"Ze strany zaměstnavatelů stále přetrvává zájem o nové zaměstnance, převážně v technických a dělnických oborech. Zároveň preferují možnost, zaměstnávat na řadu pozic cizince," sdělila generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková. Trh práce podle ní ovlivňují i sezonní práce, které jsou nyní v plném proudu. Díky tomu a také díky velkému počtu volných míst v průmyslu se podle údajů úřadu na poklesu počtu lidí bez práce v červnu podílel hlavně úbytek nezaměstnaných mužů.

Červnovou stagnaci nezaměstnanosti očekávali analytici oslovení dříve ČTK. Podle nich už totiž na pracovním trhu nejsou volní lidé. "Firmám chybí kvalifikovaní řemeslníci, poptávají dělnické profese, ale také odborníky v informačních technologiích," uvedla ředitelka Úřadu práce ČR. Nárůst nezaměstnanosti zaznamenal pracovní úřad v tomto roce pouze v lednu, kdy podíl lidí bez práce meziměsíčně stoupl na 3,3 procenta. V následujících měsících pak nezaměstnanost jen klesala. Do konce května se tak snížila oproti lednu o 0,7 procentního bodu.

Nejnižší nezaměstnanost byla ke konci června stejně jako v květnu v Pardubickém kraji s 1,7 procenta. Na stejný podíl nezaměstnaných se díky mírnému poklesu dostal v červnu i Jihočeský kraj. Naopak nejvyšší nezaměstnanost byla nadále v Moravskoslezském kraji, kde stagnovala na 4,2 procenta.

Nejvyšší nezaměstnanost má i nadále Karvinsko

Z okresů byla v červnu nejnižší nezaměstnanost v okresech Praha-východ, Rychnov nad Kněžnou a Jindřichův Hradec, kde shodně činila 1,1 procenta. Naopak nejvyšší nezaměstnanost mělo i přes mírný meziměsíční pokles nadále Karvinsko s 6,7 procenta.

Na Karvinsku je také největší konkurence na pracovním trhu. Na jedno volné místo tam v červnu připadalo v průměru 5,2 uchazeče. Celorepublikový průměr přitom činil pouze 0,6 uchazeče na jedno místo. V okresech Praha-východ, Tachov, Domažlice a Pardubice dokonce na jedno volné pracovní místo připadalo jenom 0,1 uchazeče.

Lidí bez práce ubylo v Ostravě i v červnu  
Počet uchazečů o práci v Ostravě se snížil i v průběhu června, v evidenci jich bylo 11 722, což je o 310 osob méně než koncem května. Zájemci o práci měli v červnu k dispozici celkem 6856 volných míst, což je o 71 více než koncem pátého měsíce.
„Z povolání, u nichž zaměstnavatelům postačuje základní vzdělání, bylo v naší databázi nejvíce volných pracovních míst pro dělníky v oblasti výstavby budov, montážní dělníky výrobků, svářeče, zedníky, řidiče nákladních automobilů a kuchaře. Pro osoby s úplným středním odborným vzděláním s maturitou jsme registrovali nejvíce volných pracovních míst pro finanční a investiční poradce, pracovníky pro zadávání dat, obchodní zástupce, administrativní pracovníky, policisty a všeobecné sestry,“ upřesnil ředitel krajské pobočky Úřadu práce v Ostravě Petr Prokop.
U vysokoškoláků je poptávka po strojních inženýrech, programátorech počítačových aplikací a vývojářích softwaru, zubařích a lékařích specialistech.