Ceny benzinu se na čerpacích stanicích v opavském okrese v těchto dnech většinou pohybují mezi 31 až 32 korunami za litr. Výjimečně někde spadnou i na 30 korun. Na polských pumpách ale můžete natankovat levněji, v přepočtu zhruba za 27 korun. Využívají toho především lidé z pohraničí. Typickým příkladem je Jana Stočková z Hati.

„Když platím plnou nádrž v Česku, stojí mě to něco málo přes 1200, v Polsku mě však stejný objem vyjde přibližně o stovku méně. Pro benzin jezdím do Chalupek, z domu to tam mám asi deset kilometrů. Myslím si, že z Prajzské podobně nakupuje řada lidí, i když počty si netroufám odhadnout,“ komentovala zmíněná Jana Stočková, která má za to, že někteří pořízení pohonných hmot spojí s nákupy: „Platí to asi obecně. Když se jede nakupovat do Polska, vezme se i benzin. Lidé berou hlavně toto palivo. Autem jezdím rok, mí rodiče ovšem vyhledávají stejnou čerpací stanici. Když jedeme nakupovat do Bohumína, máme to po cestě. Na druhou stranu nevím, jestli by se třeba Ostravákům vyplatilo jet pro polský benzin.“

CESTA DO POLSKA

Tankování v Polsku ovšem není jen výsadou Čechů z nejužšího pohraničí. „Zhruba třikrát do roka z Opavy míříme na pumpu Aral v Ratiboři. Litr benzinu nás vyjde asi o čtyři nebo pět korun levněji. Plníme plnou nádrž a také kanystry. Vždycky to spojíme s procházkou či výletem,“ mínila Jana Svobodová.

Vánoční pohlednice. Ilustrační foto.
Vánoční přání. Píšete SMS zprávy, e-maily, nebo posíláte pohlednice?

Předseda Společenství čerpacích stanic (SČS) Ivan Indráček má pro levnější benzin v Polsku jednoduché vysvětlení.

„V rámci Evropské unie existuje spodní hranice spotřební daně. Poláci se na rozdíl od nás u ní pohybují, což se promítá v ceně. Zmíním však i opačný případ z jiné části republiky. Podobné to mají Němci u českých hranic. Pro benzin se jim vyplatí jezdit k nám. Jedná se ale pouze o benzin, u nafty je to tam jiné a ceny se tolik neliší. Podobné situace můžeme sledovat i jinde v Evropě. Například Italové jezdí do Slovinska, Francouzi zase do Španělska.

Pro nákup pohonných hmot je pak vyhledáváno Lucembursko. Zde jsou ceny nejnižší,“ poznamenal Ivan Indráček a zamyslel se nad vývojem ceny benzinu v České republice pro příští týdny a měsíce: „Můj osobní názor je takový, že půjde spíše dolů. Situace v Česku přitom nezávisí na tom, co se děje u nás. Orientuje se podle trhu v Rotterdamu,“ mínil předseda SČS, podle něhož se do cen pohonných hmot u nás promítá situace na globálním trhu, stav kurzu koruny a dolaru, výkonnost naší ekonomiky, sazba daně a v neposlední řadě také cenová politika čerpacích stanic.

Zdroj: Deník

Vitalij Smetanskyj
Ukrajinský lékař Vitalij Smetanskyj: V opavské nemocnici se cítím dobře
Baník Ostrava - Sparta Praha
Fanynka Sparty řádila na zápase s Baníkem. Teď nesmí půl roku na fotbal