Ty tam jsou časy, kdy dětská hřiště ve městech a obcích zdobilo pouze pár houpaček, čtvercové pískoviště a kolotoč svařený ze železných šprušlí. V současné době vznikají hrací plochy ryze moderní, do kterých města i firmy investují nemalé peníze.

Další z takových moderních hřišť, by mohlo v budoucnu stát také v Kopřivnici. Město se zapojilo do soutěže společnosti Lidl, díky které v loňském roce vyrostlo v naší republice jedenáct dětských hřišť. Pojmenovaná jsou po pohádkové postavičce ze známého večerníčku, Rákosníčkovi. „Společnost do těchto pohádkových hřišť investovala již více než 16 milionů korun a letos chce v podpoře volnočasových aktivit dětí pokračovat. O tom, kde další Rákosníčkova hřiště vzniknou, bude během února rozhodovat veřejnost," uvedla tisková mluvčí města Kopřivnice Lucie Petříčková s tím, že šanci na vybudování moderní hrací plochy budou mít ta města, ve kterých se zmíněná prodejna nachází. „Místní mohou výstavbu nového hřiště ve svém okolí podpořit hlasováním, které bude probíhat do konce února a jehož pravidla jsou podrobně popsána na stránkách společnosti," doplnila informaci Lucie Petříčková.

Hřiště nejsou levnou záležitostí

Vybudovat moderní dětské hřiště není v dnešní době zrovna levná záležitost. Města si proto vypomáhají tím, že se zapojují do projektů nejrůznějších firem a společností. Děti si mají kde hrát například nejen díky společnosti Lidl, ale také Nadaci ČEZ či OKD. Ta pomohla například s rekonstrukcí hřiště v Bílovci. „Na místě dnešního hřiště vždycky byly nějaké hrací prvky, ale ty, co tady byly naposled, už byly zastaralé a děti touží po nových věcech, které vidí v časopisech nebo na jiných místech," uvedla při slavnostním otevření hřiště tehdejší starostka města Sylva Kováčiková s tím, že vybudování plochy stálo kolem 370 tisíc korun.

Takzvané oranžové hřiště mají v Novém Jičíně. Městu se od Nadace ČEZ podařilo získat dva miliony korun. „„Od nadace ČEZ jsme obdrželi dva miliony na projekt Oranžové hřiště, který je zaměřen na výstavbu hracích ploch," uvedla Michaela Mrklovská z odboru obecního podnikání. Nový Jičín ale přispěl svou troškou do mlýna také. Z rozpočtu města přidělil na tento projekt dalších pět set tisíc korun.

Nová hřiště, oproti těm zastaralým, původním, nabízejí malým i větším dětem velké vyžití. Na mnohých nechybějí velké prolézačky, pískoviště, horolezecká stěna, lanové překážky, kolotoče i různé druhy houpaček. Standardem je klidová zóna s lavičkami pro rodiče a jejich ratolesti. Ty změny na hřištích vesměs vítají. „Je to tady lepší, než to kdysi bylo. Teď si můžeme víc hrát, protože je tohoto tady víc," ohodnotil například změnu bíloveckého hřiště malý obyvatel města David.