Liberty Tamehu dluží za energie 1,8 miliardy korun, Okresní soud v Ostravě jí začátkem roku přikázal okamžitě uhradit půl miliardy. Huť ale platit nechce. A to přesto, že Tameh, na němž je huť závislá, kvůli platební neschopnosti skončil v úpadku.

„Liberty Ostrava dle informací dostupných společnosti Tameh Czech využila svého práva a podala proti platebnímu rozkazu odpor, v důsledku kterého se platební rozkaz zrušil ze zákona,“ uvedl mluvčí Tamehu Patrik Schober, podle něhož lze očekávat, že Okresní soud v Ostravě nařídí ústní jednání a začne standardní soudní řízení.

To se však může táhnout měsíce a krize v Liberty se tím jen prohloubí. „Společnost Tameh Czech rovněž neočekává, že by Liberty Ostrava nyní měla v plánu faktury, o jejichž uhrazení je veden soudní spor, dobrovolně hradit,“ dodal Schober.

O loňských zásazích moravskoslezských hasičů informovali ředitel krajských hasičů Radim Kuchař (uprostřed) a náměstkové Jiří Němčík (vpravo) a Miloš Střelka.
Při požárech zemřelo v kraji dvanáct lidí. Někteří mohli žít. Neměli detektory

V Liberty se tak v nejbližší době nejspíše nic zásadního nezmění, přestože má huť připravený plán restrukturalizace a popáté přislíbila návrat zaměstnanců do práce. Lidé zůstávají doma od 22. prosince a jsou rukojmími sporu na vyšší úrovni. Restrukturalizační plán je podle vedení Liberty nejlepší cestou, jak dosáhnout udržitelné budoucnosti pro samotnou huť, zaměstnance, věřitele i partnery a má představovat cestu zpět k ziskovosti a splacení závazků.

„Úspěch našeho restrukturalizačního plánu závisí na opětovném spuštění elektrárny společnosti Tameh Czech. V rámci vyjednávání se strategickými partnery této společnosti jsme předložili návrh na opětovné spuštění elektrárny, který byl ze strany Tameh Czech odmítnut. Jednání probíhají pomalu, avšak věříme, že nalezneme řešení, které bude pro obě strany přijatelné,“ uvedla v prohlášení mluvčí Liberty Kateřina Zajíčková.

Jedna z loňských tragických nehod se stala v únoru v ulici Rudné v Ostravě. Viník měl v krvi alkohol. Foto: HZS MSK
Nejvíce umírali chodci a motorkáři. Oběťmi jsou i děti. Zabíjel také alkohol

„Neexistuje dohoda s Liberty Ostrava ohledně dluhu, jak Liberty Ostrava mylně tvrdí. Rozhodně není správná informace, že by společnost Liberty Ostrava ohledně tohoto nároku se společností Tameh Czech dosáhla jakékoliv dohody či narovnání nebo že by byla nasnadě dohoda o znovuobnovení provozu, jak se snaží Liberty Ostrava tvrdit,“ řekl mluvčí Tamehu Schober v reakci na dřívější vyjádření huti, že se jednání posouvají vpřed.

Šestý termín návratu do práce

Pro zaměstnance to znamená jediné – nadále budou doma se sto procenty platu (Liberty), potažmo s osmdesáti procenty platu (Tameh) kvůli překážce na straně zaměstnavatele. Ve většině areálu totiž nadále není teplo a teplá voda. Nový, v pořadí šestý termín návratu zaměstnanců do práce, huť stanovila na 6. února. Lze však očekávat jeho další posunutí.

Model přivezli do muzea strážný Martin Šťastný a Vojtěch Štrba, pedagog volného času (uprostřed). Předali ho kurátorce muzea Michaele Bortlové. Za nimi skutečná Slovenská strela. Foto: VS ČR
Model Slovenské strely dorazil z ostravské věznice do muzea v Kopřivnici

„Dokud nebude vyřešena situace se společností Tameh Czech, nelze znovu spustit vysokou pec č. 3 a ocelárnu. Ze stejného důvodu nemůžeme pro většinu zaměstnanců zajistit adekvátní hygienické podmínky dle zákona,“ vysvětlila Zajíčková s tím, že zaměstnanci jsou každý týden informováni o aktuální situaci.

Pracovníci Tamehu Deníku řekli, že zaměstnavatel pro ně má mít výplatu do února – za odpracované lednové dny. Sám Tameh hovoří neurčitě o zásobách jen na „nejbližší měsíce“.

Z šesti tisíc zaměstnanců Liberty a Tamehu jich nyní do práce dochází asi desetina. K lidem, kteří od Vánoc zajišťovali nezbytnou údržbu – což zdaleka nebylo jen o nečinném pozorování, jak doložilo video s havárií poskytnuté Deníku –, se minulý týden přidali zaměstnanci válcovny plochých výrobků a důlních ocelových výztuží.

Ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel (vlevo) a jeho náměstek Radim Wita.
V kraji přibylo vražedných činů, nejvíce na Ostravsku. Mezi pachateli je i dítě

A co další výhled mimo provozy závislé na dohodě s Tamehem? „Pokračujeme v jednáních se strategickými partnery a zákazníky o nákupu polotovarů (bram a sochorů), abychom mohli v následujících týdnech opět zprovoznit i naši rourovnu. Napojení zemního plynu k novému parnímu generátoru proběhne během první poloviny února. Generátor by mohl být v provozu nejpozději koncem února,“ řekla Kateřina Zajíčková.

Krize v Liberty Ostrava v kostce

Problémy huti naplno vyeskalovaly na podzim. Vysoká pec je udržována v teplém útlumu od 23. října v důsledku poklesu poptávky na trhu a nerentabilní výrobě. Na přelomu léta a podzimu přestala huť platit dodavatelům a rostly její dluhy. Soud ochránil huť vyhlášením takzvaného moratoria nejprve před dodavatelem energií Tameh (nyní už zrušeno) a následně před všemi věřiteli, než přikázal uhradit Tamehu 500 milionů korun. Peníze zatím huť nezaplatila. Tameh skončil v úpadku, soud jej na vlastní žádost poslal do insolvence. Od druhé poloviny prosince jsou zaměstnanci obou společností doma na takzvaných překážkách a do práce chodí nyní jen asi šest stovek lidí, kteří vesměs zajišťují nezbytnou údržbu areálu. Liberty říká, že restrukturalizaci může zahájit po zahájení dodávek energie od Tamehu, ten zase plánuje zprovoznit elektrárnu po zaplacení dluhu za energie, který vůči němu od podzimu Liberty má.