VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nový název Tatra Trucks, a. s., a noví vlastníci jsou legitimní

Kopřivnice - V pátek 19. dubna povolil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže vlastnický vstup podnikatelů Reného Matery a Jaroslava Strnada do společnosti Tatra Trucks, a. s.

23.4.2013
SDÍLEJ:

Noví vlastníci kopřivnické automobilky René Matera (vlevo) a Jaroslav Strnad. Foto: Archiv společnosti Tatra Trucks

Nejstarší českou automobilku tak nyní ovládají zkušení podnikatelé, jejichž aktivity se týkají zejména českého průmyslu. Bývalá Tatra se dostává do rukou českých vlastníků, kteří proklamují, že jejich cílem je stabilizovat vztahy podniku s klíčovými zákazníky, získat zpět důvěru bank v podnik a zlepšit řízení a komunikaci v podniku.

Podle Andreje Čírtka, jenž společnost zastupuje mediálně, zůstane po nezbytnou dobu v čele podniku dosavadní generální ředitel Ronald Adams. Klíčovými manažéry podniku jsou jeho zástupci, Petr Rusek, s odpovědností za strategii rozvoje podniku a vztahy s klíčovými zákazníky, a Radek Strouhal, odpovědný za finanční řízení a vztahy s partnery zajišťujícími financování podniku. Pod jejich vedením proběhla jednání s klíčovými zákazníky na trzích v České republice, Indii, Ruské federaci a Austrálii a jednání s klíčovými partnery podniku v bankovním sektoru.

Jednání údajně dopadla pozitivně. Díky tomu se situaci podniku, který byl v druhé polovině roku 2012 v akutní finanční, výrobní a odbytové krizi, podařilo stabilizovat a stanovit plán výroby pro letošní rok, který počítá s výrobou 880 vozidel, což je oproti předchozímu roku asi dvojnásobek.

„K našemu vlastnickému vstupu do Tatry nedochází, protože jsme od začátku toužili vlastnit slavnou českou automobilku. Dotlačila nás k tomu po dlouhém vývoji objektivní situace, kdy hrozil zánik našeho důležitého obchodního partnera. Důvodem vlastnické změny je, že podnik pod bývalým vlastníkem neprosperoval a v loňském roce se kvůli výpadku jedné klíčové zakázky dostal do krize, hrozící jeho likvidací. To způsobilo vývoj vedoucí k exekuci podniku, jeho dražbě a posléze našemu majetkovému vstupu do společnosti Tatra Trucks, a. s., která podnik v dražbě získala," uvedl podnikatel René Matera, zakladatel a většinový majitel průmyslové skupiny Promet Group a spoluvlastník společnosti Tatra Trucks.

Podle Reného Matery měl dřívější vlastník podniku, společnost Tatra, a. s., dostatečně dlouhé období pro jiné řešení situace, ale klíčoví akcionáři zřejmě neměli potřebné finanční, manažerské či obchodní kapacity, aby podnik vyvedli z krize vlastními silami. „Je velkým štěstím, že se podnik nedostal do insolvence, která by znamenala konec výroby a v zásadě zánik automobilky. Já i Jaroslav Strnad jsme v naší podnikatelské historii dokázali, že umíme řídit průmyslové podniky a dokážeme zajistit odbyt pro jejich produkci. Věřím, že máme všechny předpoklady, abychom uspěli i v Tatře. Je pro nás obrovskou výzvou vrátit podnik tam, kam patří, mezi přední světové automobilky v segmentu užitkových a speciálních vozidel," doplnil René Matera. (ipa)

Autor: Ivan Pavelek

23.4.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
JEDNA Z NADĚJÍ novojičínského plaveckého klubu Marie Skopalová (uprostřed) ukázala hned na úvod sezony výtečnou formu.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

ZÁVIŠICKÝ TALENT Radek Rýpar (vpravo) získal na Českém poháru v Brně v nabité konkurenci bronz. Na snímku s rovněž bronzovým Danem Šimkem. Snímky. TJ Závišice

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení