Prohlédl si tu nová vozidla určená pro Armádu České republiky i pro Záchranný útvar Hlučín Hasičského záchranného sboru ČR.

„Ministrovi obrany a jeho doprovodu byla představena celá produktová řada Tatra s důrazem na vojenský sortiment, a to včetně unikátního tatrováckého podvozku vyrobeného pro obrněnec Titus, který byl vyvinut ve spolupráci Tatra Trucks s francouzskou zbrojovkou Nexter Systems. Finálním dodavatelem v případě výroby pro Armádu ČR by byla Tatra Trucks," sdělila mluvčí automobilky Kateřina Navarová.

Delegace si prohlédla také rekonstruované haly, ve kterých se vyrábějí obrněnci Pandur II 8x8 a která je předurčena pro spolupráci na výrobě vozidel Titus.

„Pro naši armádu tvoří tatrovácké podvozky základ zejména pro řadu těžké kolové techniky. Chceme na nich i nadále stavět," ubezpečil vedení Tatra Trucks ministr obrany, který posléze vyzkoušel jednu z připravených vojenských tatrovek, s kterou zdolal překážky zkušebního polygonu.

„Drtivá většina našich vozidel, a to včetně produkce pro ozbrojené síly, je určena na export. Armáda České republiky však pro nás představuje velmi váženého a referenčního zákazníka. Zahraniční odběratelé citlivě vnímají, zda naši techniku využívá i domácí armáda," uvedl předseda představenstva Tatra Trucks Petr Rusek.

„Velmi cenná byla i podpora Ministerstva obrany ČR při jednání o našem návratu na trh v Indii," doplnil ještě Petr Rusek.

Z celkových 3573 nákladních vozidel ve výzbroji Armády České republiky je více než 3400 Tater. V současnosti se navíc chystají dodávky nových vozidel.

„Jedná se například o speciálně vystrojené podvozky pro dílenská a vyprošťovací vozidla či o nákladní vozy s pancéřovanou kabinou pro přepravu těžkých minometů. Drtivá většina produkce Tatra Trucks je exportována do zahraničí," poznamenala Zuzana Navarová. (red)