Díky novele lesního zákona nechybí možnost odložení těžby souší, tedy stromů, ze kterých již kůrovec vylétl, až do konce roku 2022 nebo prodloužení lhůty pro zalesnění ve vybraných oblastech na pět let.

Podle ministerstva zemědělství opatření reagují na nedostatek pracovních kapacit, efektivní boj s kůrovcem a očekávané problémy se zalesňováním kalamitních holin.

Část opatření platí v celé republice, některá jsou cílena do konkrétních, nejhůře postižených lokalit. Týká se to i oblastí v okolí centrální části Moravskoslezských Beskyd.

Medvěd dostal telemetrický obojek.
Povedlo se! Medvěd v Beskydech dostal v noci telemetrický obojek

Kůrovcová zkáza je patrná například v masivu Ondřejníku na Frýdlantsku, v okolí Velkého Javorníka na Frenštátsku, ale také na Třinecku v oblasti Javorového vrchu či na Jablunkovsku.

Na nejhůře postiženém území mají nově vlastníci možnost zcela ustoupit od používání obranných opatření. Nadále jim však zůstává povinnost aktivně vyhledávat napadené stromy a včas je těžit a účinně asanovat.

Kácení stromů napadených kůrovcem.Zdroj: Deník / Jaroslav Loskot

Kůrovcová kalamita se promítá i do života lidí pod horami. Vytěžené dřevo je nutné odvézt a zpracovat, což způsobuje hluk. V Bystřici na Třinecku dokonce v únoru založili tamní obyvatelé iniciativu nazvanou Bystřice bez hluku, nedaleko centra obce u železniční tratě totiž funguje překladiště s pilou na zpracování dřeva.

Starosta Bystřice Roman Wróbel říká, že starosti obyvatel z okolí takzvaného Holzplatzu chápe. „Lidé, kteří bydlí ve spádové oblasti, musí dnes a denně strpět provoz a hluk. Dříve tam provoz fungoval v přijatelné míře, teď je to ve velkém,“ podotýká.

Rys Rufus dostal speciální obojek.
Kudy chodí šelmy? Rys narozený v Beskydech dostal obojek

Obec podle starosty nedávno řešila, aby zpracování dřeva nezačínalo ještě před šestou hodinou ranní, což je ale z pohledu autorů iniciativy málo.

„Obec má omezené možnosti, jak do toho vstupovat,“ doplňuje starosta s tím, že by pomohla například výstavba protihlukové stěny. Autoři iniciativy se obrátili i na Krajskou hygienickou stanici, podle nich jsou totiž překračovány povolené hlukové limity. Zabrat dostávají kvůli těžkým náklaďákům i místní a účelové komunikace v okolí.

Takto vypadá kůrovcem způsobená kalamita v Jeseníkách: