Nebude jím však původně avizovaná kopřivnická Tatra Export, dceřiná společnost Tatra Trucks, ale společnost Eldis Pardubice specializující se na výrobu aktivních radarových systémů. Obě firmy mají jednoho majitele, skupinu Czechoslovak Group (CSG), ale jen Eldis má požadovanou bezpečnostní prověrku.

„Vyzbrojení vozidly TITUS je jednou z priorit armády již několik let. Vojáci tuto techniku potřebují a mým cílem je projekt úspěšně a rychle dokončit. V nejbližší době budu o změně dodavatele informovat vládu,“ shrnul ministr obrany Lubomír Metnar s tím, že Eldis Pardubice získala licenci od francouzského výrobce nástavby Nexter Systems.

Krajský soud v Ostravě. Ilustrační foto.
Krajský soud projedná v září kauzy Kramný a Studénka

Předmětem zakázky je pořízení 42 kusů kolových obrněných vozidel velitelsko-štábních a spojovacích, a 20 kusů kolových obrněných vozidel MKPP (místo koordinace palebné podpory), včetně logistického zabezpečení a školení.

„Předpokládaná hodnota zakázky činí 5,7 miliard korun s DPH, dalších 950 milionů korun je vyčleněných na pětiletou servisní podporu,“ uvedl Jan Pejšek, z odboru komunikace Ministerstva obrany České republiky.

Připomněl zároveň, že vláda již tuto zakázku jednou projednala, a to v červenci 2017. Dodavatelem měla být společnost Tatra Export, která ale dosud neobdržela bezpečnostní prověrku, tudíž ministerstvo akceptovalo návrh na změnu dodavatele.

Nicméně atraktivní zakázka zůstane ve zbrojařsko-prů- myslovém holdingu CSG. Ten vlastnil do února letošního roku miliardář Jaroslav Strnad, poté přepsal stoprocentní podíl akcií firmy na syna Michala.

ArcelorMittal Ostrava. Ilustrační foto.
Co si nezjistíme sami, nevíme, tvrdí o prodeji huti odboráři
Hračky pomáhají v navázání kontaktu.
Vězeňské hračky pomáhají krizovým interventům