Metanolová kauza je pro mnohé strašákem ještě dnes, bezmála rok a půl od doby, kdy vypukla. Odrazila se třeba na nižší spotřebě alkoholu a vedla také ke zpřísnění novely živnostenského zákona, která zavádí koncese na prodej tvrdého alkoholu.
Nebezpečný metanol úřadoval také na Novojičínsku. V září roku 2012 zemřel na otravu metylalkoholem pětapadesátiletý muž z Bílovce. Proto se na posledním zasedání tamních zastupitelů jeden z nich otázal, jaká je aktuální situace.
„Došlo tady k úmrtí občana a mě zajímá, jestli došlo k nějakým legislativním změnám, protože v této oblasti byly určité nedostatky. Změnila se nějak legislativa?" zeptal se přítomných zastupitel.
Tvrdý alkohol jedině s koncesí
Do odpovědi se pustil vedoucí živnostenského úřadu Aleš Javorek: „Ke změnám legislativy došlo. Ten, kdo bude prodávat jakýkoliv tvrdý alkohol, musí mít koncesi. Nespadá do toho pivo, víno, medovina a podobné nápoje. Bude možnost to sledovat, ministerstvo vnitra bude mít informace, kdo tento alkohol prodává," podotkl vedoucí s tím, že co se týká metanolové kauzy, ve spolupráci s policií prováděl úřad kontroly od okamžiku, kdy kauza vznikla.
Vzájemnou spolupráci potvrdil také Jaroslav Švabík, vedoucí obvodního oddělení Policie České republiky Bílovec. „Policie kontroly provádí. V této oblasti byl vypracován manuál, jak postupovat," dodal na závěr vedoucí policista.
Zmíněná novela nabyla účinnosti 17. října 2013. Říká, že všichni podnikatelé, kteří se zabývají distribucí kvasného lihu, konzumního lihu nebo lihovin, prodejem těchto produktů podnikatelům i konečným spotřebitelům nebo podnikají v hostinské činnosti, mají lhůtu šest měsíců na podání žádosti o koncesi. Termín tak vyprší 17. dubna.
Zatím to však vypadá, že někteří podnikatelé berou novelu na lehkou váhu.
Patnáctidenní lhůta
„Psali jsme to do zpravodaje a informace máme i na internetových stránkách, ale zatím přišlo tak dvacet procent. Lidé to nechávají na poslední chvíli," řekla Deníku Iva Fekarová z oderského živnostenského úřadu.
To v Bílovci mají spíše opačnou zkušenost.
„Podnikatelé to nenechávají na poslední chvíli a koncesi si vyřizují. Opravdu jich chodí docela hodně," konstatoval Aleš Javorek s tím, že informace byly zveřejněny i v jednotlivých obcích, jež pod tento úřad spadají. Petr Holub, provozovatel restaurace U Holubů v Bílovci, patří k těm vzornějším a koncesi už má. „Je to byrokracie, jako vždycky," říká však.
Koncese se vyřizuje ve správním řízení, poté se vydává rozhodnutí, které se doručuje žadateli. Pak běží patnáctidenní lhůta. „Někdo na to spěchá a řekne, že si pro to přijde osobně. Tím se vzdává práva na odvolání a koncese je udělena ten den. Ale ti, co třeba dojíždějí, si to nechávají posílat, a tam hrozí nebezpečí, že to nestihnou," upozorňuje na závěr Iva Fekarová, s tím, že do 17. dubna mají podnikatelé vyřízení koncese zdarma, po této lhůtě už budou platit správní poplatek.