„Na základě inzerované nabídky, která přišla přes internet, jsem si na jejich serveru umístil reklamu. Nabídka zněla: Zdarma,“ upozornil Korčák a dodal, že až na konci hodně dlouhé smlouvy bylo velmi malými písmeny připsán dodatek, že reklamu je nutno odhlásit do 30 dnů. „Odhlášení telefonicky, faxem nebo elektronickou poštou, ale pozor! Do Rakouska a to v němčině nebo angličtině.“ Pokud si to inzerent nepřečtete, nebo na to zapomene, přijde mu faktura na 3000 korun a penalizace. „Nezaplatíte-li, přijdou výhrůžky,“ dodal Korčák.

On sám se odhlásil 29 nebo 30 den. „Háček byl ale v tom, že e-mailovou schránku měli zaplněnou, telefonicky to nešlo, mluvili pouze anglicky, a fax nebyl zapnutý. Odhlášení tedy neproběhlo. Už jsem tomu nevěnoval pozornost, když přibližně po třiceti dnech přišla faktura. Nezaplatil jsem a zaslal doklad o datu a času faxu, kterým jsem se odhlásil,“ popsal průběh reklamace. Jenže UPPS prý trvala na svém. „Měl jsem zaplatit.“

Korčák však nerezignoval a pustil se do boje s rakouskou firmou. „Začal jsem pátrat po jednotlivých penzionech a ubytovacích zařízeních, které byly uvedené na jejich serveru. Na internetových stránkách firmy jsem zjistil, že má své koně po celé Evropě, kteří „lapají“ jednotlivé podnikatele a firmy. Našel jsem ty, kteří zaplatili, i ty, co nezaplatili. Po desítkách telefonátů po celé republice jsem se nakonec dopracoval k tomu, že firma náhodně zkouší rozesíláním tisíce opakovaných e-mailů, kdo se chytí a kdo zaplatí,“ poukázal Korčák.

Z jeho strany neproběhlo proti UPPS žádné soudní řízení. „Pouze se rozběhl sled událostí, které jsem medializoval a ke mě se začali připojovat další. Je to již jedenáct měsíců a nikdo již nyní po mě nic nechce. Jsou ale po Evropě desetitisíce těch, kteří se prostě chytí a raději zaplatí sto euro, než aby se přehadovali,“ myslí si příborský podnikatel.

Ví, že lákadlu rakouské společnosti podlehli i další provozovatelé penzionů a hotelů na Novojičínsku. „Pokud vidíte, že je něco zadarmo, přečtěte si podmínky smlouvy. I když jsou psány až na konci, hodně dlouze a malým písmem. Ono nikdy není nic zadarmo,“ uzavřel Korčák.