To, o čem se spekulovalo poslední rok, je tady. Nákupní centrum otevřené v centru Ostravy v roce 2012 mění majitele. Z rukou britské investiční skupiny Meyer Bergman, jež Karolinu pořídila ještě před jejím dokončením od developerské společnosti Multi Development, jej kupuje Česká spořitelna (ČS).

Zatímco samotná výstavba, která začala v roce 2008, stála čtyři miliardy korun, nový majitel ji nyní kupuje o zhruba miliardu a půl dráž. Foru Nová Karolina má prodej zajistit prosperitu a finanční stabilitu. Fond České spořitelny má nyní ve správě nemovitosti v hodnotě asi třiceti miliard korun a Nová Karolina je jeho letošní pátou investicí.

„Součástí naší investiční strategie bude nemovitost dále dlouhodobě rozvíjet a posílit tak centrální část Ostravy v oblasti spotřeby, gastronomie, zábavy a služeb obecně,“ říká Tomáš Jandík, člen představenstva Reico investiční společnosti ČS, které Novou Karolinu koupilo.

Zablokovaná stavba Prodloužené Rudné. Ilustrační foto.
Šance pro prodlouženou Rudnou. Dohoda s Dušanem Richtárem je údajně blízko!

Dceřinná společnost ČS plánuje Novou Karolinu systematicky rozvíjet a vlastnit dlouhodobě. „Návštěvnost i tržby kontinuálně rostou, významně se v poslední době zlepšila také skladba nájemců, z nichž řada dosahuje lepších výsledků než v Praze či Brně,“ konstatuje Martin Kubík, ředitel společnosti Active Retail Asset Management, která má Novou Karolinu od jejího otevření ve správě. Jeho tým bude v obchodním centru působit i pod novým vlastníkem.

NOVÍ NÁJEMCI

Spousta lidí loni postřehla vyprazdňující se obchodní jednotky. Řadě nájemců totiž skončily pětileté smlouvy a vedení Nové Karoliny se je rozhodlo neprodloužit. Nyní už ale jejich velká část má nové nájemce a obsazenost více než dvou set obchodních jednotek je momentálně kolem 95 procent.

Otevření Outlet Arena Moravia, 22. listopadu 2018 v Ostravě.
VIDEO: Do nového outletového centra první den zamířily davy lidí

„V posledních měsících se mezi nové nájemce zařadili například Samsung, indická restaurace Golden Bird nebo pobočka Revírní bratrské pokladny. Připravují se také nové jednotky pro restauraci Running sushi nebo prodejnu Xiaomi,“ doplňuje marketingový manažer Fora Nová Karolina Tomáš Lučan.

Nový majitel plánuje udržet a upevňovat současný směr. Mimo jiné totiž stoupl celkový objem tržeb (meziročně o deset procent) a obchodní centrum by letos také mělo pokořit hranici 9,5 milionu návštěvníků. To už ale s novým majitelem v zádech.

K TÉMATU

Jak šel čas s Novou Karolinou
2008 – začíná výstavba Fora Nová Karolina
2008 – kvůli finanční krizi je na konci roku výstavba pozastavena
2011 – stavba Nové Karoliny pokračuje, odstupuje se ale od původních smělých plánů s lávkou
2012 – obchodní centrum se otevírá, krátce předtím jej od Multi Development kupuje britská investiční skupina Meyer Bergman
2018 – Novou Karolinu kupuje Reico, investiční společnost České spořitelny

OC Nová Karolina. Ilustrační foto.
Forum Nová Karolina je na prodej. Nic se nezmění, tvrdí ředitel
Na veřejném prostranství mezi obchodním centrem Forum Nová Karolina a bytovou rezidencí si lidé mohli všimnout označení, která určují místa, kde se propadá zhruba čtyři roky stará dlažba. Město Ostrava už ji reklamuje u zhotovitele.
Dlažba na Karolině se propadá, město ji reklamuje