VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nekuřáckých podniků je prozatím poskrovnu

NOVÝ JIČÍN - Nekuřáckých podniků, kam se dá sednout například s dítětem na oběd, je na Novojičínsku velice poskrovnu. Proto většina maminek na mateřských dovolených volí převážně cukrárny.

23.10.2007
SDÍLEJ:

Kouření oslabuje imunitu.Foto: DENÍK

Ale ani prodejna zákusků není zárukou toho, že návštěvníky nebude obtěžovat cigaretový kouř. Tak je tomu například v kopřivnické cukrárně poblíž tamního kulturního domu, kde si vevnitř mohou dospěláci v klidu „zapálit“. Naopak zcela nekuřácké prostředí i s dětským koutkem nabízí jedna kavárna v Novém Jičíně, která se nachází v blízkosti tamní komerční banky. Nový Jičín má i jednu restauraci, kde se dá pojíst bez vdechování cigaretového kouře.

Nekuřáckých restaurací je málo

NOVOJIČÍNSKO - Nekuřáckých restaurací je na Novojičínsku málo. Z devíti měst v okrese je restauračních zařízení pro nekuřáky pouze osm.

V některých městech navíc restaurační zařízení tohoto typu zřejmě nejsou vůbec. Alespoň o nich nevědí v městských informačních centrech. Nekuřácká restaurace tak s největší pravděpodobností chybí ve Frenštátě pod Radhoštěm, v Bílovci a v Odrách. Většinou mají restaurace pouze vyhrazený prostor pro nekuřáky.

Nejvíce nekuřáckých restaurací má Kopřivnice

Největší počet nekuřáckých zařízení má město Kopřivnice. Provozovatelé jsou tu hned tři. „Sám jsem nekuřák. Navíc kamkoli přijdete, tak se tam kouří, proto se snažím vyjít vstříc nekuřákům,“ nastínil provozovatel restaurace na ulici Javorové v Kopřivnici Milan Černý.

Podobně je na tom i Martin Vavrečka z restaurace na ulici Antonína Dvořáka ve Studénce. „Jsem nekuřák a mám hodně kamarádů nekuřáků. Skutečnost je taková, že když jde nekuřák do kuřácké restaurace, tak okamžitě načichne,“ udává jeden z hlavních důvodů Vavrečka.

Nekuřácké restaurace vítají rodiče s malými dětmi

Mnoho těchto provozovatelů myslí také na mladší zákazníky. „Uvítají to hlavně rodiče s malými dětmi, a na ty jsme vlastně zaměřeni. Lidé většinou přijdou na jídlo, takže kuřáci to buďto tolerují, nebo si zajdou zakouřit ven,“ uvedla Lucie Kolibalová, provozovatelka pizzerie na náměstí ve Štramberku.

Jako další důvod pro zřízení právě nekuřácké restaurace uvádějí mnozí jejich majitelé zajištění vhodných podmínek ke stravování. „Máme malou restauraci, a kdyby se tady kouřilo, tak by pak jídlo lidem nechutnalo. V případě, že by naši zákazníci chtěli kouřit, mají k dispozici venkovní terasu,“ naznačila provozovatelka restaurace, která se nachází pod Javorníkem ve Veřovicích.

Nekuřáckých restaurací přibývá

O tom, že zájem o nekuřácké restaurace stoupá, svědčí i fakt, že mnoho z nekuřáckých restaurací otevřeli nedávno. „Tady ve Fulneku žádná taková restaurace nebyla, proto jsme se pro ni rozhodli. Navíc ji máme v prostorách kulturního centra, kde se nesmí kouřit, takže částečně i proto,“ doplnila Věra Čatkosová, vedoucí městského kulturního centra, při němž nekuřácká restaurace od letoška funguje.

Jediná nekuřácká restaurace v okresním městě

Pouze jedna nekuřácká restaurace se nachází v největším okresním městě Novém Jičíně na Křižíkově ulici. Její majitelka, Michaela Kamasová, zdůvodnila nekuřácké prostory jednoduše. „Mohou k nám bez problémů i maminky s dětmi. Kuřáci mají možnost zapálit si cigaretu na dvoře venkovního prostoru restaurace,“ vysvětlila s tím, že o ústupku pro kuřáky v období zimních měsíců rozhodně neuvažuje. „V žádném případě,“ sdělila rozhodně.

Obavu o zákazníky dotazované restaurace rozhodně nemají. Zastávají názor, že nekuřáků je dost a že jich bude přibývat a že cestu do nekuřácké restaurace si najde i kuřák.

