Letos je podle jednatele ostravské agentury práce JOB-centrum Radovana Burkoviče situace o to horší, že i v nezaměstnaností postižených regionech Ostravy a okolí už druhým rokem lidé chybějí. Loni se k tomu přidali i brigádníci.

„Může za to nejen výborná kondice hospodářství a bohatá nabídka práce, ale i demografický pokles. V sedmi letech po listopadu 1989 se rodilo zhruba o 35 procent méně dětí. Tyto ročníky nyní končí střední školy a nastupují na vysoké. A je to znát," vysvětluje Radovan Burkovič a dodává, že z hlediska absolventů SŠ a VŠ následky demografického poklesu pocítí i firmy, které nebudou mít dostatek zaměstnanců, aby dokázaly plnit zakázky.

KDYŽ NE TEĎ, TAK KDY?

V současnosti je podle něj obrovský problém sehnat brigádníky i pro tak běžnou nabídku brigád a výdělků, jaká je dnes denně na webech mnoha agentur práce v kraji.

„Pokud někdo chce vysoký výdělek a velký výběr, dnes je ta správná doba," dodává Radovan Burkovič a uvádí příklady některých brigád.

Za lehčí úklidové práce v Mošnově s odvozem z Ostravy i dovozem zpět zdarma dostane brigádník 100 korun hrubého za hodinu, o víkendech 110 korun. Na stejnou částku si přijdou i muži starší 18 let, kteří by chtěli pomáhat při výrobě palet ve Staříči. Ještě loni v létě si brigádníci na Ostravsku a v okolí přitom průměrně vydělávali kolem 70 korun za hodinu.

DĚLNICKÉ PROFESE

Viktória Fuhrmannová, manažerka personální agentury Trekwalder, uvedla, že na pracovním trhu v celé České republice chybí v současné době odhadem sto tisíc lidí.

„Nedostatek pracovní síly se projevuje hlavně u montážních dělníků v oblasti automobilového průmyslu. Dělnické pozice se všeobecně obsazují hůře, protože pro mladé nejsou dostatečně atraktivní. Snažíme se ale mladým lidem vysvětlit, že i taková práce dává lidem bez vzdělání možnost odstartovat svou profesionální kariéru získat praxi a pracovní návyky," dodala Viktória Fuhrmannová.