy všech věkových kategorií se chtějí nejen líbit, ale cítit se dobře a být zdravé. Většina z nich už přišla na to, že pohyb je to nejlepší řešení a že fitcentra nejsou jen balzámem na tělo, ale i na duši,“ dodává Renata Blahutová z Fit plus Relax. „Ať už si vyberete cokoli, je důležité cvičit minimálně dvakrát týdně a vydržet,“ shodují se cvičitelé.