Restaurace bez cigaret prý chtějí i kuřáci

NOVOJIČÍNSKO - Cigarety si mezi kuřáky vyžádají v České republice na 18 000 životů ročně. Z karcinogenního koktejlu, který vzniká s každou zapálenou cigaretou, ovšem neupíjí jenom samotný kuřák, ale i lidé, kteří se zdržují v jeho okolí.

Veřejnost se proti zavedení zákazu kouření v restauracích a barech nebrání. Nekuřáckým restauracím vyjádřilo v dubnovém výzkumu společnosti Median širokou podporu 64 procent respondentů. A to nejenom z řad nekuřáků, ale i samotných kuřáků, kterých by se zákaz negativně dotkl. Podle Kateřiny Langrové je dobrou zprávou i to, že zákon je téměř bezproblémově dodržován.

„Například v Irsku, které bylo zakouřenými bary pověstné, je podle současných údajů zákon bezproblémově dodržován v devadesáti osmi procentech všech restaurací. Irové navíc dali najevo, že vznik nekuřáckých restaurací a barů považují za nejvýznamnější věc, která se v jejich zemi za poslední rok stala,“ upozornila Langrová. Jozef Čupka ze Společnosti pro prevenci nemocí připomněl, že zákon o nekuřáckých restauracích nesměřuje proti závislým kuřákům. „Každý odborník si uvědomuje, jak může být závislost na nikotinu silná a jak složité je se jí zbavit. Bylo by ovšem nezodpovědné vystavovat karcinogennímu koktejlu i ty, kteří již s cigaretami skončili nebo nikdy nezačali. S rakovinou, infarktem srdce, mozkovou příhodou, žaludečním vředem, osteoporózou, snížením imunity, onemocněním plic nebo poruchami plodnosti si kvůli cigaretovému kouři nezahrávají jenom kuřáci, ale i ti, kteří sedí kolem nich.“

Nejužívanější drogy mezi školáky: alkohol a tabák

NOVÝ JIČÍN - Nejčastěji užívanými drogami mezi školáky jsou jednoznačně alkohol a tabák. Vyplývá to z loňské závěrečné studie o drogách, kterou vypracovali pracovníci sociálního odboru novojičínské radnice.

Výzkumu se na Novojičínsku zúčastnilo 1 462 respondentů ve věku 12 až 18 let ze základních a středních škol. „Nejnižší výskyt celoživotní zkušenosti s kouřením cigaret je u žákyň sedmých tříd. Naopak nejvyšší je u studentů vyšší odborné školy, jen každý desátý muž nikdy neokusil cigaretu,“ uvádí ve zprávě Antonín Urban, vedoucí sociálního odboru novojičínské radnice.

Z průzkumu vyplývá, že nejvíce užívají cigarety studenti čtvrtých ročníků středních škol, každý čtrnáctý je silným kuřákem a vykouří více než deset cigaret denně. „Zarážející je skutečnost, že v sedmých třídách kouří denně 4,3 procenta chlapců a 1,5 procenta dívek,“ doplnil Urban s tím, že dívky na Novojičínsku kouří cigarety více, než je celorepublikový průměr, což je 29,6 procenta oproti 25,3 procenta.

„S velkým odstupem následuje nelegální marihuana a rozpustidla, hlavně u žáků základních škol. Učni druhých ročníků deklarují nejvyšší míru zkušeností s drogami,“ doplnil Urban. Podle odborníků užívání návykových drog často ovlivňuje i průměrná mzda v rodinách, která na Novojičínsku loni činila 17 623 korun, přičemž v republice byla 20 841 korun. Dalším faktorem vedoucím k užívání drog nezletilých a mladistvých je také nezaměstnanost rodičů a nižší sociální prostředí s tím spojené.

Žádné zvláštní podmínky

NOVOJIČÍNSKO - Žádné zvláštní hygienické podmínky nemusí splnit provozovatel nekuřácké restaurace.

