CT bude sloužit zejména k vyšetření pacientů, kteří jsou v ostravské fakultní nemocnici hospitalizováni, a dále pacientům z urgentního příjmu, včetně polytraumat. Nové CT nahradilo 12 let starý přístroj. Výrobce jej odvezl k ekologické likvidaci.
Podívejte se na video, jak pracuje nový přístroj ve FN Ostrava
Technologie CT se systémem SOMATOM Force využívá zobrazení dvěma rentgenkami s rozdílným napětím. Například CT vyšetření plic je nyní možno provést se stejnou dávkou záření, která odpovídá běžnému rentgenovému snímku hrudníku.
„Pro pacienta je přínosem především to, že je vyšetření výrazně rychlejší, trvá řádově vteřiny, a tím se samozřejmě snižuje i celková dávka záření na jedno vyšetření. Za jednu vteřinu jsme schopni vyšetřit až 70 centimetrů těla,“ uvedl MUDr. Daniel Czerný, pověřený vedením Radiodiagnostického ústavu FN Ostrava. Nové CT je vhodné i pro kardiologická vyšetření. Celé srdce dokáže nasnímat za 150 milisekund.
Přístroj je doplněný ještě o unikátní otočný přídržný systém GetUp®, který výrazně přispěje k bezpečnějšímu uložení pacienta na vyšetřovací stůl a také sníží fyzickou námahu, kterou musí vynaložit radiologický asistent.
„Často musíme s přemístěním na vyšetřovací stůl pomoct pacientům z lůžka nebo vozíčku. A díky této novince budeme šetřit záda našim radiologickým asistentům, kterými jsou v převážné většině ženy,“ přiblížila zařízení, které zatím v České republice žádná nemocnice nemá, Mgr. Michaela Pomaki, MBA, vedoucí radiologický asistent Radiodiagnostického ústavu FN Ostrava.
Při vyšetření novým CT může pacient i volně dýchat, takže lze spolehlivě vyšetřit i pacienty, se kterými není možná komunikace. A je určen i pro velmi obézní pacienty. Ročně na tomto přístroji provedou kolem 9 tisíc vyšetření.