Je to smutné, ale je to tak. Mošnov zřejmě brzy bude mít jen jednu pravidelnou linku. Ta navíc nebude létat do žádné atraktivní zahraniční metropole, ale do našeho hlavního města. Společnost Central Connect Airlines (CCA) totiž ohlásila, že od 25. února přerušuje provoz linky do Vídně a obsluhovat už bude pouze spoje z Ostravy do Prahy.

Vedení CCA argumentuje tím, že Vídeň pro něj přestala být finančně výhodná. Ročně přitom tento spoj využilo přes dvacet tisíc lidí a toto číslo bylo v posledních letech stabilní. Spoj do Prahy, kam se z Mošnova létá vícekrát denně, loni využilo necelých padesát tisíc cestujících.

Konkurence vlaků

Právě letecké spojení do hlavního města se přitom zdá být z dnešního pohledu méně atraktivní. Na stejné trase totiž stále přibývá komfortních vlaků k pendolinu přibyly žluté vlaky RegioJetu a na trasu Ostrava Praha se letos chystá ještě nový dopravce Leo Express. Jízdné ve vlaku přitom stojí zhruba desetinu oproti letence.

Petr Mück, obchodní ředitel CCA, ale tvrdí, že letecká linka do Prahy je pro jeho společnost stále výhodnější než ta do Vídně, a proto na ni přesune svá letadla. „Při letech do Prahy jsou letadla více využívána, což je pro nás směrodatné. To, že přerušujeme linku do Vídně, však neznamená, že ji chceme opustit definitivně. Uvidíme, jak se bude situace dál vyvíjet,“ uvedl Mück.

Vedení letiště i Moravskoslezského kraje přerušení letů do Vídně zaskočilo. Nedozvěděli se o tom totiž přímo od CCA, ale zprostředkovaně z médií. Hned poté se rozjela jednání s jinými dopravci, aby tento spoj přebrali.

„Všichni z letiště jsou dnes venku a jednají například s rakouskými aerolinkami, aby to zachránili. Zájem o tuto linku mezi lidmi je, měla by zůstat zachována,“ řekl včera Deníku náměstek hejtmana Miroslav Novák.

Kdyby tento spoj opravdu skončil, vrátilo by se podle něj mošnovské letiště do roku 2004 a začínalo by tak znovu doslova od píky. Že by takový začátek nebyl v roce 2012 vůbec lehký, ukazují poslední zkušenosti letišti se totiž dlouhodobě nedaří zajistit nové pravidelné linky, protože letečtí dopravci už dávno zakotvili v Katovicích, ale i v Brně. Brzké dokončení dálničního napojení Ostravy na Katovice navíc mošnovskému letišti také nehraje příliš do karet.

„Chtěli bychom linku do Vídně zachovat, protože lidé jsou na ni zvyklí. Kromě toho jednáme s dopravci i o dalších nových spojích. Zatím ale nelze zveřejnit žádné výsledky z těchto jednání,“ vyjádřila se mluvčí letiště Michaela Kubešová.