„Provozovatel nekuřácké restaurace nemá podle zákona zvláštní povinnosti s výjimkou umístění textu zákazu kouření u vstupu,“ potvrdila Helena Šebáková, ředitelka Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje se sídlem v Ostravě. Upozornila, že jinak ale zákon pohlíží na provozovatele restaurace s vyhrazeným prostorem pro kuřáky. „Ten musí kuřákům vyhradit zvláštní prostory a označit je jako prostor pro kouření. Tyto prostory mohou být vyčleněny stavebně, provozně, organizačně nebo jiným vhodným způsobem. Technické provedení platné právní předpisy neupravují,“ doplnila a dodala, že v takové restauraci musí být zajištěno větrání odpovídající požadavkům. „V místnostech, kde je povoleno kouření, se zvyšuje množství přiváděného vzduchu o deset metrů krychlových za hodinu na osobu. Celkové množství přiváděného vzduchu se určuje podle nejvyššího počtu osob současně užívajících prostor,“ vysvětlila Šebáková, která pro zajímavost uvedla, že zákon nezná pojem kuřácká provozovna. „Ta nemůže právně existovat, neboť by bylo contra ratio legis, aby zvláštním prostorem pro kuřáky byla celá provozovna.“

Podle Šebákové neeviduje krajská hygienická stanice nekuřácké provozovny nějak zvlášť. „Většinou závisí na konkrétním provozovateli, zda vyhlásí svoji provozovnu za nekuřáckou, nebo nikoliv. Stav se většinou mění kontrolu od kontroly. Z minulosti máme informace o čtyřech nekuřáckých provozovnách na území okresu Nový Jičín, ale i zde se mohla situace od poslední provádění kontroly změnit,“ uzavřela.

 

Nekuřácké restaurace nemají nižší tržby říká Kateřina Langrová z České koalice proti tabáku

Zkušenosti z Velké Británie, Belgie, Švédska, Norska, Litvy, Itálie nebo Austrálie ukazují, že hospodští o tržby rozhodně nepřišli, pokud vyhlásili svůj podnik za nekuřácký. Nejen o tom, že vliv nekuřáckých restaurací na ekonomické výsledky je pozitivní, hovoří Kateřina Langrová z České koalice proti tabáku.

Jakou si myslíte, že má zákon o nekuřáckých restaurací šanci na prosazení?

„Záleží hlavně na tom, do jaké míry půjde zákonodárcům o ochranu zdraví našich občanů a dětí především, a do jaké míry se nechají ovlivnit lobbingem tabákových společností. Ty vědí, že právě zákaz kouření ve veřejných prostorách má velký vliv na sociální vnímání kouření a tedy i na to, zda děti budou začínat kouřit. Zjednodušeně řečeno, tabákové koncerny zákon připraví o nové zákazníky. Víme totiž, že devadesát procent kuřáků začíná kouřit před osmnáctým rokem. Věřím, že jasné argumenty, které mluví pro zákaz kouření v restauraci, padnou na úrodnou půdu nehledě na to, že tato opatření již lze považovat za evropský standard.“

Můžeme se po zavedení nekuřáckých restaurací těšit i na méně kuřáků z řad dětí a dospívajících?

„Ano, je prokázáno, že zákaz kouření ve veřejných prostorách je druhým nejúčinnějším opatřením, jak můžeme snížit počet kuřáků v populaci - hned za cenou cigaret. Nejen že je to motivací pro stávající kuřáky kouření zanechat, ale především má vliv na budoucí potenciální kuřáky. Mimochodem, jak chceme dětem vysvětlit, že normální je nekouřit, chováme-li se my dospělí úplně opačně?“

Jaká si myslíte, že bude reakce českých kuřáků po zavedení nekuřáckých restaurací?

„Myslím, že obdobná jako v jiných zemích. Zavedení nekuřáckých restaurací probíhá v zemích, které je uzákonily, mnohem hladčeji, než se předpokládalo. Kuřáci chodí do restaurací a barů dál, jen na vykouření cigarety odcházejí mimo podnik, aby neohrožovali ostatní hosty. Myslím, že kuřáci jsou mnohem tolerantnější a ohleduplnější, než jak může působit dojem získaný z médií, kde se vyjadřuje především malá skupina těch, kdo nejsou ochotni brát ohled na zdraví a svobodu druhých.“

23.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Řemeslné práce - Řemeslné práce Lakýrník 29 000 Kč

