Jako příklad zašlého lesku může posloužit město Kopřivnice. To se léta snažilo najít nájemce objektu známého jako Kavárna. Bez úspěchu. Nyní proto přistoupilo k prodeji, který zatím ale také ohlasy nevyvolal. Dalším známým prostorem, jehož osud zatím sice není zpečetěný, přesto je dosti nejistý, je koupaliště v Libotíně, místní části města Štramberk.

To několik let provozoval Robert Švarc. Přes několik sezon poznamenaných nepříznivým počasím a loňskou havárii, kdy z koupaliště mizela kvůli prasklině voda, pozvedl polozapomenutou plovárnu na místo, kam v létě zamířily kroky tisíců plavců. K poslednímu březnu však nájem Robert Švarc ukončil. „Pan Švarc požádal město o ukončení nájmu. Nebylo to z ničeho nic, něco tam bylo. Řeknu jen, tolik, že loni v červenci došlo na koupališti k havárii a on se dostal do ekonomických potíží. Chtěl, aby mu město nějakým způsobem pomohlo a po řadě jednání je toto výsledek," vyjádřil se k odchodu nájemce starosta města Jan Socha.

Robert Švarc se k věci odmítl vyjádřit. Deníku pouze sdělil, že podnikl právní kroky a ty zveřejní, až přijde čas. „Po poradě s právníkem se k věci zatím nebudu vyjadřovat," sdělil bývalý nájemce. Jestli za jeho odchodem stojí opravdu potíže s městem, se můžeme nyní jen domnívat. Faktem je, že loňská sezona pro něj byla nejhorší za posledních pár let. Před několika lety opravená vana začala protékat. Město sice zajistilo její opravu, ale ta je dosud pouze provizorní. „Dostali jsme dva roky záruku na to, že koupaliště bude schopné provozu, takže v současné době je funkční. Každopádně ta oprava nebyla definitivní. Minulý týden jsme měli radu města a na ní jsme se dohodli, že chceme provést i druhou etapu opravy," uvedl štramberský starosta. Na zmíněnou opravu bude muset z rozpočtu uvolnit zhruba 850 tisíc korun. Město rovněž vyhlásilo výběrové řízení na nového nájemce. Termín odevzdání přihlášek je do 25. března.

Také novojičínská radnice měla v posledních týdnech nelehký úkol. Najít nájemce několik měsíců opuštěného hotelu Praha v centru, kte rý město získalo od kraje směnou za budovu střední školy. Zájem o hotelovou část projevily dva subjekty a vítězným se nakonec stalo sdružení Farma Nový Jičín-Žilina. „Komise pro správu majetku, ve které jsou zástupci všech politických stran, doporučila radě města ke schválení firmu ze Žiliny. Rada města dala na doporučení komise a vybrala Farmu. V současné době probíhají jednání mezi městem a vítěznou společností, návrh smlouvy již má k připomínkování právní oddělení zastupující město," řekla mluvčí města Marie Machková.

Hotel Praha byl kdysi kulturním centrem Nového Jičína. Jeho sláva je ale dnes již více než zašlá a objekt zatím marně čeká na návrat na výsluní.

Podle informací z obchodního rejstříku se jedná o sdružení, jehož podnikání je zaměřené na sportovní činnost, v tomto případě se jedná o jezdectví. To zarazilo například na posledním zastupitelstvu Petra Orla ze Strany zelených. „Neznám občanské sdružení, které by provozovalo hotel," řekl. Vítězné sdružení nemá podle obchodního rejstříku doposud v činnosti podnikání hostinskou činnost, nicméně není problém si ji o tento okruh rozšířit.

Přes to všechno radní Jiří Vávra (KSČM) a předseda komise pro správu majetku ujišťoval, že sdružení představilo výborný záměr a i lidé působící v něm mají potřebnou praxi. „Jsou tam i zkušenosti, protože jeden z nich je i majitelem sítě hotelů," sdělil radní s tím, že do začátku Farma proinvestuje částku jeden a půl milionu korun. Otevření hotelu Praha je nyní otázkou dnů, maximálně týdnů. Podle vyjádření starosty by si město přálo, aby první hosté mohli navštívit historický klenot města už 1. dubna, nejzazší termín je však 1. května. Nájem, který bude sdružení radnici platit, je 45 tisíc korun měsíčně. Dalších 15 tisíc poputuje do městské kasy za pronájmy prostor bývalé jídelny, kde není vyloučená prodejna textilu. Tuto část rozsáhlého objektu chce radnice přeměnit na kulturní dům a nyní se snaží získat na tento projekt dotace. I proto je součástí zdejší nájemní smlouvy dohoda o měsíční výpovědi. A do třetice byl zájem také o pivnici v zadní části hotelu, za kterou si město účtuje jedenáct tisíc korun. Za rok by si tak město mělo přijít z celkových nájmů v hotelu Praha na necelý jeden milion korun.