Za nárůstem nezaměstnanosti s blížícím se koncem roku stojí především postupné ukončování sezonních prací a nástup zimy. „S největší pravděpodobností bude tento vývoj pokračovat i v samém závěru roku, kdy začnou na úřad práce přicházet lidé, kterým skončí termínované pracovní smlouvy," vyjádřila se k aktuální situaci na trhu práce Kateřina Beránková z generálního ředitelství Úřadu práce České republiky (ÚP ČR).

Ta ale zároveň připouští, že v některých lokalitách by se mohly dočasné úvazky rozjet i v následujícím období. „Pomalu se rozjíždí zimní turistická sezona. Ta by mohla pozitivně ovlivnit situaci na trhu práce především v horských střediscích," dodává.

Práce ubývá

Celorepubliková nezaměstnanost povyskočila v listopadu na 7,7 procenta, a Moravskoslezský kraj nebyl výjimkou, a zastavila se jednu desetinku pod desetiprocentní hranicí. Novojičínsko má po Frýdecko-Místecku druhou nejnižší nezaměstnanost v kraji (7,7) a ze 104 tisíc práceschopných obyvatel jich bylo na konci jedenáctého měsíce letošního roku evidováno na úřadu práce rovných 8024 (oproti říjnu o 157 více).

Padá i počet volných míst

Stejně jako klesal v listopadu v celém Moravskoslezském kraji počet zaměstnaných lidí, klesal i počet pracovních nabídek a nevyhnul se ani Novojičínsku. Zde však šlo ze všech okresů o nejmenší propad. V říjnu nabízely firmy 514 pozic a o měsíc později přesně pět set, což je po krajské metropoli nejvíce na severovýchodě Moravy.

„Na jedno volné pracovní místo v našem kraji připadalo už 33,4 uchazečů o jedno zaměstnání. Nejvíce uchazečů na jedno místo vykázal opět okres Karviná (79), naopak nejméně okres Nový Jičín (16,1)," informovala Yvona Jungová, ředitelka ostravské pobočky ÚP ČR.

Dlouhodobě nabízeli zaměstnavatelé volná místa nejčastěji v obchodu, službách, pohostinství, ostraze nebo administrativě. „Značný zájem měli i o uchazeče s technickým vzděláním, například o svářeče, soustružníky, zámečníky a také řidiče," poznamenala Kateřina Beránková. Podle aktuální zprávy úřadu práce je na Novojičínsku zájem i o seřizovače, montéry, řidiče vysokozdvižných vozíků, zedníky nebo také telefonní operátory.