Mezi zaměstnanci se nyní proslýchá, že by mohla být zavřena jedna ze dvou ostravských koksoven, a to Šverma v Ostravě-Mariánských Horách. Vedení společnosti tuto informaci nepotvrdilo, ale ani nevyvrátilo.

„Vzhledem k současné situaci na trhu s koksem se společnost OKD, OKK zabývá nejrůznějšími variantami dalšího postupu a možných úspor. Žádné konkrétní rozhodnutí jsme ale zatím nepřijali,“ uvedl náměstek ředitele společnosti OKK Petr Václavík na otázku, zda bude Šverma opravdu letos končit.

Předseda odborů na koksovně Šverma Petr Zmij uvedl, že žádné bližší informace nyní nemohou poskytnout. „V květnu budeme vědět více,“ doplnil Zmij. Na koksovně pracuje zhruba pět set lidí, nikdo není v současné době na nucené dovolené a podle Zmije není ani omezená výroba.
„Na kahánku“ měla koksovna už dříve. Podle smlouvy z roku 1995 s tehdejšími představiteli města Ostravy měla koksovna Jan Šverma ukončit provoz nejpozději do konce roku 2005. Tehdy šlo o snahu chránit životní prostředí. Smlouva byla ale později zastupiteli zrušena. Koksovny, které patří mezi velké znečišťovatele ovzduší v Ostravě, investovaly do ekologie a vyráběly koks dál. Podle stejné smlouvy měla ukončit činnost i koksovna Svoboda, a to do konce roku 2009.

V koksovně Svobodě začali v minulém roce s rozsáhlou investiční akcí. „Renovace koksárenských baterií zvýší efektivitu produkce a zároveň zlepší všechny ekologické parametry baterií. Modernizace baterií pokračuje i v letošním roce,“ sdělil Václavík.

Koksovna Jan Šverma se v Mariánských Horách začala stavět už roku 1890 a ve své době byla největší koksovnou v celém revíru.
Její roční produkce je asi 700 tisíc tun koksu. Mladší koksovna Svoboda byla založena v roce 1908 a ročně se tam vyrobí asi 580 tisíc tun koksu.