Jak uvádějí zástupci oslovených uhelných skladů, nejste sami. Domkařů, kteří si uhlí začínají dokupovat, přibývá.

Pan Roman z Ostravy-Radvanic obývá rodinný dům a odhaduje, že mu ve sklepě zbývá uhlí odhadem do konce ledna.

„A to jsem si letos nechal přivést 40 metráků. Topím hnědým uhlím v automatickém kotli na tuhá paliva. Kotel mám v baráku už čtvrtým rokem. Poprvé jsem koupil 25 metráků, pak jsem přes zimu musel dokupovat. Letos jsem si objednal už 40 metráků a věřil jsem, že to bude stačit. Nebude,“ říká pan Roman.

Opavskou ulici v Porubě a Svinovské mosty letos čeká náročná, devítiměsíční rekonstrukce.
Blíží se další omezení! Opravy Opavské a Svinovských mostů zkomplikují dopravu

Jak zároveň upozorňuje, proti letům, kdy nezateplený a bezmála století starý dům vytápěl pouze kotlem na zemní plyn, ale ušetří v posledních letech 20, možná i 25 tisíc za rok.

LIDÉ DOKUPUJÍ

Pavel Lajtoch z uhelných skladů Kalman Trade říká, že lidé, kteří si v létě nenakoupili dostatečné množství, začínají uhlí dokupovat.

„Hodně lidí si pořídilo automatické kotle s přispěním kotlíkových dotací a zpočátku v nich topili hlavně hnědým uhlím, protože bylo výrazně levnější než černé. Teď se ale cenový rozdíl snížil, tak v těch kotlích začínají více topit i černým uhlím ekohrášek,“ vysvětlil Pavel Lajtoch.

Sněhová vánice ve Frýdku-Místku, pondělí 14. ledna odpoledne.
Kolaps na cestách ve Frýdku-Místku a okolí, v Nýdku vyhlásili kalamitní stav

Ivana Klepková ze společnosti Ridera Bohemia uvedla, že od ledna došlo ke zdražení celého sortimentu hnědého uhlí jednoho z domácích producentů zhruba o 20 korun za metrák. „Lidé nakupují jak větší množství uhlí s dopravou, tak i menší množství na přívěs. V posledních letech dochází také k rozvoji prodeje baleného paliva v 25kg pytlích,“ sdělila Ivana Klepková.

VĚTŠÍ ZÁJEM

Karel Holuša z uhelných skladů Jan Maria v Ostravě očekává, že poptávka domkařů po uhlí se v dalších týdnech bude ještě zvyšovat. „Bude samozřejmě záležet hodně na tom, jak mrazivé ty následující týdny budou,“ dodal Karel Holuša.

Demolice opuštěnéhol ghetta Přednádraží, 15. ledna 2019 v Ostravě.
OBRAZEM: Demolice Přednádraží. Opuštěné ghetto v Ostravě bylo srovnáno se zemí