Lakýrníci a natěrači (kromě stavebních) Lakýrníci. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 29000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Z:31.5.2018.A:21.6.2018. Místo výkonu práce Velké Albrechtice. Pracovní náplň: Kontrola a předúprava materiálu před lakováním, tmelení, příprava lakovacího zařízení a míchaní barvy, lakování (aplikace nátěrové hmoty na daná dílec), očista lakovacího zařízení, vedení předepsané evidence, úklid pracoviště. Požadujeme: Vyučení v oboru lakýrník nebo prokazatelná praxe, samostatnost, pečlivost, schopnost přesné práce, fyzická zdatnost. V případě dobré pracovní morálky a kvalitně odváděné práci možnost prodloužení smlouvy na dobu neurčitou. Zaměstnanecké výhody: Stravenky, příspěvek na kulturu, zdraví, sport a vzdělávání ve formě poukázek, finanční odměna při pracovním jubileu, zvýhodněné hlasové a datové tarify pro mobilní telefony. Telefonický kontakt od 6:00 do 14:30 hodin. Osobní kontakt na výše uvedené adrese od 6:00 - 8:00 hodin a od 13:00 do 14:30 hodin.. Pracoviště: Lucco a.s., 742 91 Velké Albrechtice. Informace: Marta Jedličková, +420 556 455 140,556 455 131.

Výroba - Výroba Seřizovači 25 000 Kč

Seřizovači a obsluha číslicově řízených strojů Obsluha CNC strojů. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Z:10.5.2018.A:18.6.2018. Místo výkonu práce Mankovice. Znalost čtení výkresové dokumentace, prostorová představivost, pečlivost, kontrola vykonané práce. Práce na těchto strojích - ohraňovací lis, CNC nůžky, vysekávací lis. Zaměstnanecké výhody: Příspěvek na životní nebo penzijní spoření, stravenky. Vhodné i pro absolventy. Osobní kontakt v pracovní dny na adrese Požárnická 140, Klimkovice.. Pracoviště: Hofi engineering, s.r.o. - pracoviště mankovice, 742 35 Odry. Informace: Ilona Fialová, +420 724 245 699.

Obchod - Obchod Vedoucí prodejny, provozu 22 000 Kč

Vedoucí pracovních týmů v prodejnách zástupce vedoucího prodejny. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Z:6.6.2018.A:20.6.2018. Místo výkonu práce Studénka. Zaměstnanecké výhody: Stravenky - 80,- Kč, 5 týdnů dovolené, příspěvek na penzijní připojištění, vánoční poukázky, benefitní cafeterie.. Pracoviště: Penny market s.r.o. - prodejna studénka, Sjednocení, č.p. 846, 742 13 Studénka 3. Informace: Dagmar Sládková, +420 727 876 058.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 18 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladníci. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: z: 18.6.2018 Požadujeme: Práce ve dvousměnném provozu. Spolehlivost, samostatnost, zodpovědnost a fyzickou zdatnost. Schopnost týmové práce. Základní znalost práce na PC., Oprávnění na VZV, řid. průkaz skupiny B - výhodou, Náplň práce: Nakládka a vykládka nákladních vozů. Zaskladňování a vyskladňování zboží, Plynulé zásobování a odvoz materiálu od výrobních linek. Udržování pořádku a čistoty na pracovišti, Nabízíme: Práci na HPP. Motivující mzdové ohodnocení. Zaměstnanecké benefity, Nástup možný IHNED, Výkon práce v Novém Jičíně, Kontakt: Mgr. Nina Kratochvílová, písemně na e-mail: jobs@ejr.cz. Pracoviště: Erich jaeger, s.r.o. pracoviště ct park nový jičín, Hřbitovní, č.p. 2263, 741 01 Nový Jičín 1. Informace: Kontakt:, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Miminka.

Deník přináší pravidelnou přílohu s fotografiemi miminek

Od císaře pána k bolševikovi, tak se jmenuje výstava, která začala ve čtvrtek 21. června v podvečer v Žerotínském zámku v Novém Jičíně.
15

Muzeum doprovází návštěvníka od císaře k bolševikovi

Nemocnice v Bílovci čelí další těžké zkoušce

V Bílovci vyvolalo rozhodnutí krajského zastupitelstva velké rozhořčení. Chystané změny v několika nemocnicích, které Moravskoslezský kraj zřizuje, se totiž mají nejvíce dotknout právě Bílovecké nemocnice.

Kráska z Peru, Austrálie nebo Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny C

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Ostrava zažila závišický uragán

Oddíl závišického juda vyslal na nedávné krajské přebory v Ostravě pět zástupců, kteří zažili, po parádních výkonech, medailové žně. Jako první začal na ostravských tatami bojovat v seniorské kategorii do 73 kilogramů Adam Kahánek, jenž obhajoval loňský titul.

Nově vlakem z Bohumína až k polskému Baltu

Už dnes večer vyjede z Bohumína nový přímý vlak Českých drah, který spojí Karvinsko, potažmo celý Moravskoslezský kraj s polskými přímořskými letovisky na Baltu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT