Panelový dům ve Studénce před zateplením.

O tom, že staré noviny jsou po zpracování skutečně kvalitním izolantem, svědčí nejen zkušenosti ze zahraničí. S návrhem na uplatnění celulózových izolací nejen u rodinných, ale také u panelových domů přišla u nás v roce přišla v roce 2012 společnost Ekocell. Ve spolupráci s firmami Intoza a Atrea tak vznikl systém ES-Ekocell, který nabízí investorovi možnost zateplení domu bez toho, aniž by došlo k takzvanému „uzamčení domu".

Ekocell před měsícem dokončil zateplení panelového domu ve Studénce, při kterém použil zmíněnou ekologickou celulózovou izolaci Watisol. Z čeho se celulózová izolace vyrábí, jaké jsou její výhody i možnosti použití, na to jsme se zeptali obchodního manažera společnosti Marka Macháčka.

Z čeho se celulózová izolace vyrábí? Opravdu stačí staré noviny?

Celulózová izolace je pojem, který je ve světě znám už mnoho let. Teprve až zvyšování energetických nákladů ale donutilo i tuzemské investory přemýšlet nad výhodami tohoto výjimečného materiálu. Na začátku výroby je použit novinový papír, který by jinak skončil ve spalovně nebo na skládce. Výroba celulózové izolace je ve své podstatě velmi jednoduchá, nejprve papír rozdrtíme, přidáme minerální složky a retardanty hoření, kterými materiál ochráníme proti ohni, plísním, hlodavcům a ostatním škůdcům a zabalíme jej do balíků.

V čem jsou hlavní výhody tohoto druhu izolace?

Nespornou výhodou je, že se jedná o přírodní materiál, každý strom nebo dřevnatý keř je tvořen celulózovými vlákny. Tím, že je tento materiál zafoukáván, je schopen vyplnit i ty nejmenší skulinky ve stěnách, podlahách, stropech, v podkroví nebo šikmých střechách a vytvořit jednolitou uzavřenou plochu. Celulózová izolace je také známá pro své výborné akustické vlastnosti a odolnost proti ohni.

Kde se dá tento druh izolace využít?

Systém je velmi univerzální, je možné jej použít pro jakýkoliv typ stavby a bez větších potíží si poradí i s velkými nerovnostmi převážně panelových domů. V konečném důsledku tu tedy po rekonstrukci máme dům, který je schopen jednosměrně propouštět vodní páry, ale tolik důležité teplo výborně drží uvnitř. Díky tomu se nevytvářejí plísně v interiéru. To je velká výhoda celulozové izolace. Lidé žijící v takovém domě brzy zjistí, že tyto výhody nejsou pouze v zimním období, nýbrž v létě celulózová izolace Watisol zabraňuje přehřívání objektu a udržuje konstantní teplotu 21 až 23 ̊Celsia.

Na panelovém domě ve Studénce, který jste zateplovali, je dobře vidět i vrchní vrstvu fasády. Při pohledu na plastové lišty si člověk uvědomí, že tento obklad často vidí třeba při sledování filmů či reportáží z USA…

Tento komplexní systém je odolný vůči mechanickému poškození. Pokud už dojde k tomu, že vandalové povrch části fasády nevratně poškodí, můžeme jednotlivé kusy obkladu celkem jednoduše odstranit a nahradit novými. A je také pravda, že tento fasádní obklad pochází z USA, kde je nejrozšířenějším obkladem v celé severní Americe.

Zvyšuje se v poslední době zájem o využití zateplování tímto způsobem, který byl využit ve Studénce?

Po dokončení první zakázky ve Studénce se ihned stavba stala středem pozornosti okolních nájemníků a kolemjdoucích. Už v průběhu stavby byly zaměstnanci dotazováni, o jaký systém se jedná a zdali by bylo možné takto zrekonstruovat i jejich dům.