Déšť, který v těchto dnech zasáhl Novojičínsko, už toho moc nezachrání. Úroda je totiž už převážně pod střechou. Extrémní sucho, jež panovalo po celé letošní léto, zasáhlo všechna odvětví zemědělství. „Samozřejmě, že všechny naše plodiny byly ovlivněny suchem. Týká se to nejen obilovin, ale i řepky a ostatních," potvrdil Ivo Kuděla ze Zemědělského obchodního družstva Tísek. Podobnou situaci hlásí také další družstva v regionu. Sucho je potrápilo především na jaře, a to hlavně v květnu. „V létě samozřejmě přišlo srážek více, ale hodně najednou, takže většina vody odtekla," komentuje situaci Pavel Frýčar, agronom z Agroprůmyslového kombinátu Sedlnice. Zároveň dodává, že ani za poslední měsíc se situace nezlepšila a úhrn srážek za toto období byl opět velmi nízký, což dozajista ovlivní plodiny, na něž sklizeň teprve čeká, konkrétně řepku, pšenici a ječmen.

Úroda je nižší

„Ve srovnání s minulými roky byla úroda nižší řádově o třicet procent, v některých lokalitách to bylo i více," konstatoval Vladimír Jemelka, ředitel společnosti Agro Jesenicko, a potvrdil tak slova svých protějšků odjinud. Jedním dechem však dodal, že letošní nízké výnosy nelze klást za vinu jen nedostatku vláhy. Svůj podíl na nich má kromě sucha také poškození v zimních měsících, kdy moravské zemědělce sužovaly tuhé mrazy.

Nepříznivé podmínky se zřejmě podepíšou na všech plodinách stejně a postiženy budou jařiny i ozimy. „Pouze s kukuřicí je to jinak. Ta byla setá později, v době, kdy do ní krátce zapršelo, takže dostatek vláhy měla," vysvětluje Pavel Frýčar spolu s tím, že extrémně brzké dozrání kukuřice bylo způsobeno velkým počtem tropických dnů, kdy se teploty vyšplhaly nad hranici třiceti stupňů Celsia.

Sucho rybám nesvědčí

Rozmary počasí však dělají těžkou hlavu také rybářům z Moravskoslezského kraje. Nízký průtok a vysychání některých oblastí rybám vůbec nesvědčí a ony v jeho důsledku hynou. „Letošní rok hodnotíme jako katastrofální," nechal se slyšet jednatel Českého rybářského svazu pro Severní Moravu a Slezsko, Přemysl Jaroň. „Nejvíce trpí lososovité ryby, které potřebují chladnější vodu," doplnil.

Naopak vedoucí výroby rybářské společnosti Denas ve Studénce Petr Vrbica je ve svých odhadech poněkud optimističtější: „Vody je sice nedostatek, ale prozatím nepozorujeme, že by to mělo mít nějaký velký dopad na naši produkci. Spíše nás, stejně jako všechny ostatní chovatele, bude trápit vysoká cena krmiv," dodal na závěr Petr Vrbica.

PAVLÍNA ZAGOLOVÁ